Spójna aranżacja domu i ogrodu – jak to zrobić?

0

Efekt pięknego oraz zadbanego domu i ogrodu najłatwiej osiągnąć poprzez stworzenie spójnych przestrzeni, które nawzajem do siebie pasują. Od wystroju, zarówno naszego domu jak i ogrodu, zależy, czy będzie nam się w nim dobrze odpoczywać i pracować.Jak osiągnąć spójną aranżację domu i ogrodu? Poznaj nasze wskazówki.

Wybierz styl dla siebie

Spójną aranżację najprościej osiągnąć decydując się na wprowadzenie konkretnego stylu. Mamy tu spory wybór. Oto kilka najpopularniejszych pozycji:

  • Styl skandynawski – to prostota i naturalność. W domu króluje jasna kolorystyka (najlepiej odcienie beżu, bieli i szarości), naturalne materiały, surowe drewno. Proste formy, ale za to bardzo funkcjonalne. Ogród, który będzie bezpośrednim przedłużeniem domu, również powinien być utrzymany w podobnej kolorystyce. Sprawdzą się w nim ozdobne trawy, iglaki i wrzosy, a w strefie wypoczynkowej – meble ogrodowe z drewna lub kamienia.
  • Styl nowoczesny – w domach w stylu nowoczesnym dominują proste formy, a na ścianach wiszą abstrakcyjne obrazy współczesnych artystów. Ściany pomalowane są na jednolite kolory – najczęściej biały lub szary. Meble zrobione z lakierowanego drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Szkło również odgrywa tu dużą rolę, ponieważ charakterystyczne dla tego stylu są duże okna, które nadają wnętrzom przestronności. Na tarasie sprawdzą się donice o prostokątnych kształtach ze starannie przyciętymi roślinami. Do domów urządzonych w nowoczesnym stylu pasują ogrody z praktycznymi elementami, takimi jak stanowisko do grillowania z zestawem mebli ogrodowych oraz wydzielone klomby.
  • Styl klasyczny – ponadczasowe rozwiązania, elegancja i tradycja. W domach w tym stylu znajdziesz meble i dodatki wysokiej jakości, często zabytkowe. Ściany ozdabiają portrety rodzinne, reprodukcje obrazów lub unikatowe dzieła. W kolorystyce dominują ciepłe brązy i beże. Przy domach o takich wnętrzach najlepiej prezentują się ogrody w stylu francuskim urzekające symetrią i harmonią.
  • Styl rustykalny inaczej nazywany swojskim – tu królują naturalne materiały, wiklina, drewno i kamień. Meble nie muszą być nowe, a nawet dodatkowym atutem jest, gdy widać na nich upływ czasu. W stylu rustykalnym jest miejsce na zdjęcia rodzinne na ścianach, suszone kwiaty i inne pamiątki. W takich wnętrzach dominują jasne kolory: beże, biel i brązy. Doskonale pasuje do niego styl wiejski ogrodu, w którym jest miejsce na własne uprawy i pospolite rośliny. To wybór dla tych, którzy lubią żyć w zgodzie z naturą.

Jeśli nie jesteś pewien jaki typ ogrodu będzie najlepiej pasować do twojego domu, możesz zasięgnąć rady profesjonalistów zajmujących się projektowaniem przestrzeni zielonych. Projektowanie i zakładanie ogrodów Green Solutions to firma, która specjalizuje się w tworzeniu planów zasadzeń i pielęgnacji roślin.

Paleta kolorów

Jeśli nie chcesz decydować się na konkretny styl, spróbuj ustalić jedną paletę kolorystyczną, którą wprowadzisz zarówno w domu jak i w ogrodzie. Może to być, na przykład, granatowy, żółty, odcienie beżu i szarego lub odcienie czerwonego, pomarańczowego i żółtego na białej bazie. W tej kolorystyce postaraj się wybierać wszystkie dodatki oraz dekoracje i nie wprowadzać dodatkowych akcentów kolorystycznych.

Dobór materiałów

Efekt spójności domu z ogrodem uzyskasz także, decydując się na skorzystanie z tych samych materiałów w obu miejscach. Na tarasie możesz ułożyć poduszki z uszyte z tej samej tkaniny co zasłony, meble ogrodowe wybrać z identycznego rodzaju drewna co te, które masz w domu itd.

Spójna aranżacja domu i ogrodu – podsumowanie

Spójną aranżację domu i ogrodu osiągniesz decydując się na konkretny styl projektu, wybierając paletę kolorów i korzystając z podobnych materiałów w obu miejscach. Nie jest to jednak łatwe zadanie, dlatego warto zwrócić się z nim do specjalistów, którzy bazując na swoim doświadczeniu, podpowiedzą ci jak uzyskać dokładnie taki efekt, jaki sobie wymarzyłeś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here