Osoby, które porównują ze sobą oferty sprzedaży lokali, stają w pewnym momencie przed kluczowym wyborem. Na jakie mieszkanie lepiej się zdecydować – nowe czy takie, które przed nami posiadało już właścicieli ?
Mieszkania z rynku wtórnego – dlaczego są wybierane?
Mimo dynamicznie rozwijających się inwestycji deweloperskich w dużych miastach Polski zainteresowanie mieszkaniami z rynku wtórnego ciągle nie słabnie. Na ten stan rzeczy składa się przynajmniej kilka czynników. Pierwszym z nich będzie bez wątpienia korzystna dla nabywcy lokalizacja. Ma to znaczenie szczególnie w miastach starych o ściśle zabudowanym centrum – nowe budownictwo w tym obszarze może być zupełnie niemożliwe, a w miejsce wyburzonych kamienic powstają głównie nieruchomości przeznaczone pod biura.
Mieszkania w kamienicach niepozbawione są wad, związanych zwłaszcza z wysokimi kosztami ogrzewania oraz potencjalnym zawilgoceniem ścian. Trudno odmówić im jednak rodzaju staroświeckiego uroku. W przypadku nieruchomości kupowanych od poprzedniego właściciela, znajdujących się na osiedlach z wielkiej płyty, tak popularnych w poprzedniej epoce, mieszkańcy mają do dyspozycji całą powstałą przez lata infrastrukturę osiedla. Do specyfiki tego rodzaju zabudowań należało również planowanie odpowiedniej przestrzeni przeznaczonej na place zabaw dla dzieci oraz tereny zielone, dziś porośnięte wysokimi drzewami, przynoszącymi cień i ochłodę.
Mieszkania z rynku pierwotnego – jakie mają zalety?
Część osób, które decydują się na zakupienie nowego mieszkania od dewelopera, robi to ze względu na wysokie wymagania aranżacyjne w sytuacji, gdy swoich planów nie są w stanie zrealizować w nienowoczesnym lokalu. Popularną motywacją bywa także świadomość, iż deweloper (jak firma http://www.krj.pl ) oferuje lokale, których koszty utrzymania będą w dłuższym rozrachunku dosyć niskie ze względu na zaawansowanie materiałów i technologii użytych przy budowie.
Nie bez znaczenia pozostaje także rozplanowanie budowanych obecnie osiedli. Są one odpowiednio wyposażone w wystarczającą liczbę miejsc parkingowych bądź też garaży. Takich rozwiązań nie przewidziano na osiedlach sprzed kilkudziesięciu lat, a w kamienicach w centrum dużych miast pozostanie to na zawsze w sferze marzeń. Decydując się na kupno mieszkania w bloku, który dopiero powstaje, powinniśmy jednak zaakceptować fakt, iż do momentu zamieszkania w nim mogą upłynąć nawet 2 lub 3 lata.