Praca w niskich temperaturach może odbywać się nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz i dotyczy to chłodni. Niezależnie jednak od tego, gdzie jest wykonywana pracownik musi mieć zapewnione odpowiednie warunki na podstawie rozporządzeń ministra pracy i polityki społecznej w sprawie ogólnych przepisów BHP, a także w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Pracownicy mogą się na nie powołać w sytuacji, gdy pracodawca zaniedba rażąco warunków pracy. W sytuacji zagrożenia pracownik ma prawo oddalić się z niego po uprzednim poinformowaniu przełożonego, jednak nie może opuścić zakładu pracy. Niewątpliwie istotne znaczenie dla zapewnienia komfortu termicznego pracowników mają odzież i obuwie ocieplane, a także dostęp do dogrzewanego pomieszczenia.
Jakie warunki powinien mieć zapewnione pracownik w chłodni?
Praca w chłodniach jest bardzo specyficzna, a temperatura w niektórych miejscach może sięgać poniżej 0 stopni. W takich miejscach pracownik przebywa czasowo i przysługuje mu półgodzinna przerwa regeneracyjna po dwóch godzinach pracy. Może ją odbyć w dogrzewanym pomieszczeniu, którego temperatura wynosi 16 stopni. Nie powinna być ona wyższa, a to ze względu na to by nie było zbyt dużych różnic temperatur miejsca pracy i regeneracji. To również tu pracownicy przychodzą po skończonej zmianie, gdyż nie mogą od razu wyjść na zewnątrz, zwłaszcza latem, gdyż wpływałoby to destrukcyjnie na ich płuca i cały układ oddechowy. Ponadto takie różnice temperatur mają również bardzo negatywny wpływ na skórę na której pojawiają się wypryski. Miejsce do regeneracji powinno mieć przynajmniej 8 metrów kwadratowych powierzchni. Musi być w nim zapewniony dostęp do ciepłej wody, czyli przynajmniej czajnik elektryczny by pracownicy mogli przygotować sobie ciepłe napoje czy zupy.
Praca w chłodni – jak powinien być chroniony pracownik
Zarówno w chłodni, jak i na zewnątrz istotne znaczenie ma dobór odzieży roboczej. Powinna zapewniać komfort termiczny, a więc być wykonana najlepiej z poliestru albo polaru. Pracownicy chłodni do dyspozycji mają zwykle specjalne kombinezony, które wyposażone są dodatkowo w kaptury, a także ciepłe kurtki i czapki również wykonane z poliestru. Ważne są również rękawice. W przypadku pracy przy filetowaniu potrzebne są takie, które nie krępują ruchów, a jednocześnie zapobiegają przypadkowemu przecięciu skóry wykonane ze specjalnej siatki wykonanej ze stali nierdzewnej, a także modele poliestrowe powlekane spienionym lateksem, które zapewniają komfort termiczny. Niezbędny jest również dobór odpowiedniego obuwia ocieplanego. Musi mieć antypoślizgową podeszwę. Do chłodni przez pracodawców bardzo często wybierane są kalosze z tworzywa EVA, które może być odporne na temperaturę do minus 50 stopni. Dodatkowo można je wyposażyć w filcowe wkłady. Oczywiście kalosze wymagają wkładu np. z filcu, aby spełniały standardy obuwia ocieplanego.
Praca na zewnątrz – jak się do niej przygotować?
Pracownicy budowlani czy służb miejskich nie raz pracę w zimie muszą wykonywać w bardzo trudnych warunkach. W tej sytuacji również powinni mieć zapewnione pomieszczenie, gdzie mogą się ogrzać i zjeść ciepły posiłek. Przy niskich temperaturach i dużym wydatku energetycznym pracodawca ma obowiązek zapewnić ciepły posiłek regeneracyjny lub bon na taki posiłek. Do dyspozycji pracowników muszą być również ciepłe napoje. Pracodawca musi zapewnić ciepłą odzież roboczą. Obuwie ocieplane na budowach powinno być dodatkowo wyposażone w podnosek, najlepiej kompozytowy, który nie zwiększa masy obuwia, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo w razie upadku na stopę ciężkiego przedmiotu. W każdym przypadku niezbędna jest antypoślizgowa podeszwa.
O czym musi pamiętać pracodawca?
Nieprzestrzeganie przepisów w zakresie odpowiednich warunków pracy może prowadzić do złożenia na pracodawcę skargi w PIP przez pracowników. Kiedy nie jest dla nich zapewnione odpowiednie stanowisko pracy, mogą je opuścić po zasygnalizowaniu takiego zamiaru pracodawcy. Na pracodawcę może być nałożona kara nawet 30 tys. zł w związku z nieprzestrzeganiem podstawowych praw pracowniczych dotyczących BHP.
Praca w niskich temperaturach nie należy do przyjemności. Jednak dbałość pracodawcy o zdrowie pracownika może znacząco ułatwić wykonywanie obowiązków. Warto podkreślić, że dzięki temu może on również uniknąć bolesnych dla jego portfela kar finansowych.