Składniki pokarmowe zawarte w nawozach są niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin. Nawożenie jest podstawową czynnością pielęgnacyjną, dlatego nie można go pomijać. Czym kierować się wybierając nawóz? Jak wybrać właściwy nawóz do ogrodu?
Duża część niezbędnych składników odżywczych wytwarzana jest przez rośliny w procesie fotosyntezy. Pozostałe pobierane są bezpośrednio z podłoża. Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują określone dawki mikro- i makroelementów, a do najważniejszych należą azot, fosfor i potas. Jeśli gleba jest zbyt uboga, w dość krótkim czasie przełoży się to na kondycję roślin, które osłabną i zaczną chorować. Za dokarmienie roślin rosnących w ogrodzie odpowiedzialne są nawozy, a gleby bardzo ubogie w składniki mineralne, należy nawozić nawet kilka razy w sezonie.
Jak wybrać nawóz do ogrodu? Rodzaje nawozów ogrodniczych
Wybór odpowiedniego nawozu powinien być uwarunkowany potrzebami konkretnych roślin, a także rodzajem podłoża oraz jego składem. Z uwagi na fakt, że czynników wyboru jest tak dużo, dość łatwo o pomyłkę, zwłaszcza w przypadku mniej doświadczonych ogrodników.
Jak już wspomnieliśmy, dla roślin najważniejszymi związkami odżywczymi są azot, fosfor i potas. Nadrzędną zasadą podczas nawożenia jest dostarczanie ich w odpowiednim czasie oraz w optymalnych dawkach. Nawozy bogate w azot powinny być aplikowane wiosną, od momentu wejścia roślin w stan wegetacji. Azot wchodzący w skład nawozu pobudzi rośliny do intensywnego przyrostu części zielonych (pędów i liści). Z kolei nawozy, których podstawowymi składnikami są fosfor i potas, należy stosować jesienią, po okresie wegetacji, by wzmocnić rośliny wyczerpane kwitnieniem i stymulować drewnienie pędów, co przygotuje je lepiej do przezimowania.
Dobrym sposobem na określenie, którego składnika brakuje naszym roślinom, jest ich obserwacja. Niedobory azotu spowodują zahamowanie wzrostu, a także widoczne żółknięcie liści, natomiast braki potasu i fosforu będą skutkowały mniej obfitym kwitnieniem oraz zmianą wybarwienia liści na purpurowo.
Rodzaje nawozów ogrodniczych
Wśród nawozów ogrodniczych wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów. Generalnie dzielimy je na nawozy organiczne oraz nawozy mineralne.
Nawozy organiczne stosowane są głównie w uprawach ekologicznych. Przykładem takiego nawozu jest np. kompost lub obornik, które wymieszane z wierzchnią warstwą gleby, poprawiają jej właściwości biologiczne, a także fizyczne. Co więcej, dostarczają roślinom mnóstwo cennych składników odżywczych. Inne rodzaje nawozów organicznych to między innymi nawóz świński, czy koński.
Nawozy mineralne z kolei to preparaty o odpowiednio zbilansowanym, ściśle określonym składzie, które dostarczają roślinie konkretnych składników odżywczych. Wśród segmentu nawozów mineralnych można kupić nawozy jedno- lub wieloskładnikowe, które są bezpieczniejsze, zwłaszcza w uprawach amatorskich. Nieumiejętne dobranie nawozu jednoskładnikowego niesie duże ryzyko przenawożenia gleby, dlatego w przypadku braku odpowiedniej wiedzy na temat jakości podłoża, zdecydowanie lepszym wyborem będą nawozy uniwersalne, o optymalnie skomponowanej proporcji składników.
Ciekawym rozwiązaniem są również nawozy długo działające, które uwalniają do gleby związki mineralne nawet przez pół roku od zastosowania. Rozwiązanie to jest z całą pewnością bardzo wygodne oraz bezpieczniejsze od nawozów tradycyjnych.
Duży wybór nawozów do ogrodu znajdą Państwo w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol, gdzie oprócz produktów pochodzących od znanych producentów, otrzymać można również fachowe doradztwo i pomoc w zakresie pielęgnacji roślin.