Wiele osób narzeka, że w ich domu jest zbyt chłodno. Zamykają okna, podkręcają kaloryfery, a to i tak nic nie pomaga. Problem ten najczęściej występuje w starym budownictwie. Jednak w nowych domach również może dojść do takich komplikacji. Niestety źle ocieplone budynki mogą przysparzać wiele problemów. Dlatego warto zadbać o to, aby do tego nie dopuścić. O odpowiednią termoizolację możemy zadbać już na etapie przygotowania projektu domu. Jeżeli jednak zostało to zaniedbane, to w każdej chwili można naprawić ten błąd. Co warto wiedzieć na temat termoizolacji domu?
Jakie są dobre strony termomodernizacji domu?
Wiele osób może mieć wątpliwości, czy warto decydować się na termomodernizację budynku. W końcu takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Jednak naprawdę warto zaoszczędzić pieniądze i zdecydować się na to rozwiązanie, ponieważ niesie ono wiele korzyści. Jakie są plusy termoizolacji domu?
Przede wszystkim dobrze ocieplone mieszkanie pomoże w przyszłości zaoszczędzić wiele pieniędzy. Dlatego warto na początku ponieść pewne koszty na termomodernizację domu. W końcu taki budynek zdecydowanie ogranicza koszty zużycia energii, ale nie tylko. Termoizolacja pozwala też zabezpieczyć dom przed wilgocią oraz grzybem. Warto pamiętać, że najwięcej ciepła ucieka przez okno i drzwi. Dlatego, gdy nie zadbamy o odpowiednią termoizolację budynku, to będziemy musieli radzić sobie inaczej. W takiej sytuacji trzeba będzie zadbać o uszczelnienie drzwi i okien. To może być niezwykle uciążliwe, a w dodatku prowadzić do zaczadzenia, które może być niebezpieczne.
Jak się przygotować do termomodernizacji domu?
Termoizolacji budynku możemy dokonać sami. Jednak zdecydowanie lepiej będzie, gdy powierzymy to zadanie w ręce specjalisty. Odpowiedni fachowcy przygotują prawidłowy projekt termomodernizacji i sprawdzą, czego konkretnie potrzeba w naszym budynku. Z reguły takie działanie może polegać na poprawie jednego lub kilku czynników. Wszystko zależy od potrzeb konkretnej nieruchomości, a także naszych możliwości finansowych. Jeżeli chcemy, aby termomodernizacja przyniosła odpowiednie efekty, to należy ją poprzedzić konsultacją a audytorem energetyczny. Jego zadanie polega na dokładnym sprawdzeniu budynku i dobraniu najbardziej opłacalnych rozwiązań. W czasie takiej wizyty wskaże on prace, które powinny być wykonane w pierwszej kolejności. Warto też pamiętać, że osoby, które zamierzają się starać o dofinansowanie na na termomodernizację domu, nie mogą pominąć audytu. W przeciwnym razie pozbawią się możliwości otrzymania świadczenia.
Termomodernizacja domu – gdzie się wykonuje?
Termomodernizacja domu najczęściej odnosi się do ocieplenia ścian zewnętrznych budynku, a także wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Często też wiąże się z ociepleniem dachu, stropu nad nieogrzewaną podłogą lub ociepleniem podłogi. Termomodernizacja łączy się również z modernizacją lub wymianą instalacji wewnętrznych.