Ochrona betonowych elementów obiektu

0

Beton cementowy jest niezwykłym materiałem, który ze względu na powszechne występowanie jest często lekceważony. Odkryto go w starożytnej Asyrii i szybko został często stosowanym materiałem budowlanym, również w starożytnym Rzymie. Budowniczowie w antycznej Italii stosowali jako zaprawę pucolanę, składającą się w dużej części z popiołów wulkanicznych. Istotną częścią słynnej pucolany była krzemionka w czystej formie mikroskopijnych ziaren. Oparta o popiół wulkaniczny, starożytna zaprawa świetnie wiązała wapno, nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Możliwości zastosowania betonu, jego niska cena oraz wytrzymałość, trwałość oraz radzenie sobie z korozją, czynią go popularnym, wręcz najpowszechniejszym materiałem budowlanym. Beton tworzy się z kilku składowych surowców, a oczekiwane funkcjonalności pojawiają się dzięki hydratacji cementu, ważnego składnika betonu.

Współcześnie najpopularniejszą formę betonu otrzymuje się prostego procesu wiązania i stwardnienia odpowiednio dobranej mieszanki. W jej składzie znajdziemy spoiwo, kruszywo, wodę oraz specyficzne dodatki, podnoszące jakość betonu. Spoiwem w mieszance betonowej jest cement, a kruszywem żwir, piasek lub keramzyt.

Jakość betonu w sporym stopniu zależy od jego porowatości. Beton cementowy nie jest zbyt odporny na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, popękania, zarysowania i inne mechaniczne uszkodzenia jego struktury. Oczekując wytrzymałej konstrukcji stworzonej z betonu cementowego, musimy na etapie projektowania ustalić niezbędne dla obiektu budowlanego wymagania techniczne. Odpowiednio dobrany surowiec z pewnością nam je zapewni.

Wyzwaniem dla współczesnej branży budowlanej jest prawidłowe i trwałe zabezpieczenie budynku przed wodą oraz wilgocią. Elementy konstrukcyjne narażone są cały czas na działanie wody, przy czym część nadziemna ulega wpływowi wody w postaci opadów deszczu i opadów śniegu. Beton słabo opiera się wpływom wody gruntowej. Wykonane z betonu cementowego schody i tarasy mogą więc, niestety, bardzo szybko ulec korozji. Beton wewnątrz pomieszczeń ulega zaś uszkodzeniom mechanicznym.

W trosce o prawidłowe funkcjonowanie budynku niezbędne okazują się najróżniejsze formy ochrony betonu i okresowa naprawa betonu. Bo nawet użycie betonu o wysokiej jakości oraz odporności nie zabezpieczy go, przed możliwością wystąpienia uszkodzeń na jego powierzchni.

W ofercie marki Weber znajdziemy wyspecjalizowane, wysokiej jakości systemy i produkty dedykowane do naprawy betonu, w tym jednokomponentowe powłoki ochronne, zaprawy naprawcze oraz warstwy szczepne, zabezpieczające beton płyny i innowacyjne preparaty gruntujące, żywice iniekcyjne oraz żywice epoksydowe.

Poprzedni artykułCzym są podwaliny pod progi?
Następny artykułJak dopasować napęd do rodzaju bramy garażowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj