Nawiewniki okienne – wspierają cyrkulację powietrza w domu i mieszkaniu

0

Dobre ocieplenie budynku i szczelne okna to wysoki komfort cieplny. Warto jednak pamiętać wtedy o odpowiedniej wentylacji!

Coraz więcej osób, które decydują się na termomodernizację swojego domu lub też kupują dobrze ocieplone mieszkanie z nowymi oknami, spotyka się z problemem nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach. To kwestia zbyt dużej szczelności pomieszczeń oraz braku odpowiedniej wentylacji. Problem ten mogą rozwiązać nawiewniki montowane na oknach.

Uwaga na nadmierną wilgoć we wnętrzach!

Gdy na oknach zauważamy osadzającą się wilgoć, to znak, w pomieszczeniu nie ma właściwej cyrkulacji powietrza. To powszechny problem w wielu domach i mieszkaniach, w których zamontowano szczelne okna PCV lub drewniane, ale jednocześnie nie ma w nich wydajnie działających systemów wentylacji grawitacyjnej albo mechanicznej.

Wilgoci zbierającej się na oknach nie powinno się jednak lekceważyć, ponieważ może ona skutkować w wielu negatywnych konsekwencjach:

  • nadmierne zawilgocenie powietrza
  • pleśnienie uszczelek okiennych
  • większe ryzyko rozwoju grzybów na ścianach
  • gorsze samopoczucie mieszkańców

W takiej sytuacji warto pomyśleć o lepszej wentylacji pomieszczenia. Jednym ze sposobów, aby uzyskać właściwą wymianę powietrza, są nawiewniki przeznaczone do montażu w oknach.

Nawiewniki okienne – co to jest?

Chociaż standardowo okna posiadają własne systemy wentylacji, to jednak bardzo często są one zbyt słabe, aby wspierać aktywną wymianę powietrza pomiędzy budynkiem a jego otoczeniem.

Aby wyeliminować ten problem, można zastosować nawiewnik, czyli specjalny dodatek, który montowany jest w górnej części okna. Ma on na celu zapewnienie właściwej wymiany powietrza w pokoju, w którym znajduje się szczelna stolarka okienna. Nawiewnik nawiewa wtedy świeże powietrze do wnętrza.

Główne zalety montażu nawiewnika to między innymi:

  • sprawniejsza wentylacja pomieszczeń
  • zapobieganie osadzaniu się wilgoci na oknach
  • zmniejszenie ryzyka pojawienia się pleśni i grzybów
  • poprawa działania kominków, kominów, okapów kuchennych
  • zmniejszenie dyskomfortu wywołanego nadmiernym nagromadzeniem wilgoci i ciepła

W związku z tym montaż nawiewnika okiennego może być doskonałym wyborem do każdego domu i mieszkania, w którym pojawia się problem nadmiernej szczelności pomieszczeń.

Rodzaje nawiewników okiennych

Aktualnie w sprzedaży można znaleźć mnóstwo modeli nawiewników. Różnią się one pomiędzy sobą swoją konstrukcją, a także działaniem. Na co warto się zdecydować?

Nawiewniki sterowane manualnie – to najtańsze nawiewniki, które wyposażone są w przysłonę przeznaczoną do przesuwania ręcznego. Można wtedy samodzielnie sterować ilością powietrza wymienianego przez nawiewnik.

Nawiewniki automatyczne ciśnieniowe – takie nawiewniki działają automatycznie i sterowane są różnicą ciśnień na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. Modele te mogą posiadać przesłonę do sterowania ręcznego.

Nawiewniki higrosterowane, na przykład nawiewnik Aereco – automatyczne nawiewniki, które otwierają się lub zamykają pod wpływem zmian w wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Takie nawiewniki, na przykład nawiewniki Aereco, bardzo dobrze sprawdzają się w łazienkach lub w kuchniach, gdzie często dochodzi do podwyższenia ilości wilgoci.

Gdzie można zakupić dobre nawiewniki?

Aktualnie nawiewniki można zakupić w wielu sklepach, w tym także w sklepach internetowych. Do dyspozycji są niedrogie modele, ale również wyposażenie od bardziej renomowanych firm jak nawiewniki Aereco.

Szeroką paletę nawiewników oferuje swoim klientom sklep internetowy Okucia-sklep.pl, w którego asortymencie można także znaleźć nawiewniki Aereco, w tym popularny model higrosterowany Aereco EMM: https://okucia-sklep.pl/nawiewniki/1834-1016-nawiewnik-aereco-emm-higrosterowany-okap-as.html.

Reasumując, jeśli w domu lub w mieszkaniu pojawia się problem nadmiernej ilości wilgoci wynikający z nieefektywnej wentylacji, warto zdecydować się na montaż nawiewników. Te niewielkie akcesoria zainstalowane w oknach pozwalają na sprawne doprowadzanie świeżego powietrza do wnętrz. Mogą także działać automatycznie przez sterowanie ciśnieniem albo ilością wilgoci w pomieszczeniu.

Poprzedni artykułJakie pozwolenia, dokumenty trzeba przygotować podczas budowy domu?
Następny artykułPlanujesz zakup mieszkania w Trójmieście? Te dzielnice warto wziąć pod uwagę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj