Wycena działki budowlanej, kto wycenia, ile kosztuje?

0

Wycena pozwala oszacować rynkową wartość nieruchomości. Taka usługa okazuje się przydatna podczas podziału majątku, przy zaciąganiu kredytu hipotecznego lub do efektywnej sprzedaży nieruchomości za optymalną cenę. Jednym z licznych rodzajów wycenianych nieruchomości są działki budowlane.

Kto może przeprowadzić wycenę działki budowlanej?

Profesjonalną wyceną nieruchomości, w tym działek budowlanych, zajmuje się rzeczoznawca majątkowy. Wnioski z wnikliwej analizy przeprowadzonej przez specjalistę zostają przedstawione w formie pisemnego dokumentu, którym jest operat szacunkowy.

Jak przebiega wycena działki budowlanej?

Rzeczoznawca majątkowy przeprowadza wizję lokalną, w której czasie sporządza dokumentację fotograficzną. W czasie tworzenia wyceny działki budowlanej analizowane są dokumenty mające wpływ na stan prawny nieruchomości. Rzeczoznawca dokonuje także wnikliwej analizy lokalnego rynku. Operat szacunkowy zawiera wszystkie aspekty wpływające na wartość nieruchomości, obliczenia oraz precyzyjny opis wybranej metody szacowania. Do określenia wartości działki budowlanej najczęściej używa się metody porównawczej lub dochodowej.

Operat szacunkowy sporządzony dla działki budowlanej zachowuje swą ważność przez 12 miesięcy od dnia sporządzenia.

Co wpływa na wartość działki?

Oprócz oczywistych czynników takich jak wielkość działki, czy jej lokalizacja, znaczenie ma także dojazd do nieruchomości. Nieskrępowane połączenie działki z drogą dojazdową, znacznie podnosi jej atrakcyjność. Wśród licznych czynników rzeczoznawca majątkowy nie pominie na pewno stopnia uzbrojenia działki. Kompletne, istniejące przyłącza sprawiają, że rzeczywista, rynkowa wartość działki budowlanej jest wyższa. Istotne jest także ukształtowanie terenu rzutujące na możliwość wzniesienia na działce budynku mieszkalnego. Również przeznaczenie sąsiadujących gruntów może podnieść lub obniżyć atrakcyjność nieruchomości na lokalnym rynku.

Wycena działki budowlanej – ile to kosztuje?

Koszt wyceny działki budowlanej ustalany jest indywidualnie. Wpływ na cenę ma nie tylko stopień trudności wyceny i jej priorytet. Na ostateczną cenę usługi składają się: wykonanie operatu szacunkowego, koszty dojazdu, gromadzenie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia wyceny, czy ewentualne konsultacje z geodetą.

Podsumowanie

Przygotowanie wyceny działki budowlanej składa się z wielu etapów. Zarówno czas oczekiwania na operat szacunkowy, jak i jego koszt są ustalane indywidualnie na podstawie określonych kryteriów.

Poprzedni artykułPanele samoprzylepne, czyli unikalne dekory ścienne. Sprawdź, dlaczego warto z nich skorzystać!
Następny artykułJak wybrać zadaszenie basenu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj