Praca podnośnika wewnątrz budynku – najważniejsze zasady

0

Podnośniki nożycowe to bardzo uniwersalne urządzenia, które ułatwiają przenoszenie towarów oraz osób w pionie, w szerokim zasięgu wysokości. Takie konstrukcje mogą zostać wykorzystane nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz budynku – np. w magazynach czy na halach fabrycznych. Jakich zasad należy wówczas przestrzegać? Wyjaśniamy.

Podnośnik do prac wewnątrz budynku – jakie urządzenie wybrać?

Podnośniki nożycowe to urządzenia o zróżnicowanej konstrukcji i szerokim zakresie funkcjonalności.

– Podnośniki mogą być wykorzystane przy wykonywaniu rozmaitych zadań. Można wyróżnić m.in. modele towarowe, osobowe, teleskopowe czy przegubowe. Jednak wewnątrz magazynów i podobnych obiektów najlepszym wyborem będą podnośniki nożycowe – wyjaśnia pracownik firmy GIZO, która specjalizuje się w wynajmie tych urządzeń. – Przy wyborze urządzenia najważniejsze jest, aby nie było ono zasilane spalinowo. To może powodować zagrożenie dla pracowników. Idealną alternatywą są podnośniki nożycowe elektryczne oraz hydrauliczne – dodaje.

Jak zatem widać, podnośnik z napędem elektrycznym do prac wewnątrz budynku to najlepsze rozwiązanie. Jednak przy dopasowaniu tego sprzętu warto też zwrócić uwagę na parametry, takie jak:

  • powierzchnia robocza kosza,
  • wysokość, na którą może się unieść podnośnik,
  • maksymalny udźwig.

To podstawowe kryteria, jakimi należy się kierować przy doborze sprzętu – czy to do kupienia, czy też na wynajem.

Podnośnik nożycowy koszowy – jakie są zasady jego obsługi wewnątrz budynku?

Dobranie odpowiedniego rodzaju podnośnika do prac wewnątrz budynku to nie wszystko. Należy również zadbać o jego obsługę zgodnie z wymaganiami BHP. Kluczowe kwestie to:

  • zadbanie o to, aby pracownicy byli wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej do pracy na wysokości – tj.: kask, kamizelkę odblaskową, szelki zabezpieczające oraz buty robocze BHP,
  • regularne monitorowanie stanu technicznego podnośnika – każde urządzenie musi mieć aktualne świadectwo dopuszczenia UDT, a przed uruchomieniem powinno być sprawdzone przez pracownika; jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, należy je natychmiast zgłosić i wyeliminować przed przystąpieniem do pracy,
  • zabezpieczenie obszaru, w którym jest stosowany podnośnik – tak, aby w jego okolicy nie przechodzili inni pracownicy.

Podstawą jest jednak regularne wykonywanie konserwacji oraz przeglądów urządzenia. Jeśli zdecydujesz się na jego wynajem, to zadanie będzie spoczywało na firmie, do której należy sprzęt. Poza tym w sytuacji, gdy wynajmiesz urządzenie, takie jak zwyżka nożycowa, cena zakupu nie będzie problemem. Zamiast jednorazowo wydawać dużą kwotę, poniesiesz stały, miesięczny wydatek.

Odpowiednio zadbany i prawidłowo obsługiwany podnośnik stanie się funkcjonalnym i niezawodnym urządzeniem, które wykorzystasz do realizacji wielu zadań wewnątrz hali przemysłowej czy magazynowej. Pamiętaj więc o podstawowych zasadach pracy z tym sprzętem, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i efektywność działania.

Sprawdź także ofertę od Gizo na wynajem podnośników nożycowych: https://gizo.pl/wynajem/podnosniki/podnosniki-nozycowe/.

Poprzedni artykułWynajem koparki – o czym należy pamiętać?
Następny artykułZalety połączenia pompy ciepła i fotowoltaiki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj