Fotowoltaika, to bez dwóch zdań, spora inwestycja. Panele słoneczne potrafią kosztować tyle, co dobry samochód. To jest główne ograniczenie sprawnego podjęcia decyzji, o zakupie sprzętu do pozyskiwania i magazynowania energii. Niemniej jednak, zanim powiesz nie i odpuścisz temat, to powinieneś zainteresować się dokładną ceną, ofertą i możliwościami, które daje Ci magazynowanie energii. Pamiętaj, że po kilku latach Twoja inwestycja zwróci się, a Ty będziesz korzystał z ekologicznego, nowoczesnego rozwiązania. W takim razie, jaki jest koszt magazynowania energii?
Czym są magazyny?
Zanim przejdziesz do zaawansowanych tematów, to zacznij od podstawowych informacji. Czym, tak dokładnie, są magazyny energii? Ustawa o prawie energetycznym jasno definiuje pojęcie magazynu energii, jako instalacji służącej do przechowywania zasobów energii, przyłączonej do sieci, mającej zdolność do dostawy elektryczności do sieci. W praktyce jest, to urządzenie przechowujące pozyskane zasoby energii, które wykorzystać możesz w mniej słoneczny dzień lub wieczorem, kiedy Twoje panele słoneczne nie pracują.
Cena magazynu energii
Tak, jak w przypadku wielu innych rzeczy, ceny magazynów może się od siebie różnić. Wiele zależy od otrzymanej oferty, wybranej przez Ciebie firmy, ale i innych czynników, takich jak:
- Mocy, której potrzebujesz w swoim domostwie.
- Ceny montażu, kompleksowego podłączenia i dobrania odpowiedniego magazynu pod Twoje potrzeby.
- Wyglądu zewnętrznego urządzenia, dodatkowej personalizacji, wybranego koloru. Design również jest znaczący, ponieważ nowoczesne magazyny mogą stać w pomieszczeniach użytkowych i cieszyć wzrok, swoim estetycznym wyglądem.
Magazyn to nie tylko spory wydatek, ale również oszczędność i świetnie rozwiązanie- jeśli nie zużywasz dużej ilości energii i nie chcesz oddawać jej do sieci. Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej osób chce żyć ekologicznie, w zgodzie z naturą. Inwestują oni w nowoczesne systemy, fotowoltaiczne i szukają możliwości wykorzystania naturalnych zasobów wszędzie, gdzie tylko mogą. Dzięki temu rynek bardzo się zmienia, a Ty dostajesz ofertę, coraz bardziej dopasowaną do potrzeb użytkowników.
Niemniej jednak, ceny magazynowania energii można podać w przybliżeniu. Decydując się na magazyn o pojemności około 3 kWh, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 10.000 zł. Natomiast inwestując w przydomowy magazyn 5 kWh, wydasz od 30.000 zł w górę. Warto, abyś miał na uwadze, wytrzymałość magazynów energii. Ich użyteczność wynosi nawet do 20 lat. Coraz więcej firmy produkuje nowoczesne zastosowania dla domów, dlatego posiadasz ogromny wybór. Możesz zdecydować się na Teslę, albo wybrać LG, Samsunga, Sonnena lub inne topowe firmy.
Dofinansowanie
W Polsce spotkać można wiele dofinansowań dla gospodarstw domowych. Niektóre obejmują fotowoltaikę i nowoczesne rozwiązania dla domu. Niestety nie powstała jeszcze pomoc finansowa dla osób, które chcą zakupić magazyn energii. Natomiast, dobrze, abyś miał na uwadze, że Polska Izba Magazynowania Energii od dłuższego czasu proponuje uzupełnienie programu „Mój Prąd” o magazyny na energię. Być może w niedługim czasie, zostaną wprowadzone kluczowe zmiany. Uważnie obserwuj swoje możliwości.
Artykuł napisany przy współpracy z https://e-magazyny.pl/