Na co zwrócić uwagę przy wynajmie nieruchomości w dużym mieście?

0

Decydując się na wynajem nieruchomości w dużym mieście trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników, zarówno będąc kontrahentem jak i osobą wynajmującą komuś lokum. Istotne jest zorientowanie się w cenach rynkowych dla danej dzielnicy i miasta, ponadto trzeba wziąć pod uwagę to czy mieszkanie jest w nowym czy starym budownictwie. Ponieważ zajęcie się wszystkimi kwestiami zajmuje sporo czasu, a nie każdy go ma dobrym wyborem jest skorzystanie z biura wynajmu mieszkań, gdzie można skorzystać z usług doświadczonego pośrednika nieruchomości.

Po pierwsze: sprawdź ceny rynkowe

Na samym początku warto samodzielnie zorientować się w cenach. Chcąc wynająć mieszkanie trzeba zwrócić uwagę jakie ceny rynkowe panują w danej okolicy w określonym roku, gdyż zmieniają się one z różnych powodów. Infrastruktura wokół osiedla często ulega zmianie, co wpływa na cenę nieruchomości. Jeśli powstają nowe połączenia komunikacyjne to również ma wpływ na koszt wynajmu. Oczywiście są dzielnice droższe i tańsze. Najdroższy jest wynajem na nowych osiedlach strzeżonych i to niezależnie od lokalizacji. Z kolei cena mieszkania w kamienicy zależna jest od jej lokalizacji, a także tego czy była w ostatnim czasie odrestaurowana. Zatem biorąc wszystkie kwestie pod uwagę, a przede wszystkim własny budżet można dokonać wstępnej selekcji i zwrócić się do biura wynajmu mieszkań, które będzie poszukiwać najlepszej dla nas opcji.

Po drugie: znajdź sprawdzone biuro nieruchomości

Sprawdzone biuro wynajmu mieszkań może być niezwykle pomocne, wszak dobry pośrednik nieruchomości może znaleźć dla nas kilka ofert i je przedstawić. Czasem warto poczekać zwłaszcza, jeśli pośrednik ma informacje o mieszkaniach, które niedługo znajdą się w ofercie na stronie biura nieruchomości. Przede wszystkim agent nieruchomości może zweryfikować dla nas oferty, wskazać nam ich atuty, a także słabsze strony. Oczywiście zawsze musimy zdecydować się na własną weryfikację oferty przed podpisaniem umowy, gdyż bywa, że dobrze wykonane zdjęcia mogą zakłamywać rzeczywistość, zatem lepiej wszystko sprawdzić.

Po trzecie: zadbaj o sporządzenie umowy zawierającej odpowiadające Ci warunki

Kiedy już zweryfikuje się ofertę można podjąć negocjacje z właścicielem mieszkania dotyczące ceny najmu. Tu również może być pomocny pośrednik z biura wynajmu mieszkań. Czasem po zauważeniu pewnych usterek, czy też niedogodności, np. w postaci niezbyt dobrego węzła komunikacyjnego, bądź głośnego sąsiedztwa można spróbować negocjować cenę najmu. Już sam czynsz może być wysoki, dlatego kwestia ta jest bardzo istotna. Dobrze jest zweryfikować kilka ofert i porównać je ze sobą i nie decydować się od razu na podpisanie umowy. Oczywiście jeśli wszystko jest w porządku, a mieszkanie bardzo nam odpowiada możemy zdecydować się na pójście do notariusza od razu. Nie należy zgadzać się na podpisywanie umów bez poświadczenia notarialnego, gdyż wszystkie wynegocjowane warunki nie będą miały w tym przypadku mocy prawnej.

Po czwarte: zadbaj o zabezpieczenie w postaci zadatku

Jeśli mieszkanie bardzo przypadło Ci do gustu i możesz poczekać jeszcze z najmem, a wynajmujący musi jeszcze załatwić kilka spraw zanim dojdzie do podpisania finalnej umowy, możesz się zabezpieczyć podpisując umowę przedwstępną i wpłacając zadatek. Zwłaszcza, jeśli mieszkanie cieszy się dużym zainteresowaniem to taki ruch może świadczyć o tym, że nie wycofasz się już z umowy, co przyspieszy być może cały proces. Oczywiście wszystko zależy od tego czy właściciel mieszkania nie jest w trakcie załatwiania nowego, czy zakupu domu i ile cały ten proces potrwa. To rzecz jasna rzadkość, gdyż większość wynajmujących zgłasza się do biura wynajmu mieszkań, kiedy takie kwestie ma uregulowane.

W przypadku dużego miasta duże znaczenie ma lokalizacja, wszak zwykle chce się mieć dobre połączenie komunikacyjne z centrum miasta i dogodny dojazd do pracy, a w przypadku posiadania dzieci bliskość szkoły ma również znaczenie. Oczywiście są i tacy, dla których najważniejsza jest cisza i spokój, gdyż i tak wszędzie przemieszczają się własnym samochodem. Niezależnie od tego w której grupie się znajdujesz w dużym mieście możesz znaleźć dogodne dla siebie lokum, gdyż ofert najmu nie brakuje. Oczywiście wielkość mieszkania, czy kwestia jego ogrzewania ma również niebagatelne znaczenie, a o wszystkich naszych wymaganiach najlepiej poinformować sprawdzonego agenta nieruchomości, wszak to jego praca. Dzięki temu uda nam się znaleźć mieszkanie w krótszym czasie niż na własną rękę.

Poprzedni artykułHydronylon – rewolucyjna technologia o szerokim zastosowaniu
Następny artykułOszczędność prądu i wody w toalecie publicznej. Jakie rozwiązania je zapewnią?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj