Budowa domu systemem gospodarczym – co musisz pamiętać, budując dom samodzielnie?

0

Budowa domu z zastosowaniem systemu gospodarczego, opiera się na samodzielnym wykonaniu niektórych prac o charakterze budowlanym, jak i zatrudnieniu małych ekip budowlanych oraz samodzielnym pozyskaniu potrzebnych materiałów.

Wiele prac inwestor może wykonać samodzielnie, na przykład wylać fundamenty, czy też zainstalować prefabrykowane wiązary dachowe, które posiadają sporo zalet (możliwość szybkiej instalacji czy też wysoką jakość elementów).

Warto jednakże zdawać sobie sprawę, iż osoba podejmująca się tego typu zadania, winna mieć minimum podstawowy zakres wiedzy z budownictwa. Zbudowanie domu od zera z zastosowaniem systemu gospodarczego, pochłania mnóstwo czasu, zaś na samym inwestorze spoczywa spora odpowiedzialność.

Na pewno dużo szybciej i bardziej komfortowo wykonywane są budowy domów systemem zleconym. W takim przypadku, inwestor powierza budowę wyspecjalizowanej firmie wykonawczej, która prowadzi wszelkie prace budowlane zamiast niego. Nie musi się on o nic martwić. Jego zadaniem jest wówczas wyłącznie wypłacenie wynagrodzenia i ewentualne zatwierdzanie etapów prowadzonych działań. Budowa domu jednorodzinnego od zera tak zwanym systemem zleconym, będzie korzystna szczególnie dla inwestorów, które zaciągnęły na ten cel kredyt hipoteczny i muszą liczyć się z terminami zawartymi w umowie z danym bankiem. Za zatrudnieniem ekipy budowlanej, przemawia naprawdę sporo zalet (od tempa prowadzonych prac budowlanych, aż po czas przyznanej gwarancji). Niemniej jednak zdecydowanym minusem takiego postępowania, będzie poniesienie dużych kosztów, co potrafi skutecznie odstraszyć wiele osób marzących o własnym domu.

Co należy zrobić, aby budowa domu systemem gospodarczym generowała korzyści?

Oszczędności podczas przeprowadzania prac budowlanych z zastosowaniem systemu gospodarczego, nie muszą być związane tylko z samodzielnie wykonywanymi czynnościami. W przypadku wielu przedsięwzięć inwestorzy, muszą wynająć dodatkowych specjalistów. Niemniej jednak konkurencja na budowlanym rynku jest całkiem spora, zaś stawki ekip wykonawczych bardzo różne.

Zbudowanie domu systemem gospodarczym, daje nam swobodę w wybieraniu najbardziej dla nas opłacalnej oferty firmy wykonawczej. Najlepiej zapoznać się i porównać ze sobą co najmniej kilka takich ofert, gdyż wybranie pierwszej lepszej może spowodować, iż przepłacimy sporo za usługi budowlane. Jak najłatwiej zapoznać się z ofertą kilku różnych firm? Oczywiście najlepiej będzie wejść na ich strony internetowe. Będziemy mieli wówczas możliwość samodzielnego porównania i wybrania takiej ekipy, która spełnia nasze oczekiwania.

Oszczędności, mogą być również związane z samodzielnym kupowaniem materiałów niezbędnych do budowy domu. Warto jest odwiedzić zawsze kilka sklepów i negocjować proponowane przez nie ceny. W przypadku większych zamówień, można liczyć zwykle na 5-10 procent rabatu. Niewątpliwie firmy zajmujące się budową z zastosowaniem systemu zleconego, również mogą pochwalić się tego typu rabatami. Niemniej jednak klienci nie odczuwają oszczędności na materiałach, gdyż firmy wprowadzają 20- albo nawet i 30- procentową marżę.

Poprzedni artykułJak przeprowadzić remont domu w miarę szybko i bardzo tanio?
Następny artykułJak zmniejszyć koszty materiałów, nie zmniejszając ich stylu – czyli tania aranżacja może być stylowa i my to udowodnimy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj