Okucia sanitarne – co oferuje rynek?

0

Okucia sanitarne to elementy uzupełniające do kabin sanitarnych, które spotkać możemy w różnego typu pomieszczeniach użyteczności publicznej.  Między innymi takie kabiny występują w galeriach handlowych jako kabiny WC, w przebieralniach w klubach fitness i salach sportowych, w szkołach i przedszkolach czy lotniskach. Są również niezastąpione jako ścianki działowe oraz zabudowa targowa. Ponadto, mając do dyspozycji płyty i okucia, możemy w łatwy sposób stworzyć łazienkę z toaletami dla pracowników, które idealnie sprawdzą się w dużych firmach produkcyjnych oraz wielu innych budynkach, których toalety ze ściankami działowymi WC są najlepszą i najbardziej ekonomiczną opcją.

Rodzaje okuć sanitarnych

Do każdego typu kabin możemy dopasować różnego rodzaju okucia sanitarne. Dostępne są w gotowych pakietach lub pojedynczo. Elementy składowe dostępne na rynku to między innymi: 

  • zawiasy, 
  • zamki, 
  • gałki i uchwyty, 
  • wieszaki, 
  • wsporniki, 
  • kątowniki,
  • łączniki, 
  • okucia, 
  • rurki, 
  • piktogramy.

Oprócz tego do wybranych przez siebie elementów można dobrać pasujące akcesoria łazienkowe, blachowkręty, szczotki odbojowe czy uszczelki. 

Co więcej, okucia będą się między sobą różnić również pod względem dopasowania do materiału, z którego wykonane są kabiny. Inne okucia będą pasowały do zabudów z PVC, inne do szklanych, a jeszcze inne do wykonanych z płyt wiórowych. 

Oferta dostępnych na rynku okuć do kabin WC jest bardzo bogata. Możemy wybierać nie tylko czy chcemy kupić całe komplety, czy też pojedyncze elementy, ale przede wszystkim, zdecydować o tym, z jakiego materiału będą wykonane. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż przekłada się później na trwałość produktu.

Aluminiowe czy ze stali nierdzewnej?

Aby dokonać najlepszego wyboru, należy wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny i naszych potrzeb. Musimy ocenić na przykład, jak często kabiny będą użytkowane. Im więcej użytkowników, tym ekonomiczniej będzie zainwestować w droższe, ale bardzo trwałe okucia ze stali nierdzewnej. Są one niezwykle wytrzymałe, niezawodne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można też śmiało stwierdzić, że są najbardziej eleganckie i jeśli zależy nam na estetycznym, atrakcyjnym wyglądzie, to właśnie je powinniśmy zakupić. Są pięknym uzupełnieniem do zabudów ze szklanych paneli dekoracyjnych. Niestety są też najdroższą opcją. 

Alternatywą dla okuć ze stali nierdzewnej są okucia z aluminium. To one są najczęściej spotykane w miejscach użyteczności publicznej. Są trwałe a do tego tańsze niż stalowe. Profile aluminiowe przeznaczone są standardowo do płyt o grubości 18 mm, jednak po zastosowaniu odpowiednich profili adaptacyjnych, można ich również używać do innych grubości, na przykład 10 mm. 

Obok nich dostępne są okucia plastikowe (PCV) idealne do ścianek wykonanych z polipropylenu. Najczęściej są one dostępne w całych zestawach, co ułatwia zakupy. 

Produkty te są ogólnie dostępne. Kompletną i szeroką ofertę okuć do kabin sanitarnych możemy znaleźć w wielu sklepach, w tym internetowych. Pamiętajmy jednak, żeby niezależnie od materiału wykonania wybrać takie, które będą się cechowały wysoką odpornością na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, a także wpływ czynników atmosferycznych, do których zaliczamy promieniowanie UV. Zwróćmy też uwagę na systemy w nich zastosowane. Na rynku dostępne są na przykład bardzo funkcjonalne zawiasy samodomykające zarówno do drzwi wpuszczanych, jak i nakładanych. Wybierzmy to, czego akurat potrzebujemy i to, na co nas stać.

Poprzedni artykułWakacje w Sopocie – co warto zobaczyć?
Następny artykułMalowanie okien PCV – postaw na profesjonalną farbę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj