Uporządkowany dom to poukładane życie – magiczna moc sprawcza sprzątania

1

Porządek w moim Życiu i harmonia, którą mi daje, moje uporządkowanie jest dla mnie, właściwie już, częścią mnie samego. To co daje nam przyjemność i szczęście jest bezpośrednio w moim otoczeniu, dzięki temu Moje Życie, stało się bardziej interesujące i inspirujące. W jaki sposób aspekt sprzątania miałby wpływać na ,,atrakcyjność” naszego życia?

Jak zacząć wprowadzać zmiany w swoim najbliższym domowym otoczeniu?

Spróbujmy podejść do tego następująco, zorientujmy się w pierwszej kolejności, które przedmioty z naszego najbliższego otoczenia są nam przydatne, które nas drażnią a, które są najzwyczajniej obojętne i zbyteczne. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak by Nam się żyło, gdybyśmy otaczali się rzeczami, które są przez nas przyjemnie kojarzone?

Klasyk mówi: ,,Radykalna reorganizacja domu przekłada się na rewolucyjną zmianę stylu życia i perspektywy na przyszłość”.

Nie spodziewajmy się zatem, że stoi za tym gotowa, złota recepta lub fenomenalny system, porządkowania i segregowania posiadanych przez nas rzeczy, tylko zmiana organizacji naszego codziennego Planu Życia, pod wpływem diametralnej zmiany, sposobu myślenia nad reoorganizacją naszej przestrzeni. Interesujące jest jednak też to, że przekłada się to z czasem na pozostałe aspekty naszego życia: zdrowia, pracy lub relacji między ludzkich. W jaki sposób wzbudzić w sobie właściwe nastawienie? Niestety bez praktycznego działania nic się samo nie wdroży. Należy zastosować system: organizacji, sortowania i układania przedmiotów. Metoda ta, jest zmianą podejścia do porządków i utrzymywania go na zamierzonym poziomie. W jaki sposób się do tego przygotować i od czego zacząć? Pamiętaj również, jeżeli potrzebujesz pomocy w zorganizowaniu sprzątania warto skorzystać z fachowej pomocy. Tym samym, jeśli interesują Cię usługi sprzątające we Wrocławiu to firma Ładny Dom to idealne rozwiązanie. Poniżej zaprezentujemy Ci proponowane przez nas pomysły i sposoby na zorganizowanie swojego najbliższego otoczenia.

Etap I – Sprecyzowany kierunek

Postaraj się wsłuchać w siebie, wyobraź sobie swój uporządkowany, pełen harmonii Świat. Zaufaj swoim zmysłom, które Cię naprowadzą na Twoją drogę ku szczęściu jakie sprawia ład i równowaga, okalająca Twoje bezpośrednie otoczenie. Jeśli to przeczucie jest już w Tobie, odpowiednio zapamiętane, będzie to informacja dla Ciebie, do jakiego stanu dążysz i w jaki sposób chcesz go osiągnąć? Spokój i radość, które Cię wypełniają, po tym jak wyobraziłeś sobie ten stan, powinien sprawić, że prawie natychmiast będziesz chciał wyrzucić połowę swoich rzeczy, które tak skrzętnie gromadziłeś, pozbywając się wręcz fizycznie, ciężkiego balastu, który temu towarzyszył od wielu lat.

Etap II – Zadaj sobie to pytanie?

Kiedy już mamy za sobą, wyobrażenie naszego nowego życia, najwyższa pora aby odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego tak chcę Żyć? Ważne, żeby wcześniej przygotować się do tych pytań i swoje szczere i przemyślane odpowiedzi zapisać. A więc, dlaczego chcesz tak żyć? I jeśli to w Tobie prawdziwe, to odpowiedz, np. ..bo chcę żyć prawdziwie i z pasją. Zadaj sobie kolejne pytanie: Dlaczego chcesz żyć z pasją i prawdziwie? ,,Żeby robić to co lubię” i wówczas zadaj sobie te pytanie kilku krotnie aby poczuć to co ono dla Ciebie oznacza?, jakie niesie ze sobą przesłanie i czy jest na tyle szczere i trwale w Tobie usadowione?

Zanim poczynisz, głębsze w sobie postanowienia, idąc tym kluczem, zastanów się jaki styl Życia chcesz obrać, jaką filozofią życiową się kierować i wreszcie zapytaj siebie, dlaczego chcesz sprzątać i co dzięki temu zyskujesz?

Etap III – Wybieraj sercem

Sprzątanie rozpocznij od segregowania, ułóż w jednym miejscu przedmioty tej samej kategorii, po czym wybieraj pojedynczo, każdą z tych rzeczy i decyduj czy rozstajesz się z nią już na dobre czy zostaje w Twoim domu?

Ułatwi Ci to, następujący sposób:

 • ubrania i rzeczy osobiste
 • książki
 • papiery i dokumenty
 • pamiątki i przedmioty wartościowe
 • różnorodności

Idea jest taka, że zaczynając od większych gabarytowo rzeczy, łatwiej dokonać wyboru, tym samym efekt z wyboru i satysfakcja, szybsza i łatwiejsza do osiągnięcia a to na początku bardzo istotne abyśmy się nie zniechęcali. Następnie przechodzimy do rzeczy mniejszych i kolejno do najmniejszych ale za to najbardziej ,,czasochłonnych” pod kątem wyborów w , związku na ,,ciężar emocjonalny” jaki ze sobą niosą.

Tajemnica w sukcesie takich wyborów tkwi w precyzyjnym stwierdzeniu czy, dany przedmiot jest mi przydatny, czy mnie cieszy i czy chcę go zachować? Każda z rzeczy, które dotykamy, kojarzą się Nam przyjemnie lub nie, nie kontrolujemy tego z jakim uczuciem wiąże się dana rzecz na, której się koncentrujemy w danym momencie. Wykorzystujmy tego typu miernik do sortowania przedmiotów.

,,Pozbądź się rzeczy, które nie przemawiają do Twojego wnętrza, zacznij Nowy etap, zaryzykuj i przekieruj się na swoją Nową Drogę”.

Zasady planowania – od czego zacząć?

 1. Nie pokazuj i nie tłumacz się innym z przedmiotów, które chcesz wyrzucić. Może dojść do sytuacji, że ktoś będzie Cię przekonywał do zmiany decyzji lub przekażesz tej osobie, rzeczy, które okażą się być nie potrzebną ,,zawalidrogą” w mieszkaniu.
 2. Nie pozbywaj się nie swoich rzeczy. To nie są Twoje decyzje, segreguj zbędne przedmioty, które należą tylko do Ciebie, zdarzają się natomiast, cuda, że pod wpływem naszych działań, osoby z naszego najbliższego kręgu, zaczynają naśladować Twoje zachowania i pozbywają się niechcianych rzeczy.
 3. Nie ,,obdarowuj” innych swoimi niepotrzebnymi rzeczami. Podejdźmy do tego ,,biznesowo”, przekażmy nasze niepotrzebne przedmioty innym za niewielką opłatą lub zobowiązaniem, będzie to świadczyło o tym, że ktoś nabywa od nas daną rzecz, która jest mu autentycznie przydatna.
 4. Trudne rozstania pomimo decyzji. Czasem są to przedmioty, które w przeszłości miały dla nas znaczenie ale z czasem zmieniły się ich role w naszym życiu i teraz powinny odejść, możemy mentalnie podziękować im za to i pożegnać się z nimi.
 5. Nie magazynuj ubrań w mieszkaniu. Odkładając ubrania na po domu, zarzucamy się ponownie, robimy niejako kopie, naszych wcześniejszych zachowań. Nasze, domowe ubranie powinno być wygodne i nie możemy się skazywać na przypadkowość na coś co jednak nie przeszło do końca naszego sortowania do wyrzucenia, obciążamy się niejako ponowne tym samym.
 6. Jedno jedyne miejsce. Nowo przebranym rzeczom wyznacz, jedyne dla nich, niezmienne miejsce w domu, którym nie będą zagrożone pod postacią przekładania ich w inne miejsce.

„Rzeczy, które mają swoje miejsce, do którego codziennie wracają, są pełne życia. Przechowywanie rzeczy to tak naprawdę akt dobierania im domu.“

Recepta na porządek wokół naszej najbliższej przestrzeni

 • nie składaj przedmiotów jeden na drugi, przechowuj je pionowo (książki, ubrania w szufladach, a nawet laptopa – ustaw na półce jak książkę), kiedy leżą na sobie, niszczą się przez obciążanie, najbardziej cierpią, przedmioty położone na samym dole, jeśli chodzi o ubrania to składaj je w tzw. kostkę w taki sposób aby wszystkie jednocześnie były dla Ciebie widoczne.
 • rzeczy tej samej kategorii, składaj wspólnie w jedno miejsce, np. książki, papiery, mapy, dokumentację.
 • Stosuj proste metody przechowywania (pudełka, koszyki plastikowe, szuflady), im prościej tym wygodniej i praktycznie.
 • opróżniaj torbę po powrocie do domu
 • nie zastawiaj kuchennego zlewu oraz otoczenia wanny
 • stwórz zbiór rzeczy, które należą do danej osoby, każdy będzie miał szanse, odkładać swoje przedmioty z powrotem w swoje miejsce.
 • rozpakuj nowe urania i ułóż na swoje miejsce

Uporządkowana przestrzeń zmieni Twoją codzienność na lepszą

„Uporządkuj dom, a odkryjesz, co tak naprawdę chcesz robić” – ta filozofia pozwala zmienić swoje życie radykalnie i całkowicie odmienia obraz nas samych, nie tylko naszego  najbliższego otoczenia. W inny sposób postrzegamy i planujemy, przedmioty z naszego  najbliższego otoczenia, kreują nasz system wartościowania, to co chcemy pozostawiać wokół  siebie (co jest dla Nas ważne i Nam sprzyja), a czego się pozbywamy, jest wyznacznikiem naszych obaw, leków i kompleksów.

,,Co chcesz posiadać, jest tak naprawdę pytaniem o to, jak chcesz przeżyć swoje życie”

Największą istotą tego zagadnienia jest, swoiste poczucie ulgi i wyzwolenia, teraz możemy się skupić na kolejnych wyzwaniach, pojawiających się w Naszym Życiu. Mając wokół siebie, uporządkowaną przestrzeń, jesteśmy w stanie precyzyjnie planować, znacznie poprawia się nam percepcja i postrzeganie niektórych spraw. Nasze Życie jest zbyt cenne, by tracić je na rozpraszanie i chaos, porządkowanie i sprzątanie nie powinno być dla Nas celem życiowym, natomiast dzięki przeprowadzeniu radykalnych i trwałych porządków, odczujemy w sobie spokój i harmonię, która powinna być drogą do Naszego szczęścia i satysfakcji życiowej.

Mamy nadzieję, że ten zbiór rad i pomysłów pomoże Ci w Twojej codzienności. Pamiętaj, że my jako firma sprzątająca zajmujemy się zarówno małymi zleceniami (sprzątanie domów, mieszkań), ale także kompleksowo obsługujemy osiedla i biurowce (https://ladnydom22.pl/oferta/sprzatanie-osiedli-mieszkaniowych/), które również wymagają cyklicznego sprzątania i porządkowania okolicznego terenu. 

Poprzedni artykułPanele fotowoltaiczne są coraz częstszą przyczyną pożarów
Następny artykułCzy domki modułowe są trwałe?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj