Dach to nie tylko to, co widzimy z zewnątrz. Pod dachówką kryje się cała konstrukcja, czyli więźba dachowa. Może ona być wykonana z elementów konstrukcyjnych zwanych wiązarami. Co to są wiązary i jakie mają zastosowanie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Wiązary to niezwykle wytrzymałe prefabrykowane elementy z najwyższej jakości litego drewna, o odpowiednich parametrach technicznych, łączone za pomocą specjalnych płytek wielokolcowych, które po odpowiednim montażu tworzą nowoczesną konstrukcję dachową. Dają szerokie możliwości konstrukcyjne – przy zastosowaniu wiązarów dachowych można zrealizować takie projekty, których nie da się wykonać metodą tradycyjną. Są lekkie, nie obciążają więc konstrukcji domu. To uniwersalne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, można je stosować do wszystkich rodzajów dachów. Pokrycie dachu w przypadku zastosowania konstrukcji na bazie wiązarów jest łatwiejsze do wykonania niż w przypadku zastosowania konstrukcji stalowych. Rodzaje możliwych do wykorzystania dachów to następujące rodzaje dachówek: ceramiczne lub cementowe, blachodachówki, blacha trapezowa, gont papowy, trzcina, łupki, płyta obornicka.
Elementy prefabrykowane
Technologia ta pozwala na szybkie i sprawne wykonanie dachu w budynku. Są produkowane w zakładach producenta i jako gotowe elementy transportowane na plac budowy. Nie ma więc już potrzeby składania więźby z poszczególnych drewnianych belek, ułatwia to znacznie i skraca prace budowlane, nawet o 30%. Pozwala to obniżyć koszty budowy. Prace są łatwiejsze do wykonania niż w przypadku metody tradycyjnej, ponieważ większość z prac montażowych odbywa się na płaskiej powierzchni, a nie na wysokości. Budowa dachu opartego na konstrukcji wiązarów drewnianych może być przeprowadzona nawet zimą.
Wiązary dachowe spełniają niezwykle istotną funkcję, mianowicie przenoszą obciążenie na główne podpory dachu, to znaczy słupy albo ściany. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ eliminuje ono konieczność konstruowania słupów podporowych, czy ścian nośnych. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na dowolne, zgodne z preferencjami zagospodarowanie zaoszczędzonej przestrzeni. W przypadku więźby dachowej opartej na wiązarach kratowych dolne pasy zamontowanych wiązarów tworzą konstrukcję stropu.
Więźby na bazie wiązarów dachowych wykorzystywane są m.in. między innymi w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, rolniczym oraz w domach szkieletowych. To sprawdzone rozwiązanie, stosowane od lat zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Kanadzie, coraz bardziej popularne w Europie oraz w Polsce.
Więźba na zamówienie
Wiązary dachowe przygotowywane są na zamówienie, wykonuje się je na potrzeby konkretnego projektu. Istnieje możliwość wykonania dowolnego kształtu wiązara i dostosowania jego wielkości. W przypadku nieużytkowego poddasza mogą one osiągać rozpiętość aż do 30 metrów, bez konieczności stosowania podpór pośrednich. Dzięki wiązarom budować można dachy o znacznie większej rozpiętości, niż w przypadku więźb tradycyjnych. Kolejną zaletą wiązarów dachowych jest fakt, iż jest to stosunkowo ekologiczne rozwiązanie – projekty pod konstrukcje z wiązarów dachowych przygotowywane są komputerowo, dzięki czemu można ograniczyć ilość drewna przeznaczonego do prac budowlanych, czego skutkiem będzie mniejsza ilość odpadów pozostałych po budowie.
Decydując się na budowę dachu z wykorzystaniem wiązarów dachowych powinniśmy wybrać sprawdzoną firmę, która ma w swoim portfolio realizacje z tego zakresu. Najlepiej gdyby wybrana firma dysponowała dźwigiem kołowym, który wykorzystywany jest do montażu dachu tego typu. Taki sprzęt przyjeżdża na budowę i przywozi przygotowaną konstrukcję wiązarów. W innym przypadku będziemy musieli zapewnić firmie sprzęt we własnym zakresie.
Ciekawy artykuł. Nadal zastanawiam się nad wyborem między więźba w wiazaramim. Firma ALDACH przedstawiła mi ciekawa ofertę i chyba zdecyduje się na prefabrykowana konstrukcje mimo że byłem na początku sceptycznie nastawiony.