Wytrzymałe, solidne, odporne na warunki atmosferyczne, oferujące optymalne ilości przestrzeni użytkowej. Takie są hale stalowe, które od wielu lat stanowią element polskiego przemysłu. Gdzie warto je wykorzystać?
Alternatywna konstrukcja – hala murowana i hybrydowa
Zanim przyjrzymy się halom stalowym, warto wspomnieć o ich alternatywach – hali murowanej lub hybrydowej: stalowo-żelbetowej. Będą ona rozwiązaniem dla inwestorów, którzy z uwagi na normy mają specyficzne wymagania wobec swoich budynków. Sprawdzą się one zwłaszcza, gdy:
- obiekt musi spełniać podwyższone wymogi przeciwpożarowe;
- konstrukcja ma więcej niż jedną kondygnację.
Jeśli nie jesteś pewien, czy w przypadku Twojego biznesu lepiej sprawdzi się hala stalowa, czy murowana, zobacz porównanie tych dwóch konstrukcji w artykule https://www.ocmer.com.pl/dla-inwestorow/1539-hala-stalowa-czy-murowana.
Hala stalowa – idealna dla wielu branż
Hale stalowe są obiektami, które mają wiele praktycznych zastosowań. Nowoczesna technologia sprawia, że spełniają one wymagania większości branż. Ponadto minęły już czasy, gdy kojarzyły się z zimnymi i mało komfortowymi budynkami. Obecnie są to obiekty wysoce funkcjonalne, dostosowane do procesów, które się w nich odbywają oraz w pełni bezpieczne dla przebywających w nich osób. Gdzie sprawdzą się hale o konstrukcji stalowej?
- Branża spożywcza – mroźnia, chłodnia lub sortownia
Hale stalowe są wręcz idealne dla firmy z z branży spożywczej związanej z przetwórstwem warzyw i owoców. Podczas projektowania i budowy takiej hali, brane są pod uwagę nie tylko efektywność instalacji chłodniczej, ale także sposoby dostaw i odbiorów towarów oraz cały proces technologiczny, który wiąże się z sortowaniem oraz przechowywaniem warzyw i owoców.
- Branża motoryzacyjna – stacja kontroli i obsługi pojazdów
Hale stalowe w branży samochodowej sprawdzają się idealnie, także ze względu na możliwości wentylacyjne i grzewcze, które są wręcz niezbędne w tego rodzaju działalności. Co więcej, nowoczesne konstrukcje tego typu są też odpowiednio zabezpieczone pod względem ochrony przeciwpożarowej, a właściwie dobrane rozwiązania, takie jak naświetla dachowe, okna, czy oświetlenie ciągów komunikacyjnych, gwarantują optymalne oświetlenie powierzchni.
- Branża gospodarowania odpadami – sortownie odpadów
Sortownie odpadów, które zajmują się segregacją odpadów i odzyskiem cennych surowców wtórnych to coraz częściej hale o konstrukcji stalowej. Nowoczesne obiekty, uwzględniające zasady technologii Remco, m.in. duże rozpiętości bez podpór wewnętrznych (nawet do 70m), gwarantują płynny przepływ procesów.
- Branża handlowo- usługowa – hale targowe i pawilony handlowe
Branża handlowa niewątpliwie upodobała sobie hale stalowe. Jest to spowodowane komfortem, jaki oferuje to rozwiązanie, wysokim poziomem estetyki oraz względami bezpieczeństwa – nowoczesne hale stalowe są odpowiednio zabezpieczone przed pożarem (np. ściany przeciwpożarowe) i mają optymalnie dostosowane systemy wentylacyjne.
- Branża logistyczna
Hale stalowe są też idealnym rozwiązaniem dla firm działających w branży logistycznej. Dynamiczny rozwój handlu, zwłaszcza internetowego sprawia, że obiekty tego rodzaju budowane są coraz częściej. W hali logistycznej najistotniejsze są przestrzeń i przepustowość, żeby wszystkie procesy logistyczne przebiegały sprawnie i bez zakłóceń.
- Branża produkcyjna i produkcyjno-magazynowa
Hale stalowe często wykorzystywane są również w szeroko pojętej branży produkcyjnej. Zwykle pełnią jednocześnie funkcję magazynów dla wyprodukowanych towarów. Wyzwaniem dla projektantów hali jest tutaj zapewnienie maksimum bezpieczeństwa pracownikom oraz stworzenie przestrzeni, w której proces produkcyjny będzie płynny i efektywny.
Twoja firma potrzebuje hali stalowej?
Jeżeli Twoja firma potrzebuje nowej hali przemysłowej o powierzchni minimum tysiąca metrów kwadratowych, zdecyduj się na firmę Ocmer – generalnego wykonawcę, który działa na polskim rynku nieprzerwanie od ponad 25 lat. Specjaliści z Ocmer zajmują się profesjonalną, kompleksową obsługą inwestycji – od przygotowania terenu pod inwestycję, aż po zagospodarowanie przestrzeni w otoczeniu hali.