Jak ciąć beton żeby się nie kurzyło?

0

Beton to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Nic dziwnego – jest trwały, wytrzymały, a na dodatek odporny na czynniki atmosferyczne. Ponadto, przenosi naprężenie, dzięki czemu charakteryzuje się uniwersalnością i wszechstronnym zastosowaniem. Ze względu na swoją strukturę, wykonywanie w nim precyzyjnych otworów jest bardzo utrudnione. Z kolei cięcie betonu generuje dużą ilość kurzu oraz wymaga specjalistycznych narzędzi, a także doświadczenia i umiejętności.

Bezpyłowe cięcie betonu

Nie ulega wątpliwości, że praca w twardym i wytrzymałym materiale wymaga najwyższej jakości urządzeń i akcesoriów. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się tarcze diamentowe, których ostrze jest pokryte pyłem diamentowym, czyli najtwardszym minerałem występującym w przyrodzie. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne cięcie, nawet w bardzo twardym żelbetonie. Niejednokrotnie cięcie betonu odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych. W takim przypadku wykorzystuje się piły ścienne, jezdne lub ręczne.

  • W trakcie prac wytwarza się bardzo dużo kurzu, który może zanieczyścić wszystkie sąsiednie pomieszczenia. Aby uniknąć takiej sytuacji, wykonuje się tak zwane cięcie betonu na mokro, czyli z wykorzystanie stosunkowo niewielkiej ilości wody. Dzięki tej metodzie cały kurz jest zatrzymywany przez wodę, którą po pracy wystarczy usunąć.

Specjalistyczne piły ograniczają do minimum hałas i drgania. Ponadto, są bardzo wydajne i jednocześnie precyzyjne, dlatego błyskawicznie poradzą sobie nawet z długimi cięciami.

Cięcie betonu z wykorzystaniem specjalnych odkurzaczy

Niejednokrotnie firmy specjalizujące się w pracach w betonie oferują bezpyłowe cięcie, realizowane przy użyciu specjalnego odkurzacza. W takim przypadku kurz, który powstaje w trakcie cięcia jest od razu zasysany przez odkurzacz, charakteryzujący się dużą mocą. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć dużego zapylenia w pomieszczeniu, w którym są wykonywane prace. Warto pamiętać, że zarówno w przypadku cięcia betonu na mokro lub z wykorzystaniem odkurzacza, należy otworzyć wszystkie okna.

Firmy specjalizujące się w usługach tego typu oferują cięcie nawet do 500 mm, jak i wiercenie otworów o maksymalnej średnicy do 700 mm. Warto wybierać przedsiębiorstwa, które nie tylko dysponują wysokiej klasy sprzętem, ale również wykwalifikowaną kadrą z wieloletnim doświadczeniem. Wykonują one bowiem zlecone zadania rzetelnie, uczciwie, efektywnie i przede wszystkim z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy DIAMENT-BUD z Rzeszowa.

Poprzedni artykułNa co zwrócić uwagę podczas wykończania wnętrza?
Następny artykułJak produkuje się nowoczesne konstrukcje stalowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj