Imadła to jedne z podstawowych elementów wyposażenia warsztatu mechanicznego, hali produkcyjnej czy zakładu stolarskiego. Poniżej krótkie omówienie rodzajów imadeł i możliwości ich zastosowania w codziennej pracy.
Czym są i do czego służą imadła?
Najprościej mówiąc, imadła to przyrządy służące do trzymania przedmiotów w sposób nieruchomy podczas ich obróbki przez obrabiarkę (m.in. urządzenie CNC bądź frezarkę). Znajdują powszechne zastosowanie w każdym warsztacie. Są niezbędnym elementem wyposażenia miejsca pracy specjalisty zajmującego się obróbką surowców, nie tylko w przypadku skrawania lekkich metali, ale również prac w drewnie i w tworzywach sztucznych.
Imadło maszynowe – gdzie jest najczęściej stosowane?
Imadło maszynowe, zwane również inżynieryjnym lub po prostu imadłem do obróbki metalu, służy do przytrzymywania metalu podczas jego cięcia. Większość tego typu urządzeń wykonana jest z wysokiej klasy odlewów żeliwnych. Najbardziej wytrzymałe modele mogą być wykonane z odlewów stali lub żeliwa sferoidalnego. Niektóre imadła mają żeliwny korpus, ale stalowy pręt kanałowy. Szczęki są często oddzielne i wymienne. Otwór szczęki imadła inżynieryjnego jest prawie zawsze tej samej wielkości co szerokość szczęki.
Imadła maszynowe znajdują zastosowanie we frezarkach, wiertarkach, strugarkach i szlifierkach. Ich lekka konstrukcja i funkcjonalność sprawiły, że są powszechnie używane w urządzeniach do obróbki lekkich metali. Ze względu na korzystną cenę zakupu i niewielkie rozmiary oraz łatwość obsługi, imadło maszynowe służy niektórym pasjonatom jako typowe imadło stołowe, wykorzystywane do codziennej pracy w niewielkich pracowniach, warsztatach i pomieszczeniach do majsterkowania. Imadło maszynowe jest zbudowane z wkładki szczękowej, obsady, śruby pociągowej, śruby blokującej i podstawy obrotowej.
Imadło do obróbki drewna – czym się charakteryzuje?
Drugim popularnym typem urządzeń są imadła do obróbki drewna. Zazwyczaj przymocowuje się je do górnej powierzchni stołu warsztatowego równo z powierzchnią roboczą. Ich szczęki są wykonane z drewna lub metalu – te ostatnie zwykle są tak zbudowane, aby uniknąć zniszczenia obrabianego materiału. Imadła tego typu znajdują zastosowanie w różnych zakładach obróbki drewna i przydomowych stolarniach. Imadła wyposażone są w nakrętkę dzieloną, która pozwala na połączenie lub rozłączenie śruby za pomocą pół obrotu uchwytu. Po rozłączeniu ruchomą szczękę można przesuwać lub wysuwać w całym zakresie ruchu, znacznie przyspieszając proces regulacji.