Wiosna to idealny czas na rozwieszanie budek lęgowych

0

Już wiosną z ciepłych krajów powracają do nas ptaki, dlatego też warto zadbać o ich bezpieczeństwo w naszych okolicach. Jako, że rozwój budownictwa i coraz to nowsze materiały wykorzystywane do budowy nieruchomości znacznie utrudniają ptakom budowanie gniazd te małe stworzenia obecnie mają spory problem ze znalezieniem schronienia. Jest to jeden z głównych powodów, dlaczego w naszych okolicach w ostatnich latach tak mocno zmniejszyła się liczba ptactwa. Kolejny powód, to oczywiście zdecydowanie mniejszy rozwój rolnictwa w naszym kraju, co powoduje, że ptaki nie mają dostępu do pokarmu. Jak więc pomóc ptakom? Wystarczy zamontować budki lęgowe w ogrodzie, w lesie czy na działce.

Wybieramy budki lęgowe dla ptaków

Decydując się na rozwieszenie budek lęgowych w ogrodzie czy na działce przed zakupem warto rozeznać się, jaki rodzaj ptactwa dominuje w okolicy. Na tej podstawie należy wybrać konkretny typ budki lęgowej. Jak sprawdzić, jakie ptaki dominują w okolicy? Wystarczy zaobserwować, a jeśli nie rozpoznajesz konkretnych gatunków poproś o pomoc kogoś, kto bez problemu rozpozna ptaki.

Przykładowo budka lęgowa typ B będzie odpowiednia dla Szpaka, Dudka, Pleszki. Inaczej będzie wyglądała budka dla Jerzyka. Dlaczego wybór konkretnego typu budki lęgowej ma znaczenie? Dzięki temu większe i silniejsze ptaki nie będą miały możliwości dostania się do wewnątrz i najzwyczajniej nie zabiorą schronienia słabszym gatunkom.

O czym pamiętać wieszając budki lęgowe?

Podczas wieszania budek lęgowych ogromne znaczenie ma odpowiednio wybrane miejsce. Przede wszystkim budki wieszamy na drzewie lub na ścianie budynku, co ważne – z dala od podpór, które mogłyby ułatwić drapieżnikom dostanie się do wnętrza. Koty, kuny czy inne drapieżniki wspinając się np. po gałęzi z łatwością dostałyby się do piskląt czy jaj. Dlatego też wieszając budkę należy pozostawić wolną przestrzeń. Jeśli na drzewie w pobliżu budki znajdują się gałęzie również należy je usunąć. Nie należy również wieszać budek zbyt nisko – optymalna wysokość to około 3 metry. Jednak niektóre gatunki ptaków latają wyżej lub niżej i to pod te konkretne warto dostosować wysokość.

Kiedy wieszać budki lęgowe?

Najbardziej optymalny czas wieszania budek lęgowych to przełom lutego i marca, ale także kwiecień i maj. Wszystko zależy od czynników atmosferycznych wpływających na przylot ptaków do naszego kraju. Bardzo często budki lęgowe wiesza się także jesienią, dzięki czemu wiele ptaków zimujących w naszym kraju będzie miało odpowiednie schronienie przed niską temperaturą oraz opadami śniegu. W rzeczywistości budki lęgowe warto wieszać cały rok, czy to dla nowo przylatujących ptaków czy dla tych, które cały rok walczą o przetrwanie w naszym kraju.

Poprzedni artykułNowe mieszkanie w Krakowie w dobie pandemii – co kupić?
Następny artykułProdukcja prądu na własne potrzeby bez tajemnic: jakie są opcje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj