Spójna aranżacja domu i ogrodu – jak to zrobić?

0

Efekt pięknego oraz zadbanego domu i ogrodu najłatwiej osiągnąć poprzez stworzenie spójnych przestrzeni, które nawzajem do siebie pasują. Od wystroju, zarówno naszego domu jak i ogrodu, zależy, czy będzie nam się w nim dobrze odpoczywać i pracować.Jak osiągnąć spójną aranżację domu i ogrodu? Poznaj nasze wskazówki.

Wybierz styl dla siebie

Spójną aranżację najprościej osiągnąć decydując się na wprowadzenie konkretnego stylu. Mamy tu spory wybór. Oto kilka najpopularniejszych pozycji:

  • Styl skandynawski – to prostota i naturalność. W domu króluje jasna kolorystyka (najlepiej odcienie beżu, bieli i szarości), naturalne materiały, surowe drewno. Proste formy, ale za to bardzo funkcjonalne. Ogród, który będzie bezpośrednim przedłużeniem domu, również powinien być utrzymany w podobnej kolorystyce. Sprawdzą się w nim ozdobne trawy, iglaki i wrzosy, a w strefie wypoczynkowej – meble ogrodowe z drewna lub kamienia.
  • Styl nowoczesny – w domach w stylu nowoczesnym dominują proste formy, a na ścianach wiszą abstrakcyjne obrazy współczesnych artystów. Ściany pomalowane są na jednolite kolory – najczęściej biały lub szary. Meble zrobione z lakierowanego drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Szkło również odgrywa tu dużą rolę, ponieważ charakterystyczne dla tego stylu są duże okna, które nadają wnętrzom przestronności. Na tarasie sprawdzą się donice o prostokątnych kształtach ze starannie przyciętymi roślinami. Do domów urządzonych w nowoczesnym stylu pasują ogrody z praktycznymi elementami, takimi jak stanowisko do grillowania z zestawem mebli ogrodowych oraz wydzielone klomby.
  • Styl klasyczny – ponadczasowe rozwiązania, elegancja i tradycja. W domach w tym stylu znajdziesz meble i dodatki wysokiej jakości, często zabytkowe. Ściany ozdabiają portrety rodzinne, reprodukcje obrazów lub unikatowe dzieła. W kolorystyce dominują ciepłe brązy i beże. Przy domach o takich wnętrzach najlepiej prezentują się ogrody w stylu francuskim urzekające symetrią i harmonią.
  • Styl rustykalny inaczej nazywany swojskim – tu królują naturalne materiały, wiklina, drewno i kamień. Meble nie muszą być nowe, a nawet dodatkowym atutem jest, gdy widać na nich upływ czasu. W stylu rustykalnym jest miejsce na zdjęcia rodzinne na ścianach, suszone kwiaty i inne pamiątki. W takich wnętrzach dominują jasne kolory: beże, biel i brązy. Doskonale pasuje do niego styl wiejski ogrodu, w którym jest miejsce na własne uprawy i pospolite rośliny. To wybór dla tych, którzy lubią żyć w zgodzie z naturą.

Jeśli nie jesteś pewien jaki typ ogrodu będzie najlepiej pasować do twojego domu, możesz zasięgnąć rady profesjonalistów zajmujących się projektowaniem przestrzeni zielonych. Projektowanie i zakładanie ogrodów Green Solutions to firma, która specjalizuje się w tworzeniu planów zasadzeń i pielęgnacji roślin.

Paleta kolorów

Jeśli nie chcesz decydować się na konkretny styl, spróbuj ustalić jedną paletę kolorystyczną, którą wprowadzisz zarówno w domu jak i w ogrodzie. Może to być, na przykład, granatowy, żółty, odcienie beżu i szarego lub odcienie czerwonego, pomarańczowego i żółtego na białej bazie. W tej kolorystyce postaraj się wybierać wszystkie dodatki oraz dekoracje i nie wprowadzać dodatkowych akcentów kolorystycznych.

Dobór materiałów

Efekt spójności domu z ogrodem uzyskasz także, decydując się na skorzystanie z tych samych materiałów w obu miejscach. Na tarasie możesz ułożyć poduszki z uszyte z tej samej tkaniny co zasłony, meble ogrodowe wybrać z identycznego rodzaju drewna co te, które masz w domu itd.

Spójna aranżacja domu i ogrodu – podsumowanie

Spójną aranżację domu i ogrodu osiągniesz decydując się na konkretny styl projektu, wybierając paletę kolorów i korzystając z podobnych materiałów w obu miejscach. Nie jest to jednak łatwe zadanie, dlatego warto zwrócić się z nim do specjalistów, którzy bazując na swoim doświadczeniu, podpowiedzą ci jak uzyskać dokładnie taki efekt, jaki sobie wymarzyłeś.

Poprzedni artykułBadania radiograficzne jako metoda kontroli jakości odlewów
Następny artykułRozpocznij oszczędzanie przez zmianę domowego oświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj