Planując tworzenie budynku magazynowego, przemysłowego lub budynku użyteczności publicznej, warto zainteresować się płytami warstwowymi. To materiał, który w ostatnich latach – ze względu na poprawę parametrów – cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem, zarówno osób prywatnych, jak i inwestorów.
Spis treści
- Czym są płyty warstwowe?
- Jak wygląda produkcja płyt sandwich?
- Zalety płyt warstwowych i ich zastosowanie
Czym jest płyta warstwowa?
Płyta warstwowa to materiał budowlany służący do obudowy ścian i dachów budynku oraz tworzenia jego bryły. Niezależnie od rodzaju płyta składa się z dwóch części: zewnętrznej okładziny i rdzenia, a ich podstawą funkcją jest zapewnienie pożądanej izolacji termicznej. Można spotkać je pod nazwą „płyty sandwich”, nawiązującą właśnie do ich warstwowej budowy.
Etapy produkcji
Pierwszym etapem produkcji płyty panelowej jest przygotowanie blachy. Ta stanowi zewnętrzną część każdej płyty warstwowej i aby spełniała swoją funkcję, konieczne jest nadanie jej profilu zgodnego z dokumentacją techniczną. W trosce o bezpieczeństwo transportu taką blachę – ocynkowaną i lakierowaną – pokrywa się folią ochronną.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie wypełniacza, czyli rdzenia izolacyjnego. Ten powstaje z różnych tworzyw, ale najczęściej wełny mineralnej, pianki poliuretanowej lub styropianu. Materiał na rdzeń jest bardzo ważny, ponieważ to z niego wynikają wszystkie najważniejsze parametry całej płyty panelowej, w tym termoizolacyjność. W Kingspan wykorzystujemy przede wszystkim rdzeń PIR, IPN i innowacyjny QuadCore™.
Następnym etapem produkcji jest połączenie wypełnienia z blachą. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany i odbywa się na linii produkcyjnej. W jego trakcie wykorzystuje się zdolność materiałów do zespojenia, czyli tzw. zdolność adhezyjną.
Końcowym produktem jest jedna, długa płyta, którą – w zależności od zamówienia – tnie się na fragmenty o konkretnych wymiarach. Zanim produkt trafi do klienta, musi przejść tzw. sezonowanie; jest kierowany na przerwę, podczas której zyskuje odpowiednią temperaturę. Przechodzi także kontrolę jakości skupioną na sprawdzeniu m.in. grubości i kształtu płyty.
Zalety i zastosowanie produktu
Płyty ocieplane to materiał o wielu zaletach: łączy niewielką wagę z dużą wytrzymałością mechaniczną i ogniową, charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (to świadczy o jego świetnych właściwościach termoizolacyjnych) i jest dostępny w różnych wariantach estetycznych i rozmiarowych. W Kingspan płyty warstwowe dodatkowo powstają z dużą dbałością o środowisko – z minimalizowaniem emisji gazów cieplarnianych, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i mocnym skupieniem na zwiększonej wytrzymałości produktu, dzięki której będzie służył latami.
Wszystkie wymienione zalety sprawiają, że płyta sandwich jest uniwersalnym materiałem, znajdującym zastosowanie w wielu miejscach, w tym przede wszystkim:
- halach produkcyjnych,
- chłodniach i mroźniach,
- budynkach handlowych,
- budynkach biurowych,
- obiektach sportowych i rekreacyjnych,
- budynkach użyteczności publicznej,
- budynkach rolniczych,
- centrach logistycznych,
- warsztatach.