Powrót do drewna. Postęp czy regres?

0

Kiedyś ludzie budowali z drewna niemal wszystko. Jednak w momencie wynalezienia cegły i jej popularyzacji – bardzo szybko się to zmieniło. Ta okazała się bowiem wytrzymalsza i trwalsza, a co ważniejsze – odporna na ogień. Za sprawą firm takich jak Eko-Architektura drewno jednak wraca do łask. Czy można to uznać za postęp, czy wprost przeciwnie? Nasze wątpliwości rozwieje Pan Przemysław Balcewicz – dyrektor wspomnianej Eko-Architektury, czyli wiodącej firmy na rynku budowli drewnianych.

Dlaczego drewno jako materiał budowlany wraca do łask?

Ma to przede wszystkim związek z postępem technologicznym i poszerzeniem wiedzy, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Kiedyś ludzie nie mieli świadomości, na co zwracać uwagę, gdy budowali z drewna. Z tego powodu ich konstrukcje cechowały się niską trwałością i dużą podatnością na działanie destruktywnych czynników zewnętrznych.

Dzisiaj jednak, między innymi za sprawą Eko-Architektury, wiemy że można stworzyć nawet bardzo trwałą budowlę z drewna. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak:

  • Szczegóły projektu – powinien on zakładać, że wszystkie wystające, drewniane elementy mają umożliwić ściekanie wody, oprócz tego trzeba im zapewnić odpowiednie warunki do wietrzenia
  • Pochodzenie i gatunek drewna, bowiem do budowy drewnianych domków całorocznych najlepiej nadają się jodły i sosny z regionu północnego
  • Wilgotność drewna, która powinna być stosunkowo niska, czyli oscylować w przedziale 14-18%
  • Odpowiednia impregnacja i malowanie, które zabezpieczają materiał przed działaniem destruktywnych czynników zewnętrznych

Wiedząc to wszystko – stworzenie budowli, która przetrwa latami, okazuje się zaskakująco proste.

W starciu cegła vs. drewno – co wygrywa?

Tutaj wiele osób może być zaskoczonych, ale dla mnie faworytem tej walki jest drewno. Już tłumaczę dlaczego. Przede wszystkim ze względu na to, że przy zachowaniu wszystkich standardów może być ono trwalsze niż cegła, która w rzeczywistości również jest podatna na działanie czynników atmosferycznych.

Innym powodem jest sam koszt wzniesienia konstrukcji. W przypadku cegły zawsze, ale to zawsze liczymy wydatki w setkach tysięcy. Natomiast w przypadku drewna nie jest to tak jednoznaczne. W wielu przypadkach za wybudowanie domu z drewna zapłacimy tyle, ile za kupno dużego mieszkania.

Wynika to przede wszystkim z niskiego kosztu pozyskania i obróbki materiału budowlanego. Do montażu nie potrzebujemy też ciężkiego sprzętu, ani ekipy budowlanej – wszystko możemy zrobić sami, przy użyciu podstawowych narzędzi. Właśnie dlatego uważam, że drewniane domki całoroczne są dużo lepszym wyjściem, niż te wzniesione z cegły.

Czy jeszcze w jakichś innych aspektach drewno jest lepsze od cegły?

Szczerze mówiąc to takich aspektów jest całkiem sporo. Weźmy chociażby kwestię ekologii – dla mnie zasadniczo najważniejszą. Pozyskanie, obróbka i montaż drewnianych domków całorocznych są tańsze, ponieważ pochłaniają mniej energii, paliwa i wymagają mniejszej ilości ciężkiego sprzętu. W związku z tym wykonanie wszystkich tych czynności generuje dużo mniej spalin, odpadów i gazów cieplarnianych, co przekłada się na minimalizację strat środowiskowych.

Dodatkowo – drewno jest materiałem odnawialnym, przez co nie ingerujemy tak mocno w ekosystem, jak w przypadku produkcji cegieł i betonu. Drewniane domki całoroczne są także tańsze w ogrzewaniu, ponieważ drewno – jako naturalny izolator – doskonale radzi sobie z utrzymywaniem ciepła. Tych obszarów jest jeszcze więcej, ale nie starczyłoby mi czasu, aby dokładnie omówić wszystkie z nich.

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons

Poprzedni artykułKorzyści z ogrzewania domu pompą ciepła
Następny artykułProjekty domów energooszczędnych – zadbaj o swój budżet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj