Sprawdź, co to są domy hybrydowe?

0

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się projekty domów energooszczędnych i inteligentnych. Takie obiekty cechują się niskim kosztem utrzymania oraz wygodą bieżącej eksploatacji, gwarantując optymalne warunki do życia oraz maksymalnie wykorzystując odnawialne źródła energii. Przykładem takiego budynku są domy hybrydowe. Czym się charakteryzują, w jakiej technologii są budowane oraz jakie są ich najważniejsze zalety?

Dom hybrydowy – co to takiego?

Hybrydowy dom to nowy trend w budownictwie, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Celem jego budowy jest wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz odnawialnych źródeł energii, które są podstawą funkcjonowania kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych czy pomp ciepła. Nie brakuje w nich sprzyjającej oszczędności rekuperacji, a także zbiorników na deszczówkę czy biooczyszczalni. Bardzo ważnym elementem jest również solidna warstwa izolacji termicznej oraz okna o współczynniku przenikania ciepła Uw nie wyższym niż 0,8 W/(m2K). Połączenie wszystkich tych urządzeń i materiałów umożliwia stworzenie obiektu o minimalnym zużyciu energii, który będzie ekologiczny i niezwykle tani w utrzymaniu. Pod tym kątem dom hybrydowy spełnia warunki stawiane budynkom pasywnym. Jednocześnie bardzo często wpisuje się on w charakter inteligentnej budowli, posiadając także systemy umożliwiające zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami i innymi istotnymi instalacjami.

Technologia budowy domu hybrydowego

Projekty domów hybrydowych mogą być oparte o różne technologie. Najczęściej są one wznoszone na bazie szkieletu drewnianego, z użyciem betonu komórkowego, silikatów lub ceramiki, a niekiedy także z elementów modułowych. Ich starannie zaprojektowana konstrukcja do minimum ogranicza straty ciepła, pozwalając maksymalnie wykorzystywać korzyści oferowane przez OZE. Taki budynek będzie stworzony w oparciu o najwyższej jakości materiały oraz liczne, nowoczesne urządzenia. W konsekwencji środki finansowe niezbędne na budowę domu hybrydowego mogą być nawet o 15% wyższe, niż w przypadku wznoszenia tradycyjnego budynku. Wysoką cenę rekompensują natomiast liczne zalety takiego obiektu.

Zalety domów hybrydowych

Podstawową i najczęściej wymienianą zaletą domów hybrydowych jest wyjątkowo niski koszt ich eksploatacji. Bazują one bowiem na odnawialnych źródłach energii, do minimum ograniczając wykorzystanie sieciowego prądu, wody niezbędnej do podlewania ogrodu czy wybranego typu opału. Dzięki temu są one również niezwykle przyjazne dla środowiska naturalnego. Zastosowane w nich rozwiązania typowe dla inteligentnych budynków znacząco podnoszą wygodę codziennego użytkowania obiektu, umożliwiając sterowanie temperaturą, roletami zewnętrznymi czy oświetleniem z dowolnego miejsca na świecie. W konsekwencji możliwe jest jeszcze większe ograniczenie zużycia prądu, a ogólny poziom bezpieczeństwa nieruchomości wzrasta. Warto wspomnieć także o wysokiej samowystarczalności takiego obiektu, który zapewni nam najwyższy komfort nawet w przypadku awarii i przerw w dostawie najważniejszych mediów.

Projekt domu hybrydowego to doskonała propozycja dla osób zainteresowanych wzniesieniem budynku maksymalnie energooszczędnego, przyjaznego dla środowiska oraz wygodnego w codziennym użytkowaniu. Choć czas budowy takiego obiektu bywa nieco dłuższy, a koszty – wyższe, decydując się na to rozwiązanie będziemy mogli skorzystać także ze wszystkich oferowanych przez nie zalet. Hybrydowy dom będzie niezwykle tani w utrzymaniu, niemal w pełni samowystarczalny, a przy tym wyjątkowo komfortowy i nowoczesny, gwarantując idealne warunki do życia zadowalające nawet najbardziej wymagających inwestorów.

Zdjęcie: Projekt EC317a – Dom oszczędny – wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski

Tekst sponsorowany: Nowoczesne domy od MURATORA

Poprzedni artykułProstokątne komory wodomierzowe
Następny artykułJednościenne wkłady kominowe ze stali nierdzewnej – sprawność i bezpieczeństwo na długie lata

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj