Loftowe, marmuropodobne, imitujące beton, z efektem metalu lub tkaniny; romby, prostokąty, kwadraty; ścienne, posadzkowe, zewnętrzne – to tylko niewielka zapowiedź tego, co przygotowali dla nas producenci płytek ceramicznych. Tak bogata oferta to szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych, ale i spore wyzwanie. Jak wybrać te idealne, „szyte na miarę” do naszego wnętrza? Warto kierować się nie tylko wzornictwem, ale także przeznaczeniem i parametrami technicznymi.
Na początek styl!
Włoskie poczucie estetyki i elegancji sprawiają, że również w dziedzinie płytek ceramicznych projektanci ze słonecznej Italii nie mają sobie równych. Światowa renoma takich marek jak Emil Ceramica, Sant’Agostino, Gardenia Orchidea czy Fondovalle idzie w parze z oryginalnym wzornictwem, kunsztem detalu i precyzją wykonania.
Do tego bogactwo wzorów i kolorów wśród których na szczególną uwagę zasługują kolekcje inspirowane marmurem: nie tylko najsłynniejszym białym Calacatta, ale także w mniej oczywistych odsłonach: czerni, różu czy bieli z żyłami złota lub srebra.
Im dalej, tym … łatwiej!
Kolejnym krokiem przy wyborze odpowiednich płytek ceramicznych jest ich przeznaczenie. Warto pamiętać, że płytki dobieramy do pomieszczenia biorąc pod uwagę najważniejsze parametry techniczne. Włoskie płytki podłogowe oraz ścienne dedykowane do wnętrz mieszkalnych powinny posiadać III klasę ścieralności i grubość poniżej 12 mm.
Płytki do łazienek i pokoi kąpielowych powinny wyróżniać się odpowiednia klasą antypoślizgowości (minimum klasa R9) oraz niską nasiąkliwością nieprzekraczającą 3%. Na tarasy, schody, balkony czy ogrody zimowe doskonałym rozwiązaniem będą płytki gresowe 20 mm, które cechują się wyjątkową trwałością – są odporne na warunki atmosferyczne: mróz, wilgoć oraz intensywne promieniowanie słoneczne.
Oryginalne płytki włoskie to synonim prostej elegancji i dobrego stylu. To także wygoda użytkowania i gwarancja trwałości. Niezależnie od wzoru, koloru, faktury – odpowiednio dobrane do pomieszczenia – będą cieszyć oczy domowników i przyciągać spojrzenie gości przez długi czas.