Nowoczesne systemy okien plastikowych są solidne i długowieczne. Jednak niekiedy nawet w nich zdarzają się awarie, np. kłopoty z otwarciem lub zamknięciem skrzydła. Najczęściej przyczynami awarii okien są nieprawidłowy montaż i uszkodzenia mechaniczne.
Uszkodzenia okien często wiążą się z koniecznością wezwania serwisu i wykonaniem kosztownych napraw. Częste usterki systemów okiennych to: brak regulacji okuć, źle działające prowadnice, zepsuta klamka i awarie rozwórki (mechanizmu zabezpieczającego okno przed całkowitym opuszczeniem).
Pośpiech i brak doświadczenia – montażowe przyczyny usterek systemów okiennych
Nieprawidłowy montaż to najbardziej powszechna przyczyna usterek i kłopotów z systemami okiennymi. Błędy podczas mocowania skrzydeł i ościeżnic utrudniają użytkowanie i zmniejszają trwałość okna. Mogą też wpływać na dysfunkcję parametrów, takich jak: systemy antywłamaniowe czy wyciszające. Brak doświadczenia, kwalifikacji i pośpiech w wykonywaniu zlecenia to najczęstsze źródła błędów montażowych, do których należą, np.:
- zakładanie zbyt małych okien w duże otwory ścienne,
- mocowanie okien na wyłącznie na piankę montażową,
- pominięcie etapu poziomowania okna,
- brak dodatkowego uszczelnienia szpar pomiędzy ościeżnicą a murem.
W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest naprawa okien, która może wiązać się, chociażby z koniecznością ponownego zamocowania okna w otworze ściennym. Sposobem na uniknięcie tego typu usterek jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która zajmie się montażem naszych okien. Fachowców warto szukać wśród profesjonalistów oferujących swoje usługi, np. na stronach internetowych. Podczas wyboru firmy, zwracajmy uwagę na to, jak długo istnieje na rynku i czy cieszy się pozytywną opinią wśród dotychczasowych klientów. Tylko w ten sposób znajdziemy godnych zaufania fachowców, którzy nie tylko zajmą się montażem, ale też doradzą w kwestii wyboru okien.
Awarie okien spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi
Inną, równie powszechną przyczyną usterek okien są uszkodzenia mechaniczne spowodowane zwykle niewłaściwym lub zbyt intensywnym użytkowaniem. Mogą one prowadzić, np. do pęknięcia lub stłuczenia szyby, wyłamania klamki lub zerwania zawiasu. Tego typu usterki nie podlegają gwarancji i są traktowane przez producentów i monterów jako powstałe na skutek ingerencji osób trzecich.