Odnawialne Źródła Energii – w skrócie OZE – są z całą pewnością najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem wprowadzonym do energetyki. Oferują one ogromne korzyści, ale i potencjalne zagrożenia. Entuzjaści podkreślają ich ekologiczność, przeciwnicy zaś fakt, że stanowią one potencjalną konkurencję dla strategicznych gałęzi gospodarki, jak na przykład górnictwo. W tym artykule nie będziemy próbować rozstrzygać, kto ma rację. Zamiast tego zastanowimy się jaki wpływ może mieć OZE na życie każdego z nas.
Co to jest OZE?
Odnawialne Źródła Energii kumulują w sobie takie sposoby pozyskiwania mocy, jak na przykład wiatraki wodne, czy wiatrowe, geotermia, czy choćby fotowoltaika. Większa część OZE tyczy się jednak wyłącznie sfery biznesu, a osoba prywatna pozostaje wyłączona z czerpania z nich bezpośrednich korzyści. Wyjątkiem od tej reguły są panele fotowoltaiczne, dzięki którym zwykły, szary podatnik może zaoszczędzić swoje pieniądze.
Źródło: Pixabay
Instalacja fotowoltaiczna – czym jest i co nam zaoferuje?
Instalacja fotowoltaiczna jest systemem połączonych ze sobą paneli słonecznych. Ich zadaniem jest pozyskiwanie energii, która później generowana jest w prąd. Według lidera na rynku OZE w Polsce, firmy JKT Solar rozwiązanie to pozwoli nam zapłacić nawet o 90% mniej za 1 MWh zużytej energii.
Gdzie umieścić panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne umieścić powinniśmy w możliwie najbardziej nasłonecznionym miejscu. Naturalnym wyborem będzie więc pochyły, lub płaski dach naszego domu. Inną możliwością jest także ogródek, lub działka. Trzecim wariantem jest umiejscowienie ich na pionowej ścianie budynku.
Jak panele fotowoltaiczne poradzą sobie w dni o mniejszym nasłonecznieniu?
Przeciwnicy OZE, w kontekście fotowoltaiki często podnoszą argument, że panele nie będą działać w dni o niewielkim nasłonecznieniu. Jest to oczywista nieprawda.
Rodzimy rynek oferuje bowiem wiele instalacji fotowoltaicznych, które dopasowane są do środkowoeuropejskiego klimatu. Kumulować będą one energię nawet w okresie ciemnych, deszczowych jesieni, czy mroźnych zim, kiedy to dni są krótkie, a nasłonecznienie niewielkie.
Możliwość magazynowania energii w sieci
Kolejną ważną kwestią, która przemawia za OZE w kontekście fotowoltaiki jest możliwość zmagazynowania nadmiaru energii w sieci. W gorące, letnie miesiące wyprodukujemy więcej energii, niż możemy na bieżąco zużyć. Nadwyżkę tą przechowujemy w publicznej sieci energetycznej, aby skorzystać z niej w chwili potrzeby.
Podsumowanie
Oddziaływanie Odnawialnych Źródeł Energii na polską energetykę, pozostaje zagadką. Trudno przewidzieć, czy nie zmarginalizują one bardziej tradycyjnych gałęzi gospodarki, jak na przykład górnictwa. Inną kwestią jest to, że wpływ OZE na przeciętnego Polaka jest jednoznacznie dobry. Najlepszym tego przykładem jest właśnie fotowoltaika, dzięki której mamy szansę na realne zmniejszenie rachunków za prąd.