Jak wybrać wygodne krzesło do biura?

0

Siedzący tryb życia przyczynia się do wystąpienia wielorakich dolegliwości zdrowotnych i rozwoju różnych chorób. Niestety wiele osób pracuje na stanowisku, które wymusza wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej. Bardzo ważne jest to, aby przeciwdziałać związanym z tym konsekwencjom. Kluczowe będzie dobranie odpowiedniego krzesła biurowego, mając na uwadze indywidualne potrzeby i preferencje użytkownika. Nie ma jednego uniwersalnego mebla dla wszystkich, każdy ma przecież inny typ budowy. Idealne krzesło do biura to takie, które zostało właściwie dopasowane do sylwetki osoby, która na nim siedzi. Pora zastanowić się nad tym, jak wybrać krzesło do biura, aby móc liczyć na wygodę i uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa czy mięśni.

Dlaczego odpowiednie dopasowanie krzesła jest takie ważne?

Każda osoba, która spędza wiele godzin w pozycji siedzącej przed ekranem komputera potrzebować będzie odpowiedniego krzesła. Zdecydowanie ważniejsze są walory użyteczne niż estetyczne, dlatego kierowanie się głównie designem czy ceną, nie jest dobrym pomysłem. Wybór krzesła biurowego nie może być przypadkowy, ale dobrze przemyślany. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które wpływają na to, czy dany mebel będzie odpowiedni dla konkretnej osoby.

Nadal w wielu firmach nie ma się na uwadze indywidualnych potrzeb pracowników i wszyscy siedzą na tym samym, pierwszych lepszych krzesłach kupionych hurtem. Nic dziwnego, że pojawia się dyskomfort. Na tym jednak nie koniec. Niewygodne krzesło to prosta droga do wystąpienia wielorakich dolegliwości zdrowotnych. Trzeba pamiętać o tym, że ośmiogodzinna praca w pozycji siedzącej przez co najmniej pięć dni w tygodniu przez wiele lat ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, kondycję ciała. Jeśli pracownik musi długotrwale przebywać w niewygodnej dla siebie pozycji, to nie można uchronić się przed rozwojem chorób zawodowych. Wymienić można miedzy innymi:

• rwę kulszową,
• zwyrodnienia kręgosłupa,
• dyskopatie odcinków kręgosłupa,
• zaburzenia ruchowe,
• zwiększone ryzyko rozwoju chorób przewlekłych,
• zakrzepicę,
• dolegliwość bólowe,
• problemy z koncentracją,
• mniejszą wydajność w pracy,
• drętwienie i mrowienie kończyn,
• uczucie zimnych dłoni i stóp,
• pękające naczynka i żylaki.

Jakie powinno być krzesło biurowe?

Obecnie do wyboru jest wiele rodzajów foteli biurowych, dzięki czemu nie powinno być problemu ze znalezieniem dla siebie tego idealnego. Krzesła klasyczne mają prostą konstrukcję i bardzo małe możliwości, jeśli chodzi regulację – najczęściej ogranicza się ona do zmiany wysokości siedziska w większym lub mniejszym stopniu. Oczywiście są też modele z regulowanym oparciem i podłokietnikami albo nawet zagłówkami, ale trzeba wtedy liczyć się ze sporymi kosztami zakupu. Najtańsze krzesła biurowe są wykonane ze słabej jakości materiałów, nie mają dodatkowych udogodnień w postaci zagłówków ani nawet podłokietników. Minusem jest również słabe wyprofilowanie, co przekłada się po prostu na niski komfort użytkowania. Sporą popularnością cieszą się krzesła kubełkowe, które mają specjalnie wyprofilowane siedzisko i podłokietniki. W ich przypadku można mówić o ergonomii, która jest kluczowa w przypadku długotrwałego użytkowania krzesła.

Do zalet tego typu mebli zaliczyć można dużą swobodę ruchu, świetne dopasowywanie się do sylwetki. Do pracy w biurze nadają rewelacyjnie. Do dyspozycji są też fotele medyczne lub ortopedyczne, które poleca się przede wszystkim osobom zmagającym się już z wadami kręgosłupa lub po prostu chcącym uchronić się przed konsekwencjami wielogodzinnego siedzenia w pozycji siedzącej na niewygodnym krześle. Dobiera się je pod kątem wzorku użytkownika, jego wagi i konkretnego schorzenia, z którym się boryka. Jedynym minusem tego rozwiązania są koszty, które nie należą niestety do małych.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając krzesło do biura?

Przy wyborze krzesła biurowego należy mieć na uwadze wiele kwestii, a jednym z nich będzie obecność podłokietników. Długotrwałe unoszenie rąk bez podparcia jest niewygodne i mocno obciążające dla stawów, mięśni. Jest to wręcz niemożliwe do wykonania, a na biurku również często nie ma miejsca na swobodne oparcie łokci, co tylko wszystko utrudnia. Podłokietniki powinny być oczywiście regulowane, aby można było dopasować je do potrzeb użytkownika. Kolejną kwestią będzie materiał, z którego został wykonany mebel. Kierowanie się wyłącznie designem lub ceną, nie jest dobrym pomysłem w przypadku krzesła biurowego.

Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru – tapicerka krzesła wykonana ze skóry naturalnej lub ekologicznej, tkaniny czy siatki. Tapicerka jest dostępna w wielorakich kolorach i wzorach, ale będzie to kwestia drugoplanowa. Tam gdzie liczy się prestiż i chce się zapewnić pracownikom wysoki komfort, warto postawić na krzesła obite skórą. Z kolei materiał zapewnia oddychalność, dobrą wentylację, można również mówić o dużej trwałości. Włókna poliestrowe cechują się dużą odpornością nawet w przypadku intensywnego użytkowania.

Bardzo istotne w przypadku każdego krzesła biurowego jest siedzisko. Znaczenie ma nie tylko jego wysokość, ale też szerokość, głębokość i nawet kąt pochylenia. Kluczowe będzie to, aby można było regulować te parametry. Należy zwrócić uwagę na obecność pneumatycznego siłownika z dźwignią regulacyjną. Idealne krzesło do biura to takie, które można dopasować do swojej sylwetki. Optymalna głębokość siedziska pozwala na opieranie się plecami i trzymanie zgiętych nóg pod kątem prostym. Jeśli cierpi się na jakieś zwyrodnienia stawów, to bardzo istotne będzie krzesło z możliwością pochylenia siedziska do przodu lub do tyłu. Mile widziany będzie również panel lędźwiowy, co zapewni dodatkowe podparcie kręgosłupowi w dolnej części pleców. Uchroni to przed problemem w postaci garbienia się i chronicznego napinania mięśni.

Zarówno oparcie, jak i siedzisko krzesła muszą mieć odpowiednią szerokość. Na uwadze powinno się mieć to, czy oparcie jest sprężynowane i z czego zostało wykonane wypełnienie w krześle. Istotne jest to, aby poszycie było oddychające, zapewniało prawidłową wentylację i odprowadzało wilgoć. Świetną opcją będzie zakup modeli z wypełnieniem w postaci gąbki termoformowanej. Znaczenie ma także bezwysiłkowe obracanie się na krześle, czyli swobodne przemieszczanie się bez nadmiernego angażowania w to mięśni.

Poprzedni artykułDomki drewniane całoroczne do 35m2 – co należy o nich wiedzieć?
Następny artykułIle kosztują ogrodzenia panelowe 3D?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj