Kiedy należy rozpocząć inwentaryzację przyrodniczą?

0

W jakim terminie najlepiej rozpocząć inwentaryzację przyrodniczą?

Inwentaryzacja przyrodnicza jest obowiązkowa przy wszelkiego rodzaju inwestycjach budowlanych, które mogą potencjalnie zaszkodzić środowisku naturalnemu. Jest to proces polegający na skatalogowaniu wszystkich elementów przyrody na danym terenie, a także nadaniu im wartości w zależności od ich znaczenia pod względem ekologicznym.

Dopilnowanie wszelkich formalności z nią związanych jest kluczowe to tego, aby rozpoczęcie budowy mogło mieć miejsce w zaplanowanym terminie. Można się w związku z tym zastanawiać: kiedy należy rozpocząć inwentaryzację przyrodniczą, aby na pewno zdążyć z jej ukończeniem do daty startu realizacji inwestycji? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.

Żeby inwentaryzacja przyrodnicza była kompletna i zawierała wszystkie najważniejsze informacje na temat fauny, flory i przyrody nieożywionej na danym obszarze, powinno się ją przeprowadzić odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem prac budowlanych. Ważne jest, aby można było zaobserwować, jak zmieniające się pory roku (a co za tym idzie, następowanie po sobie kolejnych cykli życiowych) wpływają na zachowanie zwierząt.

Z tego względu najlepiej rozpocząć proces inwentaryzacji już na rok przed planowanym terminem startu inwestycji. W ten sposób będziemy w stanie sprawdzić, jak wygląda sytuacja na danym obszarze między innymi w okresie lęgowym, ale też w okresie zimowania. W związku z tym nie powinno się czekać do ostatniej chwili z zaplanowaniem inwentaryzacji.

Jeśli jednak goni nas czas (ponieważ inwestycję trzeba rozpocząć jak najszybciej, a rok wcześniej nie była ona jeszcze nawet w planach), jest pewne rozwiązanie. Inwentaryzację można także przeprowadzić w okresie od wczesnej wiosny do lata (czyli między marcem a sierpniem) – nie jest to tak dobre rozwiązanie, jak inwentaryzacja na przestrzeni całego roku, ale powinna ona spełnić wymagania formalne.

Jaki jest koszt inwentaryzacji przyrodniczej?

Ciężko jest jednoznacznie określić koszt inwentaryzacji przyrodniczej, ponieważ wiele w tym zakresie zależy od indywidualnych czynników. Kluczowa jest między innymi wielkość danej inwestycji (a także obszaru, na którym ma ona zostać zrealizowana), tego, ilu różnych specjalistów będzie trzeba zaangażować w projekt i jak dużo roboczogodzin on pochłonie.

Ogółem mówiąc, można spodziewać się ostatecznego kosztu inwentaryzacji na poziomie kilkuset złotych. Najlepiej zgłosić się do firmy, która zajmuje się przeprowadzaniem inwentaryzacji i poprosić ją o wycenę, jeśli zależy nam na uzyskaniu bardziej szczegółowego zarysu kosztów.

Poprzedni artykułIle kosztują ogrodzenia panelowe 3D?
Następny artykułNajpopularniejsze rodzaje kosiarek spalinowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj