Na co zwrócić uwagę podczas wykończania wnętrza?

0

Prace wykończeniowe to kluczowy etap aranżacji wnętrz, pozwalający na stworzenie przestrzeni optymalnie dopasowanej do indywidualnych potrzeb i oczekiwań, w pełni zaspokajającej gusta użytkowników nieruchomości. Wykończenie mieszkania, domu czy biuro pod klucz jest rozwiązaniem, po które sięgamy coraz częściej i coraz chętniej. Wymagająca praca zawodowa, natłok codziennych obowiązków oraz zawrotne tempo współczesnego życia sprawiają, że niechętnie dokładamy sobie zadań, zwłaszcza tych czasochłonnych i wymagających konkretnych i precyzyjnych umiejętności oraz dysponowania odpowiednimi narzędziami czy specjalistycznym sprzętem. Na czym polegają wykończenia wnętrz? Jak się za nie zabrać i czy na pewno musimy to robić samodzielnie?

Kolejność wykonywania prac wykończeniowych

Właściwie przygotowany harmonogram prac wykończeniowych to gwarancja maksymalnej efektywności remontu oraz najlepszy sposób na uniknięcie przestojów i nieplanowanych wydatków.

Od czego zacząć i jaka powinna być kolejność prac wykończeniowych?

  • instalacje wodno – kanalizacyjne, elektryczne, wentylacyjne i centralnego ogrzewania – wszystkie instalacje mają być docelowo niewidoczne we wnętrzach, dlatego to od nich rozpoczyna się prace wykończeniowe we wnętrzach;
  • wylewki na podłogach;
  • tynki – najpierw na suficie, następnie na ścianach;
  • lekka zabudowa, czyli montaż np. sufitów podwieszanych;
  • wygładzanie i szpachlowanie ścian;
  • malowanie, tapetowanie i prace glazurnicze;
  • montaż widocznych elementów instalacji, m.in. włączników światła czy kontaktów;
  • montaż podłogi.

Wykańczać samodzielnie, czy wynająć firmę wykończeniową?

Prace wykończeniowe mogą być przyjemnym zajęciem i źródłem ogromnej satysfakcji – pod warunkiem jednak, że… lubimy i umiemy to robić! Podejmując się samodzielnego wykańczania wnętrz powinniśmy ponadto dysponować wiedzą, dzięki której bez trudu wybierzemy właściwe materiały oraz posiadać wysokiej jakości narzędzia (adekwatne do zakresu planowanych prac). Jeśli nad samodzielnym wykańczaniem wnętrz zastanawiamy się ze względów finansowych, a dokładniej oszczędnościowych – warto tę kwestię poddać bardzo szczegółowej analizie.

Pracując samodzielnie z pewnością zaoszczędzimy na robociźnie, jednak już niekoniecznie na materiałach – będzie trzeba doliczyć do nich koszt narzędzi i sprzętów, które będziemy musieli kupić lub wynająć. Istotna będzie również ilość czasu, który będziemy musieli poświęcić na prace wykończeniowe (czy w tym czasie nie zarobilibyśmy na pracę profesjonalistów?) oraz ich efekt (koszt poprawek może znacząco podnieść wydatki związane z remontem).

Wynajęcie firmy wykończeniowej to doskonały pomysł, pod warunkiem oczywiście, że znajdziemy doświadczonych specjalistów (o tym czym się kierować wybierając firmę wykończeniową piszemy niżej!). Firmy zatrudniające na stałe ekipę fachowców mogą zaoferować nam kompleksowe wykończenie wnętrz w rozsądnej cenie i w stosunkowo krótkim czasie, z wykorzystaniem najwyższej jakości sprzętów i narzędzi oraz wskazanych przez nas materiałów (najczęściej możemy również liczyć na pomoc w wybraniu tych ostatnich). Podpisując umowę z wybraną firmą wykończeniową zyskujemy dodatkowo ochronę naszych praw w przypadku niezrealizowania zlecenia lub kiepskiej jakości efektów prac.

Czym się kierować wybierając firmę wykończeniową?

Przede wszystkim… wybrać firmę! Samozwańcze „złote rączki” mogą oczywiście być osobami posiadającymi wszelkie niezbędne do przeprowadzania remontów umiejętności, ale niemożność zawarcia z nimi umowy na zleconą pracę powinna być czynnikiem dyskwalifikującym. Firma wykończeniowa to gwarancja legalnego wykonywania wszelkich prac przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie, a także dysponujące niezbędnymi narzędziami i profesjonalnym sprzętem. Ponadto firma wykończeniowa współpracuje zazwyczaj z kilkoma firmami budowlanymi i innymi specjalistami, realizującymi dla niej jednocześnie kilka inwestycji, dzięki czemu możemy liczyć na krótkie terminy rozpoczęcia prac wykończeniowych oraz szybki czas realizacji zlecenia.

Dobrym przykładem takiej firmy jest NAOS, która oferuje prace wykończeniowe przede wszystkim w Warszawie i jej okolicach. NAOS to jednak coś więcej niż ekipa wykończeniowa! To zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów technicznych, posiadających ogromne doświadczenie i rozległą wiedzę na temat materiałów oraz rozmaitych prac wykończeniowych, dzięki czemu wykończenie pod klucz każdej nieruchomości nie jest dla nich żadnym problemem. Tym co zdecydowanie wyróżnia tę firmę jest funkcja opiekuna klienta – to doświadczony architekt, który z ramienia firmy czuwa nad realizacją zlecenia, wspiera klienta w podejmowaniu wszelkich decyzji i opracowuje kosztorysy, dzięki czemu całość prac jest dokładnie przemyślana, co pozwala uniknąć wszelkich błędów. Dodatkowo NAOS współpracuje z architektami i projektantami wnętrz, firmami budowlanymi oraz producentami m.in.: mebli, podłóg, żaluzji czy drzwi, dzięki czemu może zaoferować swoim klientom szybki dostęp do sprawdzonych fachowców.

Poprzedni artykułDlaczego warto zdecydować się na inwestycję w pompę ciepła?
Następny artykułJak ciąć beton żeby się nie kurzyło?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj