Blachy ze stali szlachetnej barwionej – właściwości i zastosowanie

0
blacha nierdzewna

Blachy stalowe to produkt, który znajduje szerokie zastosowanie. Podobnie jak i blachy ze stali barwionej, które przydają się nie tylko w budownictwie, czy dekoratorstwie, czy przemyśle, ale i w wielu innych dziedzinach. Dlatego też podpowiadamy, czym jest dekoracyjna blacha barwiona. Przeczytaj i dowiedz się, czym się charakteryzuje oraz gdzie można ją wykorzystać!

Czym jest stal dekoracyjna barwiona?

Blachy ze stali barwionej, często określane również jako blacha dekoracyjna to wynalazek, który powstał w latach 70. XX wieku. Jest to tradycyjny, jednokolorowy arkusz stali, który poddaje się chemicznemu barwieniu. Wszystko za sprawą tlenków, które w trakcie procesu barwienia zmieniają kolor zabarwienia powierzchni. Okazuje się jednak, że rozwiązanie to nie tylko podnosi walory estetyczne, ale sprawia również, że blacha dekoracyjna staje się bardziej praktyczna. Taka stal dekoracyjna barwiona, jest odporna na negatywne skutki działania korozji.

Blacha barwiona i jej właściwości

Stal nierdzewna barwiona to produkt, który prezentuje się niepowtarzalnie. Okazuje się jednak, że jego wysoki połysk idzie w parze wraz z wytrzymałością, jakiej blacha nabywa w trakcie barwienia. Rezultatem tego procesu jest nie tylko zmiana koloru, ale i w pełni zachowuje swoje fizyczne, chemiczne oraz mechaniczne właściwości. Dodatkowo jednak podczas barwienia stal dekoracyjna barwiona nabiera większą odporność na korozję. Oznacza to więc, że jest ona wyższa niż w przypadku arkusza stali nierdzewnej w podstawowym kolorze. To jednak dopiero początek jej zalet.

stal dekoracyjna barwiona

Zalety blachy ze stali szlachetnej

Proces barwienia sprawia bowiem, że w przypadku niektórych rodzajów stali nierdzewnej, blacha będzie mogła być wystawiana na atmosferę przemysłową nawet przez 6 lat. Z kolei w obliczu codziennej ekspozycji na środowisko morskie (zwłaszcza sól), blacha wytrzyma nawet do 1,5 roku. Blachy ze stali barwionej potrafią również być na tyle solidne, że po zanurzeniu pod wodą są one w stanie wytrzymać przez 28 dni – podobnie jak i po podgrzaniu jej do temperatury 200 ℃.Proces barwienia nie wpływa negatywnie na dalszą obróbkę blach. Stal dekoracyjna barwiona z powodzeniem może by poddawana, zginaniu, ciągnięciu, czy hartowaniu. Bez problemu można ją formować w temperaturze do 90 ℃ – i to bez ryzyka, że blacha zmieni swój kolor. W ze stali blacha dekoracyjna ma silną formowalność, a ponadto jest również materiałem wysoce ognioodpornym. Nie przejawia ona również podatności na niszczenie pod wpływem wilgoci, a jej produkcja nie zagraża środowisku naturalnemu.

Zastosowanie blachy ze stali szlachetnej

Stal dekoracyjna barwiona ma bardzo szerokie zastosowanie. Powszechnie na wiele sposobów używana jest ona jako dekoracja architektoniczna – z wyjątkiem ścian zewnętrznych oraz ram okiennych. Z powodzeniem za to wykorzystuje się ją np. do dekoracji paneli ściennych hali, sufitów, wind, szyldów oraz wielu innych dekoracji architektonicznych. Ponadto stosuje się je także w budowie samochodów – w tym m.in. paneli bagażników samochodowych. Ze względu na swój unikatowy wygląd, taka kolorowa stal znalazła również zastosowanie w sztuce. Wykonuje się z niej m.in. obrazy ścienne. Nie wspominając o tym, że blacha barwiona jest wykorzystywana w większości sprzętów AGD i RTV. Służy ona nie tylko do produkcji sprzętów gospodarstwa domowego, ale i różnego rodzaju przyborów kuchennych, czy toaletowych.

Blacha barwiona w kuchni – pomysły i inspiracje

Na końcu warto również powiedzieć sobie, gdzie w mieszkaniu można wykorzystać elementy wykonane z blachy ze stali szlachetnej. Dekoracje z blachy ze stali barwionej sprawdzą się m.in. w kuchni. Blacha dekoracyjna świetnie prezentuje się np. na ścianie za zlewem. Co więcej, z powodzeniem można zastosować ją do wyłożenia całej ściany nad blatem zabudowy kuchennej. Taka dekoracja jest ognioodporna, a przy okazji ułatwi również sprzątanie, ponieważ nie chłonie ona brudu. Nie trzeba więc będzie się martwić, że stopi się ona pod wpływem rozgrzanego garnka lub na stałe ubrudzi pryskającym z patelni tłuszczem. Jest ona również łatwa w czyszczeniu – wystarczy jedynie przetrzeć jej powierzchnię szmatką nasączoną wodą z delikatnym środkiem czyszczącym lub oliwką kosmetyczną, która doda dekoracjom wykonanym z blachy ze stali barwionej jeszcze więcej blasku.

Poprzedni artykułMarzy Ci się dom parterowy – jakie projekty domów sprawdzą się najlepiej?
Następny artykułPłyty warstwowe – zastosowanie i produkcja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj