Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

0

Planujesz montaż instalacji fotowoltaicznych, ale boisz się dużych kosztów? Zastanawiasz się, czy istnieje sposób na ich obniżenie? Przeczytaj, co możesz zrobić.

Panele fotowoltaiczne to obecnie najpopularniejszy rodzaj OZE wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. To praktyczne i przyszłościowe rozwiązanie, które wiąże się nie tylko z troską o środowisko, ale również realnymi oszczędnościami. Na dodatek koszty związane z zakupem i instalacją fotowoltaiki można odliczyć od podatku.

Komu przysługuje ulga podatkowa?

Możliwość obniżenia kosztów związanych z przystosowaniem budynków do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w Polsce istnieje od początku 2019 r. Jest to ulga termoizolacyjna. Przysługuje ona wszystkim podatnikom, rozliczającym się z fiskusem zarówno według skali podatkowej, jak i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy podatku liniowego 19%. Mogą oni zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu domu lub innego budynku, pod warunkiem, że panele będą wykorzystywane na potrzeby gospodarstwa domowego. Wyżej opisana ulga przysługuje osobom, które są właścicielami lub współwłaścicielami danego budynku jednorodzinnego – zarówno wolnostojącego, jak i w zabudowie szeregowej.

Ile wynosi ulga?

Jej wysokość jest określona przepisami i nie może wynieść więcej niż 53 000 zł na jednego podatnika, bez względu na to, ile nieruchomości posiada. Przykładowo, jeśli właściciel dwóch domów wolnostojących chce zamontować na nich instalację fotowoltaiczną, będzie mógł odpisać od podatku 53 000 zł, dokładnie tak, jak w przypadku jednego domu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja małżeństw. Jeśli małżonkowie są współwłaścicielami nieruchomości, każdemu z nich przysługuje ulga, która sumuje się do 106 000 zł. Jeśli natomiast budynek ma kilku właścicieli, każdy z nich może odpisać od podatku swoją ulgę w maksymalnym wymiarze.

Fotowoltaikę można odliczyć od podatku w ciągu 6 lat od zakończenia okresu podatkowe, w którym zastała ona zamontowana.

Jak złożyć wniosek o ulgę termomodernizacyjną?

Każda osoba, która chce zmniejszyć swoje wydatki związane z zakupem oraz montażem instalacji fotowoltaicznej, muszą w terminie wypełnić specjalny PIT/O. Stanowi on załącznik do deklaracji podatkowych PIT -36, -37 i -28. Należy go dołączyć do rozliczenia za rok, w którym OZE zostało zakupione i zainstalowane (liczy się tu data zakupu oraz montażu). Mimo że paragonów ani faktur nie trzeba dołączać do dokumentacji, konieczne jest przechowywanie ich przez 5 lat, ponieważ w tym czasie może nastąpić ewentualna kontrola skarbowa.

Jak jeszcze można obniżyć wydatki na fotowoltaikę?

Popularyzacja odnawialnych źródeł energii jest obecnie priorytetem. W związku z tym pojawia się coraz więcej dotacji (zarówno unijnych, jak i samorządowych) na wymianę źródeł energii. Warto sprawdzić, które z nich obowiązują w danej gminie i jakie warunki należy spełnić, by z nich skorzystać.

Zobacz ofertę fotowoltaiki dla domu, dla firmy oraz dla rolnika: https://www.ecoenergyrzeszow.pl/

Poprzedni artykułWille w Konstancinie – luksusowe domy klasy premium
Następny artykułCzym zajmuje się Urząd Nadzoru Technicznego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj