Jaki projekt domu parterowego powinieneś wybrać?

0

Nowoczesne projekty domów parterowych Obecnie architekci oferują nam gotowe projekty domów parterowych, które z pewnością dopasujemy do naszych potrzeb. Kiedyś domy parterowe uważane były za przeznaczone głownie dla ludzi w wieku starczym lub osób niepełnosprawnych ze względu na brak schodów. Jednak dziś domy parterowe chętnie zamieszkują także duże rodziny.

Jakie są korzyści mieszkania w domach jednopoziomowych?

Przede wszystkim to wygoda i niższe koszty realizacji. Wszystkie pomieszczenia znajdują się blisko siebie, nie trzeba inwestować w schody, przez co konstrukcja domu jest prostsza. Dom parterowy (z francuskiego par terre) oznacza stojący na ziemi, bliżej ziemi, mający bliższy kontakt z ziemią – co podkreśla jedność budynku z ogrodem. Taki dom łączy się z zewnętrznym krajobrazem, a jego mieszkańcy mają bliski kontakt z otaczającą naturą. Z tego względu, kiedy decydujemy się na wybudowanie domu parterowego, bardzo ważną kwestią staje się także ogród, który powinien być ładnie zaprojektowany, aby tworzył harmonijną całość z budynkiem.

Poza tym, jednopoziomowe mieszkania ma też inną ważną zaletę. Wszyscy mieszkańcy są blisko siebie, a nikt nie jest odizolowany. Z tego względu, często domy parterowe kojarzą nam się z tymi bardziej przytulnymi, w których panuje miła, żywa atmosfera. Dużą zaletą oprócz braku schodów jest także brak progów, co sprawia, że mieszkanie w jednopoziomowym mieszkaniu jest bezpieczniejsze. Domy parterowe to również mniejszy koszt ogrzewania, a także możliwość utrzymania jednolitej temperatury w całym domu.

Charakterystyczną cechą nowoczesnych projektów domów parterowych są dachy płaskie lub tradycyjne, z dachem spadzistym. Często spotykamy je w odcieniach grafitu, szarości czy cegły. Taka kolorystyka doskonale współgra z jasną elewacją budynku. W wielu projektach spotykamy także elementy drewniane lub z kamienia szlachetnego, które ładnie komponują się z zielonym ogrodem otaczającym dom. Jeśli przeglądamy gotowe projekty domów, możemy zauważyć, że wyróżnia je dość charakterystyczna, bardzo nowoczesna budowa. Domy parterowe w przeciwieństwie do piętrowych czy dwupiętrowych mają bardzo oryginalną konstrukcję. Nawet budynki o większym metrażu, prostych geometrycznych kształtach prezentują się okazale, a ich minimalistyczna forma będzie ponadczasowa.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu parterowego?

Choć architekci dobrze wiedzą, jak zaprojektować funkcjonalne jednopoziomowe mieszkanie, to jednak powinieneś zwrócić uwagę na zasadniczą kwestię. Chodzi o rozkład pomieszczeń. Ze względu na niewielką powierzchnię, powinien on być maksymalnie dobrze rozplanowany. Pomieszczenia muszą być usytuowane względem stron świata. Od strony północnej, ze względu na małą ilość światła, powinny znajdować się kotłownie czy spiżarnie. Z kolei, sypialna i łazienka najlepiej jakby były usytuowane od strony wschodniej. Południowa strona doskonale sprawdzi się do salonów i pokojów dziennych.

Inwestycja w dom parterowy to bardzo rozsądny pomysł. Nowoczesne projekty domów zachwycają swoimi oryginalnymi, lecz prostymi i ponadczasowymi konstrukcjami (np. gotowe projekty domów parterowych). Znajdź swoją wymarzoną przestrzeń do życia!

Poprzedni artykułJakie cechy powinna posiadać dobra pomoc domowa?
Następny artykułOsiedle Marina w Lublinie – poznaj atuty tej inwestycji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj