Frezarki wykorzystywane w przemyśle stolarskim. Przedstawiamy budowę i najważniejsze funkcje obrabiarek do drewna

0

Modelowanie drewna i majsterkowanie wykorzystują wiele narzędzi do obróbki tego szlachetnego materiału. Wśród nich można znaleźć dłuto, młotek oraz wiertarkę. Osobom, które chcą zaistnieć w przemyśle stolarskim zaleca się skorzystanie z frezarki. Jest to dużo bardziej zaawansowane narzędzie, które odróżnia profesjonalnego stolarza od amatora.

Jak zbudowana jest obrabiarka do drewna?

Zazwyczaj obrabiarki do drewna charakteryzują się dosyć złożoną budową. Główną część maszyny stanowi solidny korpus, na którym przesuwa się pionowo wspornik. Jest to podstawa, na której mieści się stół służący do obrabiania drewnianych elementów. Górna część frezarki utrzymuje belkę wspornikową, która zawiera wrzeciono pionowo – skrętne. Belka umożliwia przesuw poprzeczny i pozwala na konfigurację maszyny w pozycji poziomej.

Współczesna frezarka do drewna jest w pełni zautomatyzowana – na wyświetlaczu można zaprogramować w precyzyjny sposób działanie maszyny. Prędkość obrabiarki można regulować za pomocą skrzynki prędkości obrotowej – w ten sposób dostosowuje się ruch wrzecion do używanego materiału.

Obrabiarka do drewna posiada stół uchylno-obrotowy, który wykorzystuje się do frezowania mniejszych elementów wokół osi obrotu. Umożliwia obrabianie powierzchni bocznych oraz rowków w różnych kształtach. Do mocowania przedmiotów wykorzystuje się imadło uchylno – obrotowe, które można dostosować do pojedynczych projektów lub przestawić na produkcję seryjną. Dzięki dużym możliwościom zmiany kąta pochylenia i skrętu imadło umożliwia realizowanie bardziej złożonych kształtów i nietypowych projektów stolarskich.

Obrabiarki do drewna – najważniejsze funkcje

Funkcje urządzenia do kształtowania drewna zależą od typu konstrukcji maszyny. Na rynku występują dwa główne typy obrabiarki do drewna. Są to frezarki dolno- oraz górnowrzecionowe. Różnią się usytuowaniem wrzecion. Dominuje drugi typ, w którym wrzeciona są umieszczone nad stołem. Ich główną funkcją jest frezowanie krawędzi półek oraz różnorodnych krzywizn. Świetnie nadają się do tworzenia rowków w połączeniach drewnianych i profili. Do tworzenia prostych krawędzi frezarka do drewna wykorzystuje równoległe prowadnice. Jest to urządzenie, które najlepiej radzi sobie z frezowaniem profilowym.

Z kolei obrabiarka do drewna dolnowrzecionowa jest przeznaczona dla profesjonalnych stolarzy. Wymaga znacznie więcej wprawy i doświadczenia w pracy z drewnem. Jest za to znacznie lepsza przy tworzeniu artystycznych detali i bardziej zaawansowanych elementów o skomplikowanej strukturze.

Poprzedni artykułNieruchomości czy akcje – w co warto inwestować?
Następny artykułDlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera w Krakowie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj