Split czy Multisplit – co wybrać?

0
klimatyzacja split

Klimatyzacja Split i Multisplit to dwa popularne systemy, często spotykane w mieszkaniach i domach w Zielonej Górze. Chcesz wybrać rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania? Przeczytaj o różnicach pomiędzy urządzeniami Split i Multisplit i poznaj zalety i wady każdej opcji.

Najważniejsze różnice między klimatyzacją Split i Multisplit

Jedną z najważniejszych różnic między klimatyzacją Split i Multisplit jest ilość pomieszczeń, które mogą być jednocześnie chłodzone lub ogrzewane. W przypadku klimatyzatorów Split na każdą jednostkę wewnętrzną przypada jeden agregat zewnętrzny, zainstalowany na elewacji budynku.

Z kolei urządzenia Multisplit obsługują kilka pomieszczeń naraz. Charakterystyczną cechą Multisplit jest duża jednostka zewnętrzna, połączona za pomocą przewodów freonowych z kilkoma modułami wewnętrznymi. W zależności od producenta i wydajności, jeden agregat może doprowadzać czynnik chłodniczy nawet do 5 pomieszczeń. Co więcej, w każdym pokoju możesz zadać inną temperaturę.

Inwestorzy z Zielonej Góry lub okolic chętnie sięgają po oba rozwiązania. Wiele zależy od ich budżetu oraz stanu nieruchomości, w której będzie przeprowadzany montaż klimatyzacji.

Multisplit droższy niż Split

Kolejną różnicą jest cena, a ta przemawia na korzyść klimatyzacji Split. Jeśli chodzi o Multisplit, cena jednostek wewnętrznych pozostaje taka sama, ale mocny agregat obsługujący kilka pomieszczeń jest droższy niż kilka agregatów do klimatyzacji Split.

Wpływ na elewację

Ostatnią z omawianych różnic między Split i Multisplit jest ilość jednostek zewnętrznych na elewacji. W przypadku budynków jednorodzinnych, kilka agregatów może zaburzać design bryły budynku. Im więcej jednostek na zewnątrz, tym silniejsze skojarzenia z przestrzenią przemysłową. Multisplit ma pod tym względem dużą przewagę. Na elewacji jest montowany tylko jeden agregat i wygląda to o wiele lepiej.

Kiedy wybrać klimatyzację Split?

Klimatyzacja Split jest bardzo popularna w Zielonej Górze. Często wybierają ją klienci, którzy posiadają już wykończony dom i nie chcą rozpoczynać kolejnego dużego remontu. W ten sposób unikają rozprowadzania przewodów freonowych pod sufitem lub pod elewacją. Poza tym klimatyzacja Split jest tańsza.

Nadaje się również do pomieszczeń, które znajdują się na różnych kondygnacjach. Montaż niezależnych jednostek dla takich przestrzeni w ostatecznym rozrachunku wyjdzie taniej niż Multisplit. Każdy pokój będzie miał własną jednostkę wewnętrzną i agregat.

To samo można powiedzieć o klimatyzacji w pomieszczeniach, które są od siebie bardzo oddalone (np. umieszczone po przeciwnych stronach domu). System Split jest bardziej opłacalny, ponieważ unikasz długich przewodów freonowych – wymagających odpowiedniej izolacji termicznej i drogich.

Klimatyzację Split w Zielonej Górze założysz nawet bez kucia ścian. Wystarczy, że dodatkowo zlecisz montaż systemu odprowadzającego skropliny. Inwestycja wyniesie Cię nieco więcej, ale pozostanie w granicach opłacalności.

Zalety klimatyzacji Split

  • Niezawodne urządzenia
  • Wysoka wydajność chłodzenia i ogrzewania przez cały rok
  • Łatwy montaż bez prowadzenia wielu długich kanałów freonowych
  • W niektórych modelach wypadkach wyższa klasa sprawności niż Multisplit

Kiedy wybrać klimatyzację Multisplit?

Klimatyzacja Multisplit to zaawansowane urządzenie, wymagające odpowiedniego montażu. Chociaż jest wydajne, instalacja zwykle polega na przeprowadzeniu rozległych prac montażowych. Pomyśl o urządzeniu Multisplit, jeśli posiadasz nieruchomość w stanie deweloperskim. Odpowiednio dobrana klimatyzacja będzie obsługiwać wielu pomieszczeń za pomocą jednego agregatu zewnętrznego.

Montaż urządzenia Multisplit rozpoczyna się od rozłożenia przewodów freonowych. Pojawia się potrzeba wykonania różnych prac, takich jak kucie, rycie lub bruzdowanie ścian. Wszystkie jednostki wewnętrzne muszą być połączone z agregatem na elewacji.

Planując klimatyzację Multisplit już na etapie projektu domu, możesz przymocować przewody freonowe do sufitu lub krokwi dachowych. Wtedy o wiele łatwiej poprowadzić je nawet do wielu pomieszczeń. Takie rozwiązanie służy też estetyce. Przewody schowane są pod zewnętrzną elewacją, w wylewce lub warstwie styropianu. Skropliny mogą ściekać bezpośrednio do kanalizacji lub na zewnątrz.

Zalety klimatyzacji Multisplit

  • Wysoka wydajność – Multisplit sprawdzi się nawet w dużych domach
  • Bryła budynku nie jest oszpecona, ponieważ na elewacji znajduje się tylko jeden agregat
  • Każde z pomieszczeń może mieć inną zadaną temperaturę
  • Wszyscy domownicy cieszą się komfortem termicznym

Nie wiesz, którą opcję wybrać?

Prawidłowy dobór systemu klimatyzacji do mieszkania w bloku oferuje firma Cold Man (Klimatyzacja Zielona Góra). Taką decyzję trzeba dobrze przemyśleć. Ekipa fachowców podpowie, które rozwiązanie będzie najlepsze w Twojej sytuacji – Split czy Multisplit. Wydajny system zapewni Ci wygodę bez względu na porę roku, dlatego nie zwlekaj! Zacznij projektować klimatyzację w mieszkaniu lub domu jak najszybciej.

Kontakt:

Patryk Kozera – +48 693 853 600

Adres: Narutowicza 30/2, 69-100 Słubice

Email: biuro@cold-man.pl

Otwarte: Pon-Sob 7:00-20:00

WWW: https://cold-man.pl/

Poprzedni artykułSystemy PPOŻ – kto wykonuje projekt instalacji przeciwpożarowej?
Następny artykułAltany ogrodowe i ich rodzaje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj