Jednym z najważniejszych czynników, które decydują o zakupie mieszkania, jest rozkład jego pomieszczeń. W mieszkaniu, które ma dobrze rozplanowany układ pomieszczeń mieszka się wygodnie i komfortowo, natomiast źle przemyślany rozkład potrafi utrudnić życie, sprawiając, że mieszkanie stanie się udręką zamiast być przyjemnością.
Układ funkcjonalny mieszkania
Czasami może się zdarzyć, że funkcjonalny układ mieszkania może okazać się ważniejszy niż jego metraż. Wygodny rozkład mieszkania jest w stanie zrekompensować niewielką ilość metrów, z drugiej strony zdarza się, że duże mieszkania są wyjątkowo niepraktyczne i nieustawne. Dlatego funkcjonalne mieszkanie to takie, które jest dopasowane do indywidualnych potrzeb, liczby mieszkańców, stylu życia i upodobań.
Problematyczny układ pomieszczeń
Obecnie za dobry rozkład uznaje się układ, który pozwala na wchodzenie do każdego z pomieszczeń oddzielnie z przedpokoju czy korytarza. Natomiast dość problematycznym rozwiązaniem jest układ łączący pokoje, czyli tzw. układ amfiladowy-przechodni. Jest to rozwiązanie bardzo niepraktyczne i kłopotliwe zarówno dla użytkowników, jak i projektantów wnętrz. Mieszkanie to może wyglądać dość efektownie, jednak jest bardzo nieustawne i ogranicza możliwość dowolnego ustawiania mebli, ze względu na dużą ilość miejsca, którą należy poświęcić na ciągi komunikacyjne. Oczywiście problemem jest również brak prywatności mieszkańców, dlatego poleca się mieszkania rozkładowe, które mają wejście z korytarza do każdego z pomieszczeń.
Dobrym rozwiązaniem jest, kiedy mieszkanie posiada minimum dwa pokoje, oprócz łazienki, kuchni i przedpokoju. Pozwala to na oddzielenie strefy prywatnej od ogólnodostępnej. Jednak ze względu na ograniczenia finansowe ludzie kupują mniejsze mieszkania, w których pomieszczenia muszą spełniać kilka funkcji. Mieszkanie deweloperskie 2 lub 3 pokojowe, ze względu na dążenie do maksymalnego wykorzystania metrażu, bardzo często wyposażone jest w przejście z salonu do sypialni, co może stanowić niemały problem dla rodziny.
Plan mieszkania kształcie prostokąta oraz studio
Bardzo nielubianym i trudnym w aranżacji jest plan mieszkania w kształcie wydłużonego prostokąta. Posiada on niezwykle wąski, długi oraz niepraktyczny korytarz z przejściami do innych pomieszczeń. Nie można się w nim ani swobodnie ubrać, ani postawić szafki, a jego poszerzenie odbyłoby się kosztem metrażu innych pomieszczeń. Dlatego najlepiej sprawdza się mieszkanie w kształcie kwadratu.
W ostatnich latach bardzo popularne były plany mieszkania otwartego typu studio. Oczywiście dawały one ogromną przestrzeń, jednak wszystko kosztem prywatności. Kiedy jeden z mieszkańców wcześnie wstaje, a inny lubi pospać, mogą przeszkadzać mu dźwięki czy zapachy dochodzące z kuchni. Dlatego nie jest to układ polecany dla rodzin tylko dla osób samotnych.
Układ względem stron świata
Kupując mieszkanie deweloperskie, istotny jest rozkład mieszkania względem stron świata, co bezpośrednio wpłynie na komfort życia. Sypialnie skierowane na wschód są świetnym rozwiązaniem zimą i jesienią, jednak latem, kiedy słońce wstaje bardzo wcześnie, może utrudnić to sen. Wybierając mieszkanie, warto zwrócić uwagę na salon, w którym powinno być dużo światła, dlatego nie warto wybierać planu, w którym pokój dzienny znajduje się od strony północnej. Przymierzając się do budowy pensjonatu również należy zadbać o odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata, które wpłynie pozytywnie na komfort odpoczynku mieszkańców. Projekt małego pensjonatu powinien być w pełni funkcjonalny i zapewniać wygodę jego użytkownikom.
Artykuł napisany we współpracy z Palladium Architekci