Montaż okien dachowych – czy niezbędne jest pozwolenie na budowę?

0

Wymiana lub montaż stolarki okiennej to częsty element prac związanych z budową i remontem domu. Przygotowując się do tego etapu, należy jednak mieć na uwadze konieczność dopełnienia wszelkich niezbędnych formalności. W zależności od zakresu wykonywanych prac wymianę okien należy bowiem zgłosić lub uzyskać pozwolenie na budowę. W których wypadkach jest ono niezbędne? Wyjaśniamy krok po kroku.

Aspekt prawny wymiany okien dachowych

Większość działań związanych z pracami remontowymi wokół posesji w Polsce reguluje ustawa nazywana Prawem budowlanym. Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumencie, wśród czynności związanych z posesją wyróżnia się bieżące konserwacje, remonty oraz prace budowlane. Każde z pojęć obejmuje inny zakres ingerencji w dotychczasową formę budynku. Drobne prace, mające na celu zapobieganiu zużycia budynku to bieżące konserwacje, które w imieniu prawa nie wymagają zgłaszania tego faktu żadnym organom. Obejmują one wymianę okien bez ingerencji w ich kolor, rozmiar, podział, czy też formę budynku. W przypadku istotniejszych zmian konieczne jest zgłoszenie chęci wykonania remontu lub uzyskanie pozwolenia na budowę.

Różnica między remontem a przebudową

Bieżąca konserwacja nie wymaga zatem dopełniania żadnych dodatkowych formalności. Innym przypadkiem jest z kolei remont, który zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego obejmuje działania, niemające wpływu na konstrukcję dachu, przeznaczenie budynku, czy też jego kubaturę. W kontekście stolarki okiennej określa to sytuację, w której wymiana nie ingeruje w bryłę domu na tyle mocno, aby można było mówić o przebudowie. Wówczas wymagane jest jedynie zgłoszenie chęci przeprowadzenia remontu do właściwego urzędu i w przypadku braku przeciwwskazań po upływie trzydziestu dni można rozpocząć prace. W 2020 roku ustawa o prawie budowlanym doczekała się nowelizacji, wedle której wstawienie nowych okien dachowych bądź poszerzanie obecnych otworów uznawane jest za przebudowę ze względu na ingerencję w konstrukcję dachu. W takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Kiedy należy uzyskać pozwolenie na montaż?

Każde prace remontowe wymagające naruszenia obecnej formy dachu wymaga zatwierdzenia przez powołany do tego urząd. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyny wyznacznik, który decyduje o tym, czy dane działania można zakwalifikować jako przebudowę. Podobna sytuacja zdarza się w przypadku adaptacji poddasza do celów użytkowych, również ze względu na często spotykane niespełnianie norm tego typu przestrzeni. Innym kryterium jest konieczność zachowania minimum czterech metrów pomiędzy krawędzią otworu okiennego na dachu lub połaci dachowej a granicą działki budowlanej. Pozwolenie na budowę potrzebne jest również gdy:

  • Budynek jest stawiany od zera lub odbudowywany
  • Budynek wpisany jest do rejestru zabytków
  • Prace odbywają się na terenie Natura 2000 lub wymagają oceny środowiskowej

Wszelkie informacje na temat danych i dokumentów, które należy skierować w odpowiednie miejsce, dobrze jest wcześniej sprawdzić w konkretnym urzędzie ze względu na brak ujednoliconego wzoru podania. Po zgłoszeniu chęci przebudowy odpowiedni organ ma 30 dni na zgłoszenie wątpliwości. Maksymalny czas wydania pozwolenia może zaś trwać do 65 dni.

Wymiana okien dachowych na nowe może się wydawać czasochłonnym i niełatwym zajęciem. W praktyce jest to jednak słuszna decyzja, której korzyści znacznie przewyższają początkowe niedogodności. Jeśli zależy Ci na energooszczędnym, nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniu na długie lata sprawdź ofertę okien dachowych DAKEA. To najlepsza inwestycja w przyszłość, której pozytywne skutki wpłyną na komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj ten artykuł https://dakea.pl/artykuly/montaz-okien-dachowych-pozwolenie-czy-zgloszenie/

Poprzedni artykułCzy warto kupić pompę zatapialną?
Następny artykułJak wybrać nawóz do ogrodu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj