Ochrona betonowych elementów obiektu

0

Beton cementowy jest niezwykłym materiałem, który ze względu na powszechne występowanie jest często lekceważony. Odkryto go w starożytnej Asyrii i szybko został często stosowanym materiałem budowlanym, również w starożytnym Rzymie. Budowniczowie w antycznej Italii stosowali jako zaprawę pucolanę, składającą się w dużej części z popiołów wulkanicznych. Istotną częścią słynnej pucolany była krzemionka w czystej formie mikroskopijnych ziaren. Oparta o popiół wulkaniczny, starożytna zaprawa świetnie wiązała wapno, nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Możliwości zastosowania betonu, jego niska cena oraz wytrzymałość, trwałość oraz radzenie sobie z korozją, czynią go popularnym, wręcz najpowszechniejszym materiałem budowlanym. Beton tworzy się z kilku składowych surowców, a oczekiwane funkcjonalności pojawiają się dzięki hydratacji cementu, ważnego składnika betonu.

Współcześnie najpopularniejszą formę betonu otrzymuje się prostego procesu wiązania i stwardnienia odpowiednio dobranej mieszanki. W jej składzie znajdziemy spoiwo, kruszywo, wodę oraz specyficzne dodatki, podnoszące jakość betonu. Spoiwem w mieszance betonowej jest cement, a kruszywem żwir, piasek lub keramzyt.

Jakość betonu w sporym stopniu zależy od jego porowatości. Beton cementowy nie jest zbyt odporny na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, popękania, zarysowania i inne mechaniczne uszkodzenia jego struktury. Oczekując wytrzymałej konstrukcji stworzonej z betonu cementowego, musimy na etapie projektowania ustalić niezbędne dla obiektu budowlanego wymagania techniczne. Odpowiednio dobrany surowiec z pewnością nam je zapewni.

Wyzwaniem dla współczesnej branży budowlanej jest prawidłowe i trwałe zabezpieczenie budynku przed wodą oraz wilgocią. Elementy konstrukcyjne narażone są cały czas na działanie wody, przy czym część nadziemna ulega wpływowi wody w postaci opadów deszczu i opadów śniegu. Beton słabo opiera się wpływom wody gruntowej. Wykonane z betonu cementowego schody i tarasy mogą więc, niestety, bardzo szybko ulec korozji. Beton wewnątrz pomieszczeń ulega zaś uszkodzeniom mechanicznym.

W trosce o prawidłowe funkcjonowanie budynku niezbędne okazują się najróżniejsze formy ochrony betonu i okresowa naprawa betonu. Bo nawet użycie betonu o wysokiej jakości oraz odporności nie zabezpieczy go, przed możliwością wystąpienia uszkodzeń na jego powierzchni.

W ofercie marki Weber znajdziemy wyspecjalizowane, wysokiej jakości systemy i produkty dedykowane do naprawy betonu, w tym jednokomponentowe powłoki ochronne, zaprawy naprawcze oraz warstwy szczepne, zabezpieczające beton płyny i innowacyjne preparaty gruntujące, żywice iniekcyjne oraz żywice epoksydowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here