Dlaczego warto zdecydować się na inwestycję w pompę ciepła?

0

Coraz więcej osób poszukuje nie tylko oszczędnych sposobów ogrzania własnego domu, ale też ekologicznych – takich, które nie będą mieć negatywnego wpływu np. na stan powietrza. Pompa ciepła jest rozwiązaniem spełniającym oba powyższe wymogi. Sprawdź główne zalety tej technologii i przekonaj się, że może ona sprawdzić się również u Ciebie.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które do ogrzania budynku wykorzystuje naturalne i odnawialne źródła energii. W zależności od rodzaju zamontowanego modelu urządzenia, możemy uzyskać ciepło z powietrza, wody gruntowej lub samego gruntu (ostatnia opcja jest uznawana za najstabilniejszą i też tego typu pompy są najczęściej montowane w domach jedno- i wielorodzinnych). Bez wchodzenia w szczegóły dotyczące działania całego mechanizmu – pompy ciepła to prawdopodobnie najprężniej rozwijające się rozwiązania grzewcze dla budynków, które z roku na rok zyskują na popularności. Jakie są więc ich największe zalety?

Brak spalin i czyste powietrze

Wspomniana ekologiczność pomp ciepła wynika przede wszystkim z tego, że jej praca nie wiąże się z powstawaniem żadnych efektów ubocznych w postaci spalin lub dymu, które mają bardzo zły wpływ na środowisko. Można zatem zapomnieć o klasycznych piecach, nazywanych potocznie „smoluchami”, wytwarzającymi mnóstwo szkodliwych związków. Używanie pomp ciepła może być jeszcze bardziej EKO, gdy połączy się je z instalacją fotowoltaiczną.

Niskie koszty eksploatacji

Owszem, inwestycja w montaż pompę ciepła nie należy do najtańszych. Jednak zakup ten szybko może się zwrócić. Koszty eksploatacyjne w porównaniu do innych metod ogrzewania są o wiele niższe, nawet o 50%! Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych uwarunkowań, ale w gruncie rzeczy, pompy ciepła w samym procesie ogrzewania budynku są rozwiązaniem tańszym i ekonomiczniejszym.

Działanie niemal bezobsługowe

Przy pompie ciepła możesz na dobre zapomnieć o rąbaniu drewna, podkładaniu opału do pieca i innych podobnych, niezbyt przyjemnych obowiązkach. Cały mechanizm pracuje niemal samodzielnie, a udział człowieka w całym procesie ograniczony jest do absolutnego minimum. Oszczędzasz w ten sposób czas, siły i nerwy. Rozwiązanie proste, wygodne i nowoczesne.

Większa wartość obiektu

Budynki wyposażone w pompy ciepła są z reguły warte więcej niż obiekty docieplane bardziej tradycyjnymi metodami. Jeśli więc zależy Ci na tym, by posiadana nieruchomość nie traciła na cenie, a wręcz przeciwnie, była z roku na rok droższa, warto zastanowić się, czy zwykły piec to odpowiednie rozwiązanie grzewcze dla Ciebie.

Nie tylko ogrzewanie

Wiele osób zapomina o tym, że pompa ciepła nie musi służyć tylko do ogrzewania domu. Latem, gdy Polskie nawiedzają naprawdę uciążliwe upały, istnieje możliwość wykorzystania mechanizmu do chłodzenia budynków. Wszystko odbywa się oczywiście w podobny sposób, jak przy „produkcji” ciepła – ekologicznie i niemal bezpobłsugowo.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Soltherm Klimatyzacja Wrocław

Poprzedni artykułRodzaje koparek i ich zastosowanie
Następny artykułNa co zwrócić uwagę podczas wykończania wnętrza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj