Nadmierne hałasy negatywnie wpływają na komfort życia i mogą je skutecznie utrudnić. Zbyt długa ekspozycja na intensywny hałas może mieć także negatywne skutki dla zdrowia. Do badania poziomu hałasu, co pozwala na wdrożenie skutecznych sposobów jego zminimalizowania wykorzystywana jest właśnie akustyka budowlana.
Akustyka budowlana – czym jest?
Akustyka budowlana to dział architektury, który zajmuje się szeroko pojętym hałasem oraz jego oddziaływaniem na ludzi. Jej głównym zadaniem jest znalezienie źródeł hałasu zarówno w budynku, jak i wokół niego oraz zmierzenie jego poziomu. Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie planu mającego na celu wyeliminowanie tych źródeł. Wpływ na to, jak mocno odczuwalny jest hałas wpływ ma przede wszystkim wielkość oraz kształt pomieszczenia, a także jakość zastosowanych do budowy materiałów.
Pomiary akustyczne pomieszczeń – po co się je wykonuje
Wyróżnia się trzy główne rodzaj hałasu: w budynkach, komunikacyjny i przemysłowy. Dźwięki generowane przez różnego rodzaju urządzenia, armaturę łazienkową czy pojazdy przejeżdżające za oknem wpływa na komfort mieszkańców. Przeprowadzenie pomiarów akustycznych pozwala przede wszystkim określić źródła hałasu, które znajdują się w budynku oraz na zewnątrz. W przypadku budowy domów czy budynków wielorodzinnych ogromne znaczenie ma wdrożenie działań mających na celu ograniczenie hałasu. Pomiary akustyczne pomieszczenia wykonuje się także w halach produkcyjnych i innych przestrzeniach, w których możliwe jest jego wystąpienie. Jest to bowiem jeden z czynników uznawanych za szkodliwy dla środowiska. Również z tego względu tak ogromne znaczenie ma jego skuteczne ograniczenie.
Cena pomiaru akustycznego pomieszczenia – ile kosztuje pomiar hałasu
Dokładna cena przeprowadzenia pomiaru akustycznego zależna jest od wielu czynników. Na jej wysokość wpływ na przede wszystkim wielkość badanego pomieszczenia oraz rodzaj budynku, w którym się ono znajduje. Kwota ta może być bardzo różna także ze względu na to, jak dokładne mają być pomiary i do jakich celów mają zostać następnie wykorzystane. Szacuje się, że pomiar akustyczny pomieszczenia o niewielkich rozmiarach kosztuje kilkaset złotych, a w przypadku hal przemysłowych czy magazynów kwota ta może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Są to bowiem konstrukcje, które wymagają zdecydowanie dokładniejszego sprawdzenia.
Pomiar hałasu normy w prawie budowlanym
Prawo budowlane wyraźnie określa normy hałasu, które muszą spełniać budynki mieszkalne oraz te o innym przeznaczeniu. Regulowane jest to rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Przekroczenie tych norm wiążę się z karą grzywny oraz wieloma innymi problemami. Z tego powodu ich przestrzeganie jest tak ważne i musi zostać przeprowadzony pomiar hałasu normy natomiast muszą być respektowane. Hałas, który panuje wewnątrz mieszkania nie powinien być wyższy niż 40 dB w dzień oraz 30 dB w nocy. W przypadku pomieszczeń kuchennych i ze względu na dużą ilość sprzętów AGD, które również emitują hałas norma ta wynosi kolejno 45 dB i 35 dB. Przepisy regulują także poziom hałasu, jaki może przenikać do wnętrz budynku, a którego źródłem jest jego wyposażenie techniczne. Nie może on przekraczać 35 dB. Wyposażenie zewnętrzne danego obiektu może natomiast generować dźwięki o maksymalnej sile wynoszącej 40 dB.
Badanie poziomu hałasu za pomocą pomiaru akustycznego to konieczność. Pozwala to zapobiec sytuacji, w której będzie on zbyt duży, co mogłoby negatywnie wpływać na ogólne komfort oraz zdrowie. Nadmierny hałas może być bowiem bardzo szkodliwy i powodować uszkodzenie słuchu, a także wiele innych problemów zdrowotnych.