Odpowiednie wykonanie izolacji budynku ma kluczowe znaczenie dla jego późniejszej eksploatacji. Ocieplenie ścian styropianem jest skuteczne i stosunkowo tanie, szczególnie jeśli dobierzemy produkt oznaczony jako EPS. Zobacz, gdzie możesz zastosować ten materiał i dlaczego warto to zrobić!
Styropian EPS – właściwości materiału
EPS to skrót od pochodzenia oraz składu opisywanego styropianu. Powstaje on z płyty wykonanej z polistyrenu ekspandowanego, który wytwarzany jest ze spienionych granulek, a następnie sklejony w formę charakterystycznego bloku. Większe blogi są cięte, by były łatwiejsze do transportowania oraz układania na dowolnej płaszczyźnie.
Płyty EPS to materiał samogasnący – nie topią się w ogniu oraz nie ulegają zwęgleniu. Styropian EPS jest ponadto mało chłonny, co ma duże znaczenie dla zachowania odpowiednich parametrów technicznych ocieplanego budynku.
Styropian tego typu można nabyć nawet w kilku odmianach:
- Biała – czyli najbardziej zwyczajna płyta,
- Grafitowa – którą charakteryzuje obniżony współczynnik λ,
- Niebieska – ma obniżoną chłonność wody.
Jeśli zastanawiamy się, który produkt kupić, to warto dobrze przyjrzeć się jego opakowaniu. Są na nim zamieszczone wszystkie informacje, w tym współczynnik przewodzenia ciepła λ danego materiału – W/(m·K). Zasada jest tutaj następująca, im jest niższy, tym lepsza izolacyjność cieplna.
Producenci na opakowaniu umieszczają także informację o zastosowaniu. Mianowicie, czy styropianu użyjemy do ocieplenia fasady (ściany), dachu/podłogi (garaże), czy innych elementów konstrukcyjnych budynku.
Jeśli poszukujemy styropianu do zadań specjalnych np. do pokrycia zielonego dachu, to warto zapytać specjalistę, który produkt EPS będzie najlepszy.
Gdzie najlepiej stosować styropian EPS?
Produkt tego typu posiada kilka cech, które są niezwykle ważne dla konstrukcji budynku. Przede wszystkim płyty styropianowe są bardzo lekkie, a jednocześnie dobrze izolują ciepło. Jeśli zależy nam na tym, by otrzymać budynek tani w utrzymaniu i ciepły to warto pomyśleć o wykonaniu izolacji cieplnej za pomocą styropianu o wysokich właściwościach.
Oczywiście o jakości styropianu powinien pomyśleć już sam projektant na etapie tworzenia szkicu budowlanego, ale dopuszcza się także późniejsze zmiany już na etapie wznoszenia inwestycji. Pamiętajmy, że inwestycja w dobrą izolację to zwykle jednorazowy wydatek, który zaowocuje niskimi rachunkami oraz utrzymaniem budynku w dobrym stanie technicznym przez długie lata.
Izolacyjność materiału termoizolacyjnego może być różna – wyrażana jest współczynnikiem przewodzenia ciepła – im wartość będzie niższa, tym lepszym będzie izolator, z którym mamy do czynienia. Jego lepsza skuteczność będzie bardzo często tożsama z ceną, bo najlepsze materiały termoizolacyjne kosztują więcej od produktów cechujących się gorszymi właściwościami.
Styropian EPS można z powodzeniem stosować podczas ocieplania ścian, podłóg czy dachów płaskich, przy czym w każdym przypadku należy tak dobrać materiał, by wytrzymywał on przewidywane obciążenia. Ważnym aspektem planowania izolacji budynku jest wybranie odpowiedniego dostawcy styropianu. Warto skorzystać z oferty sklepów i hurtowni, które posiadają duże doświadczenie w sprzedaży produktów izolacyjnych i oferują swoje produkty w korzystnych cenach – tak jak Styropianonline.pl. Ofertę sklepu poznają Państwo klikając w poniższy link: