Czym kierować się przy wyborze działki? Lokalizacja, przeznaczenie, dostęp do mediów, co jeszcze?

0
Czym kierować się przy wyborze działki? Lokalizacja, przeznaczenie, dostęp do mediów, co jeszcze?

Wybór odpowiedniej działki nie powinien być podejmowany zbyt pochopnie. Na szereg kwestii należy zwrócić uwagę, chcąc kupić nieruchomość bezpiecznie. Najbardziej istotna jest lokalizacja, przeznaczenie i dostęp do mediów, choć nie tylko. Czym kierować się przy wyborze działki?

Ogłoszenia o sprzedaży działek – na co zwracać uwagę?

Poszukiwania zazwyczaj rozpoczynają się od przeglądania ofert nieruchomości. Wśród ogłoszeń o sprzedaży działek na https://sprzedajemy.pl/nieruchomosci/grunty-i-dzialki znaleźć można różne rodzaje nieruchomości, np. budowlane, przemysłowe, rekreacyjne, siedliskowe, a także grunty rolne i leśne. Chcąc nabyć działkę, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej tak naprawdę szukamy. Czy ma być ona przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową, czy inwestycyjną, czy może znaleźć ma się na niej domek letniskowy.

Rodzaje działek a przeznaczenie

Rodzaje działek ściśle związane są z ich przeznaczeniem. Jest to określane przez gminy, a dokładniej mówiąc, zawarte jest to w ramach planów zagospodarowania przestrzennego. Najpopularniejsze są działki budowlane. Można na nich stawiać zabudowę jednorodzinną lub wielorodzinną. Dopuszczalna jest również niewielka działalność gospodarcza. Oprócz nich, istnieją jeszcze działki przemysłowe. Dopuszcza się na nich powstanie zabudowy pod uciążliwą działalność, ale tylko jeśli nie przekroczy ona granic nieruchomości. Działki rekreacyjne natomiast pozwalają na wybudowanie obiektu sezonowego. Niewykluczone jest również postawienie domu całorocznego, jednak jest to dopuszczalne jedynie w uzasadnionych przypadkach. Decyduje o tym właściwy dla lokalizacji działki organ administracyjny. Są też działki siedliskowe, na których, jak sama nazwa wskazuje, można utworzyć siedlisko, składające się z budynku mieszkalnego, a także budynków gospodarczych i podwórka.

Grunty rolne natomiast nie są przeznaczone pod zabudowę. Określa się je działkami rolnymi, na których można prowadzić uprawy. Grunty leśne z kolei to właściwie głównie lasy, budowa w takim środowisku jest właściwie niemożliwa.

Lokalizacja działek

Lokalizacja jest kluczowa podczas poszukiwania działki. Ma to wpływ nie tylko na dobre skomunikowanie z większymi miejscowościami, ale chodzi też o dostęp do mediów. Działki na odludziu mogą ich zwyczajnie nie mieć, a wszelkie przyłączenia wiążą się z dodatkowymi kosztami. Do tego dochodzi także wykonanie drogi dojazdowej, której często nie ma w działkach położonych na uboczu.

Dostęp do mediów

Uzbrojenie działki również jest istotne. Warto sprawdzić, czy jest na niej przyłączenie do gazu, prądu i wody. Dzięki temu nie tylko koszty będą mniejsze, ale unikniemy także niezbędnej biurokracji, która wiąże się ze staraniem o przyłączenie mediów.

Rozmiar i kształt działki

Chcąc zbudować dom, najlepsze będą działki w kształcie prostokąta lub kwadratu. Na takich najłatwiej będzie postawić budynek. Dobrze będzie też on wyglądał, kiedy granice działki będą regularne. Rozmiar działki natomiast zależy od tego, co ma się na niej znaleźć. Szukając zatem nieruchomości warto wziąć pod uwagę, jak duży dom będzie miał na niej stanąć.

Poprzedni artykułJakie okna i drzwi warto wybrać do swojego domu?
Następny artykułDoceniasz wygodę? Postaw na gotowy, nowy apartament w Gdańsku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj