Koparki to profesjonalne maszyny, które przeznaczone są przede wszystkim do wykonywania różnorodnych robót ziemnych. Większość urządzeń tego typu wykorzystuje się na przykład do oddzielenia urobku albo do załadowania go na specjalne maszyny transportowe. W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszą się również koparko-ładowarki, które z kolei wykorzystywane są do przeładowywania różnorodnych materiałów sypkich.
Jakie są rodzaje koparek?
Jeżeli chodzi o najpopularniejsze rodzaje koparek, to ich podział w dużej mierze zależy od charakteru wykonywania poszczególnych prac. Możemy wyróżnić koparki pracujące w cyklu ciągłym, jak i również koparki pracujące w cyklu przerywanym. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z maszynami, w których to poszczególne elementy pracy wykonywane są bez przerwy jedno po drugim. Te pracujące w cyklu ciągłym bardzo często wyposażone są różnorodne naczynia urabiające, które połączone są ze sobą zamkniętym łańcuchem. Do tej grupy możemy śmiało zaliczyć wszystkie koparki wielonaczyniowe.
Jeżeli chodzi o te pracujące w cyklu przerywanym, to mowa tutaj o koparkach jednonaczyniowych, które jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w jedno naczynie urabiające. W tych konkretnych modelach cykl przerywany polega na tym, że pomiędzy poszczególnymi etapami pracy danego naczynia urabiającego pojawiają się dodatkowe etapy pomocnicze. W pierwszej kolejności maszyna przenosi naczynie z urobkiem, a dopiero później opróżnia je i ponownie wraca do pierwotnej pozycji. Obecnie są to najpopularniejsze i najczęściej używane maszyny, dlatego też większość firm oferuje właśnie usługi koparką pracującą w cyklu przerywanym.
Koparki przedsiębierne i podsiębierne – co trzeba wiedzieć?
W zależności od osprzętu roboczego możemy wyróżnić koparki przedsiębierne i podsiębierne. Jeżeli chodzi o przedsiębierne, to mowa tutaj o maszynach, które pracują głównie na poziomie dna wykopu. Między innymi dlatego też maszyny te wykorzystuje się głównie do wykopów o dość dużych objętościach. Koparki tego typu mogą odspajać grunt kategorii 1-4. Podsiębierne charakteryzują się tym, że nie zjeżdżają do wykopu, a ustawiają się jedynie na górnej krawędzi wykopu. Maszyny tego typu wykorzystywane są przede wszystkim do wykonywania wykopów pod budowle albo pod wykopy liniowe. Koparki podsiębierne doskonale sprawdzą się na niewielkich powierzchniach działki oraz wtedy, gdy nie ma możliwości wprowadzenia koparki na dno danego wykopu.
Koparki chwytakowe i zbierakowe – jakie jest zastosowanie?
Opisując najpopularniejsze rodzaje koparek, warto wspomnieć również o maszynach chwytakowych i zbierakowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Chwytakowe wykorzystywane są głównie do wydobywania gruntów z wody i różnorodnych terenów nawodnionych. To właśnie dzięki tym maszynom można w krótkim czasie wykonać dość głębokie wykopy o stosunkowo niewielkich średnicach. Jest to najlepszy sprzęt na przykład dla tych osób, które muszą wykonać wykopy studzienne. Nowoczesne koparki chwytakowe bardzo często wykorzystywane są również do pogłębiania kanałów albo rzek.
To właśnie dzięki nim można wykonać profesjonalne wykopy pod filary mostów. Maszyny tego typu wyposażone zostały w samoczynnie otwierający się i zamykający chwytak o różnej pojemności. Jeżeli chodzi o koparki zbierakowe, to wykorzystywane są one z kolei do wykonywania wykopów na dużych i niewielkich przestrzeniach. Nowoczesne modele zbierakowe coraz częściej wykorzystywane są również do wykonywania wykopów wąskich na przykład do układania instalacji w gruntach. Specjalny zbierak wleczony na linie umożliwia sprawne i szybki odspajanie gruntu.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Car Mobils – usługi koparką Poznań.