Jak dbać o wodę w balii ogrodowej?

0

Jeśli posiadasz balię ogrodową lub planujesz ją zakupić, pamiętaj, że niezwykle ważne jest odpowiednie zachowanie higieny wody. Należy przestrzegać kilku kluczowych zasad, aby uniknąć rozwoju bakterii, grzybów i wirusów. W tym wpisie poznasz podstawy utrzymania czystej wody.

Brudna woda w balii ogrodowej – problemy zdrowotne i techniczne 

Zanieczyszczona woda w balii może prowadzić do różnych problemów zarówno zdrowotnych, jak i technicznych, które mogą negatywnie wpłynąć na użytkowników oraz samo urządzenie. 

Brudna woda sprzyja namnażaniu się bakterii, które mogą prowadzić do infekcji układu oddechowego lub różnego rodzaju podrażnień skóry (wysypki czy reakcje alergiczne). Zanieczyszczona woda, szczególnie z nieodpowiednim poziomem pH, może też powodować podrażnienia oczu, nosa i gardła.  

Brudna woda, pełna zanieczyszczeń, takich jak włosy, tłuszcz czy resztki kosmetyków, może prowadzić do zatykania filtrów i układu cyrkulacyjnego co prowadzi do problemów z obiegiem wody czego efektem jest awaria balii. Zanieczyszczenia mogą także wpłynąć na elementy grzewcze, obniżając ich wydajność i przyspieszając zużycie.  

Podsumowując, dbanie o czystość wody w jacuzzi jest kluczowe, nie tylko dla zdrowia użytkowników, ale również dla zachowania sprawności technicznej urządzenia.  

6 kluczowych zasad by utrzymać czystą wodę w balii 

Jeśli chcesz, żeby Twoja balia ogrodowa służyła przez długie lata, a kąpiele były przyjemne, koniecznie stosuj się do poniższych zaleceń. 

  1. Regularna wymiana wody 

Balie elektryczne marki ScandiSpa posiadają filtr z pompą, która wymusza obieg wody i oczyszcza ją. Dodatkowo stosując chemię dezynfekującą, woda w balii jest świeża i czysta nawet do 8 tygodni. Jest to niewątpliwie wielka wygoda, lecz pamiętaj aby regularnie sprawdzać i czyścić filtr. Jeśli posiadasz balię gazową lub opalaną drewnem, wodę należy wymieniać po każdej kąpieli, ponieważ tego rodzaju balie nie posiadają wymuszonego obiegu i filtracji.  

  1. Dokładne mycie balii ogrodowej 

Przy każdej wymianie wody, ale również w trakcie eksploatacji balii, ważne jest dokładne czyszczenie balii. Wnętrze należy myć specjalnym detergentem do dezynfekcji, natomiast drewnianą obudowę umyj szarym mydłem. Fińske balie ScandiSpa wyposażone są w higieniczny wkład wewnętrzny z tworzywa sztucznego, który pomoże zachować czystość.  

  1. Odpowiednie przygotowanie się do kąpieli 

Przed kąpielą weź prysznic. Większość zanieczyszczeń pochodzi właśnie z naszego ciała. W drodze do balii używaj klapek, które ochronią wodę przed zanieczyszczeniami. 

  1. Utrzymanie odpowiedniego pH 

To podstawowy parametr, który mówi o jakości wody, dlatego pilnuj tego i utrzymuj pH na poziomie 7,0 – 7,4. Niskie pH może powodować korozję metalowych części urządzenia, takich jak pompy, dysze czy grzałki, co prowadzi do ich szybszego zużycia. Wysokie pH natomiast sprzyja odkładaniu się kamienia i osadów wapiennych na powierzchni jacuzzi oraz wewnątrz rur, co może prowadzić do zatykania filtrów i problemów z przepływem wody. Utrzymanie odpowiedniego poziomu zapewnia optymalne warunki zarówno dla skóry użytkowników, jak i dla działania chemikaliów, które są używane do dezynfekcji wody

  1. Stosowanie chemii do uzdatniania wody 

Aby zadbać o odpowiednią dezynfekcję, niezbędna jest chemia do balii, która ma za zadanie zniszczyć bakterie powstające na wskutek małej objętości wody i podwyższonej temperatury. 

Używanie chloru to najskuteczniejsza metoda. Obniża pH wody, krystalizuje wodę i zapobiega powstawaniu bakterii, grzybów i glonów. 

Aktywny tlen sprawia, że aktywne składniki znajdujące się w preparatach tego typu utleniają wirusy, bakterie i nie pozostawiają charakterystycznego dla chloru zapachu. Minusem jest niższa skuteczność niż w przypadku chloru. 

Brom to rozwiązanie ,,pośrednie” pomiędzy chlorem, a aktywnym tlenem. Pozyskiwany jest w sposób naturalny z wody morskiej. 

Można też dodatkowo wyposażyć balię w bakteriobójczą lampę UV, która ograniczy konieczność używania chloru. 

  1. Czystość filtra

Regularne mycie filtra jest niezbędne by utrzymać dobrą jakość wody. Czyścić go silnym strumieniem wody oraz namocz w specjalnym detergencie, który rozpuszcza brud. Należy też pamiętać o tym aby dokładnie go wysuszyć. 

Podsumowanie 

Utrzymanie czystej wody w balii ogrodowej może wydawać się na początku skomplikowane, ale z czasem staje się rutyną. Regularne testowanie wody, dbanie o odpowiedni poziom pH, filtrowanie i stosowanie środków dezynfekujących szybko wejdą w nawyk. Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie i bliskim bezpieczne i relaksujące kąpiele, ale także przedłużysz żywotność swojej balii. 

Poprzedni artykułJakie są zalety regałów metalowych i do czego można ich użyć?
Następny artykułJak wybrać podnośnik koszowy na przyczepie? Kluczowe parametry i funkcje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj