Jak wyregulować okno uchylne?

0

Funkcjonalność stolarki okiennej umożliwia nam efektywne wykorzystanie jej wszystkich właściwości. Okno uchylne należy do często stosowanych rozwiązań, dzięki niemu zapewnimy sobie stały dopływ powietrza bez konieczności otwierania całego skrzydła. Jak w przypadku innych rodzajów stolarki okiennej, okno uchylne także wymaga czasem regulacji.

Regulacja okna uchylnego

Wygodne użytkowanie okna w większości zależy od okuć, właśnie dlatego decydując się na zakup stolarki, warto stawiać na renomowane rozwiązania. Okna uchylne nie są bardzo zaawansowanymi mechanizmami, jednak i one podlegają wielu działaniom zewnętrznym, przez co wymagają niekiedy właściwej regulacji. Regulacja jest konieczna zawsze, kiedy skrzydło zamyka się nierównolegle, otwiera z dużym trudem, albo ociera o ramę. Regulację należy wykonać przy uchylonym skrzydle, przy użyciu klucza imbusowego włożonego do miejsca regulacyjnego w zawiasie. Bardzo częstą przyczyną niezamykania się okna uchylnego, są zanieczyszczenia elementów okuciowych. Jeśli mamy więc problem z niedomykaniem się okien, warto w pierwszej kolejności wyczyścić wszystkie elementy okuciowe. W przypadku, kiedy to nie pomoże, trzeba sprawdzić tak zwaną rozwórkę (element umiejscowiony w górnej części, łączący skrzydło z ościeżnicą). Chcąc odblokować ten element, wystarczy docisnąć róg skrzydła do ramy, po czym przekręcić klamką. Mimo tego, iż okna uchylne nie są skomplikowanymi konstrukcjami, wymagają one właściwej konserwacji i czyszczenia. Czynności pielęgnacyjne pomogą zachować je w całkowitej sprawności przez długie lata.

Kiedy warto zdecydować się na okno uchylne?

Okno uchylne jest doskonałym rozwiązaniem w każdym pomieszczeniu, kiedy nie istnieje możliwość otwierania pełnego skrzydła, natomiast konieczna jest dobra wentylacja. Polecane zwłaszcza do kuchni, łazienek i sypialni. Uchył pełni rolę wywietrznika, w nowoczesnych oknach można w pełni dowolnie regulować odchylenie i sterować tym samym kątem odchylenia skrzydła, według własnych preferencji, albo w zależności od aktualnie panującej pory roku. Opcja uchyłu pozwala na zaoszczędzenie nieco wolnego miejsca, nie istnieje bowiem konieczność pozostawienia pustego parapetu, aby móc przewietrzyć mieszkanie. Takie okna sprawdzają się świetnie na niewielkich metrażach, kiedy każde wolne miejsce jest dla nas ważne. Często wybieranym rozwiązaniem są okna rozwierno-uchylne, posiadające dwie funkcje. Warto wiedzieć, iż można przerobić okno na uchylne, poprzez zmodyfikowanie okucia, wyjątkiem są okna stałe, w których nie ma takiej możliwości.

Nawet najlepsze okna plastikowe będą w końcu wymagały regulacji okuć. Wyregulowanie ich to bardzo prosta czynność, do której nie trzeba wzywać fachowca. Polega ona na zmianie docisku skrzydła do ramy albo wyrównaniu jego pozycji. Regulacja powinna być przeprowadzona, zwłaszcza kiedy pojawi się problem z nieszczelnymi oknami, albo kiedy chcemy przygotować się na zbliżającą się porę roku (zima, lato). Aby, samodzielnie wyregulować okno wystarczy chwila wolnego czasu, trochę cierpliwości i podstawowe narzędzie.

Poprzedni artykułBeton towarowy – dlaczego warto go zamówić?
Następny artykułJaka wiertarka do domu będzie odpowiednia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj