Smog jest jednym z bezsprzecznych zagrożeń cywilizacyjnych. Choć towarzyszy nam od wielu lat, tak naprawdę dopiero od stosunkowo niedawna stał się tematem głośnym, który wymusza ustosunkowanie się do niego. oczywiście nietrudno szukać osób, które smog uważają za jeden z kolejnych mitów naszych czasów, który tak naprawdę dotyczy niewielu rejonów świata. Okazuje się jednak, że smog, utożsamiany wcześniej z krajami wysoko rozwiniętymi, ale nie dbającymi o ekologię, pojawił się również w krajach takich jak Polska, czyli krajach ciągle rozwijających się. W naszych metropoliach za smog odpowiada przede wszystkim spalanie węgla jako źródła energii i ciepła: nie tylko indywidualne gospodarstwa domowe, ale przede wszystkim wielkie ciepłowni, fabryki czy przetwórnie ciągle używają właśnie węgla jako podstawowego paliwa.
Skąd bierze się smog?
Smog obecnie naukowcy dzielą na dwa podstawowe rodzaje: jeden z nich występuję zwykle w połączeniu ze specyficznym klimatem, takim jak na przykład w Londynie, drugi tworzy się w każdym większym mieście, w którym obserwujemy duży ruch samochodowy i nasłonecznienie. Okazuje się, że choć to pierwszy rodzaj smogu (tak zwany typ londyński) spowodował wprowadzenie tego problemu do debaty publicznej, to właśnie drugi jego rodzaj jest obecnie najczęściej spotykany. Tym, co zasadniczo odróżnia go od historycznego przodka, jest przede wszystkim sposób powstawania. Smog tego typu nie potrzebuje dużych zakładów przemysłowych, zanieczyszczających środowisko oraz wilgotnego klimatu z tendencjami do mgły. Nowsze rodzaje smogu powstają wszędzie tam, gdzie w ciepłych miesiącach notujemy duży ruch samochodów: niestety w zasadzie problem ten dotyka wszystkich większych miast. Kiedy znamy przyczynę powstawania smogu możemy dopatrywać się jego coraz powszechniejszego występowania w rosnącej liczbie samochodów.
Okazuje się, ze największy wpływ na zanieczyszczenie środowiska mają właśnie auta osobowe, zwłaszcza takie, które ze względu na oszczędności pozbawiane są przez właścicieli katalizatorów czy filtrów dpf, wyjaśnia ekspert z firmy Goodair. To właśnie takie auta, choć teoretycznie młode rocznikowo, czynią ogromne spustoszenie w środowisku naturalnym. Fabrycznie wyposażone były w urządzenia chroniące powietrze przed najpoważniejszymi emitowanymi przez nie zanieczyszczeniami, takimi jak metale ciężkie. Niestety, z czasem elementy te wymagają po prostu wymiany: ze względu na spore koszty większość właścicieli takich aut woli jednak oszczędzać i zamiast wymieniać wyeksploatowany element, po prostu go usuwają. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność nawet do 2 tysięcy złotych — jednak od niedawna wprowadzono bardziej restrykcyjne warunki przeglądów technicznych, co może ukrócić tego rodzaju procedery. W praktyce ma to polegać na tym, że podczas przeglądów rejestracyjnych diagnosta po numerze VIN będzie wiedział, jakie zabezpieczenia przed nadmiernym zanieczyszczaniem środowiska posiada dane auto: jeśli stwierdzi ich brak, nasze auto po prostu nie przejdzie przeglądu.
Jak walczyć ze smogiem?
Przede wszystkim należy zadbać o to, aby samemu nie przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska. Jeśli nie będziemy mieli pod tym względem sobie nic do zarzucenia, warto zabezpieczyć się przed niedbalstwem innych, instalując w domu urządzenie służące do filtrowania powietrza ze smogu: dobrym rozwiązaniem są choćby oczyszczacze sharpa, łączące korzystną cenę z dużą wydajnością. Dzięki temu przynajmniej z własnego lokum pozbędziemy się groźnych dla zdrowia i życia cząsteczek.