Chmura punktów i jej zastosowanie przy skanowaniu nieruchomości

0
wymiarowanie budynków laserowe skanowanie

Postęp technologiczny napędza dziś wiele branż – nieruchomości nie są w tym przypadku wyjątkiem. Nowoczesne rozwiązania, takie jak np. skanowanie 3D, otwierają przed projektantami, architektami i inwestorami szereg możliwości. Jednym z kluczowych pojęć, które warto poznać w tym obszarze, jest chmura punktów. Wyjaśniamy jej rolę w digitalizacji istniejących i planowanych obiektów budowlanych.

Czym jest chmura punktów?

Współczesne wymiarowanie budynków wykorzystuje szereg innowacyjnych rozwiązań do tego, by powstające cyfrowe modele były jak najdokładniejsze. Jednym z najistotniejszych pojęć w tym przypadku jest chmura punktów, czyli zestaw danych, które reprezentują obiekty w przestrzeni 3D. Punktów tych jest tak dużo (jedna chmura może mieć ich nawet kilka milionów) i są tak gęsto rozmieszczone, że sprawiają wrażenie tworzenia ciągłej powierzchni.

Proces, podczas którego w sposób bezpośredni generowana jest chmura punktów, to skanowanie laserowe. Czynność ta nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się to wydawać – jej podstawą są nowoczesne urządzenia skanujące. Wychodząca z nich wiązka lasera, trafiając na obiekt w skanowanej przestrzeni, oznacza punkt w układzie współrzędnych X, Y, Z. Każdy taki punkt tworzy opisywaną chmurę, która następnie jest przetwarzana w specjalistycznym oprogramowaniu.

Wymiarowanie budynków przy pomocy chmury punktów – jakie ma zalety?

Chmury punktów są stosunkowo łatwe w edycji, wyświetlaniu i filtrowaniu, które można przeprowadzić za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Komputer nie musi dbać o skalę czy rotację punktów, tylko o ich położenie i ewentualnie kolorystykę. To sprawia, że ​​chmury punktów są fantastycznym sposobem na przechowywanie ogromnych ilości szczegółowych danych.

Ich istotną zaletą jest również nieinwazyjny sposób wymiarowania budynków. Nieruchomości, w których znajdują się np. szpitale, szkoły czy urzędy, nie muszą być zamykane na dłuższy czas, aby można je było zmierzyć i wymodelować. Ponadto skanowanie laserowe zapewnia znacznie bardziej precyzyjne oraz szczegółowe pomiary, niż te oferowane przez tradycyjne technologie. Pozwala także zaoszczędzić sporo czasu.

Skanowanie laserowe z chmurą punktów – do czego można wykorzystać?

Uzyskane chmury punktów mają zastosowanie w wielu obszarach działań budowlanych, konserwatorskich, remontowych oraz zarządzania nieruchomościami. Precyzyjne wymiarowanie budynków jest bardzo istotne m.in. w przypadku zabytków, których konstrukcja ma zostać naruszona z powodu konieczności przeprowadzenia remontu. Wtedy chmura punktów pozwala na stworzenie niezbędnej dokumentacji i modelu.

Opisywane rozwiązanie może być również wykorzystywane do: planowania systemów w już gotowych lub dopiero budowanych nieruchomościach, prowadzenia inwentaryzacji powykonawczych, badania poziomu oświetlenia, tworzenia wirtualnych spacerów, przygotowywania dokumentacji do planowania urbanistycznego, a także kalkulacji objętościowych. Skanowanie laserowe ułatwia i przyspiesza pracę w wielu obszarach, przyczyniając się do rozwoju cyfryzacji w branży nieruchomości.

Poprzedni artykułNa co zwracać uwagę podczas zakupu kompresora?
Następny artykułOdpady problemowe – czym są i jak je zutylizować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj