Na co zwracać uwagę wybierając oprawy oświetlenia awaryjnego?

0
Na co zwracać uwagę wybierając oprawy oświetlenia awaryjnego?

Oświetlenie awaryjne to jeden z tych elementów, które mają bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa w fabrykach, magazynach, szkołach, szpitalach czy innych obiektach użyteczności publicznej. Cała instalacja powinna cechować się wysoką sprawnością działania, dlatego ważne jest, by wybrać odpowiednie oprawy.

Najważniejsza jest jakość

Mówiąc o oświetleniu awaryjnym najczęściej mamy na myśli oprawy oświetlenia ewakuacyjnego z piktogramami wskazującymi najkrótszą drogę do wyjścia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu opraw, jednak kluczowe znaczenie ma w tym przypadku ich skuteczność – jest ona znacznie ważniejsza niż cena. Pamiętajmy, że w sytuacji zagrożenia nietrudno o panikę, dlatego tak ważne jest, by oprawy oświetlenia ewakuacyjnego były dobrze widoczne nawet przy dużym zadymieniu. Tanie produkty może i pozwolą na niemałe oszczędności, jednak ich wydajność bywa nie wystarczająca, aby zapewnić bezpieczne opuszczenie objętego pożarem budynku. Podczas poszukiwania oświetlenia awaryjnego zdecydowanie lepiej jest postawić na certyfikowane produkty, których wysoką jakość i niezawodność potwierdzają odpowiednie dokumenty. Dzięki temu zyskujemy pewność, że w razie pożaru doskonale spełnią one swoje zadanie.

Jak wybrać oprawy oświetlenia awaryjnego?

Renomowani producenci opraw oświetlenia awaryjnego mają do zaproponowania produkty wysokiej jakości, które doskonale sprawdzą się w sytuacjach zagrożenia. W przypadku dużych obiektów wydatki na zakup oświetlenia pozwalającego zgodnie z obowiązującymi normami oznakować drogę ewakuacyjną są niemałe. Oczywiście tam gdzie liczy się ludzkie życie lub zdrowie nie ma miejsca na oszczędności, warto jednak wiedzieć, że zakup opraw oświetlenia awaryjnego z lampami LED jako źródłem światła pozwoli na ograniczenie kosztów. W jaki sposób? Tego typu produkty działają dłużej niż ich odpowiedniki z klasycznymi żarówkami, a rzadsza wymiana pozwala ograniczyć koszty użytkowania. Ponadto diody LED pobierają znacznie mniej energii elektrycznej, stąd też po zamontowaniu ich w budynku liczyć można na obniżenie wydatków na rachunki za energię elektryczną. Wybór odpowiednich opraw oświetlenia awaryjnego może więc oznaczać zwrócenie się kosztów ich zakupu podczas użytkowania.

Wygodna kontrola

Aby mieć pewność, że zamontowane oprawy oświetlenia awaryjnego są sprawne i nie zawiodą w sytuacji zagrożenia, należy stale kontrolować ich działanie. Byłoby to bardzo trudne, gdyby nie specjalne urządzenia pozwalające w wygodny sposób monitorować funkcjonowanie poszczególnych elementów całej instalacji. Istotne znaczenie ma oczywiście wybór odpowiedniego systemu monitoringu, który powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb. Producent oświetlenia awaryjnego Awex przykładowo ma w swojej ofercie urządzenia pozwalające na kontrolę pracy do 4000 opraw. Dzięki tego typu urządzeniom możliwe jest więc stałe weryfikowanie sprawności poszczególnych elementów oświetlenia awaryjnego oraz szybka reakcja w razie jakichkolwiek awarii instalacji.

Poprzedni artykułJak zapewnić optymalną temperaturę w łazience?
Następny artykułJak nowocześnie oświetlić salon?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj