Zadaszenie tarasu – nowoczesne pomysły na daszek tarasowy!

0

Podczas wypoczynku na świeżym powietrzu warto na pierwszym miejscu stawiać swoją wygodę. Chłodne napoje czy ciepła kawa smakują na zewnątrz znacznie lepiej, dlatego nie warto uzależniać swojego relaksu od pogody. A ta, niestety, często bywa kapryśna. Dowiedz się, czym zadaszyć taras, aby komfortowo wypocząć nawet w trakcie opadów deszczu czy prażącego słońca i upału.

Daszek tarasowy – dlaczego warto?

Daszek tarasowy to konstrukcja, którą do całkiem niedawna można było spotkać wyłącznie w firmowych obiektach. Teraz jednak decyduje się na nie coraz więcej klientów prywatnych. Nie dzieje się to bez powodu – daszki ze względu na swoją specyfikę pracy poprawiają komfort i bezpieczeństwo, a przy tym także w żadnym stopniu nie wpływają niekorzystnie na stylistykę balkonu lub tarasu. W rezultacie po ich zastosowaniu można wypocząć w znacznie bardziej komfortowych warunkach, niż bez nich. Łącząc te zalety ze stosunkowo niską ceną, otrzymujemy tak naprawdę produkt, który powinien mieć każdy właściciel tarasu lub balkonu. Warto jednak zacząć od początku i poznać zalety tych konstrukcji w najmniejszych możliwych szczegółach.

Daszek tarasowy – gdzie znajdzie zastosowanie?

Każdemu z nas pomysł na zadaszenie tarasu rodzi się w głowie w chwili, gdy nie możemy wypocząć na świeżym powietrzu, gdyż plany pokrzyżowała nam pogoda. Niestety ciężko ją przewidzieć z odpowiednio długim wyprzedzeniem. Opady deszczu mogą pojawić się z chwili na chwilę, nawet gdy w prognozie zapowiadany był słoneczny dzień, bez słowa o urwaniu chmury. To zmora osób, które uwielbiają wypoczynek na świeżym powietrzu oraz pracowników realizujących swoje obowiązki w trybie home-office. Coraz więcej z nich staje się bardziej kreatywnych na zewnątrz, nie zaś w zamkniętych, a często także dość klaustrofobicznych wnętrzach własnego domu lub mieszkania.

Zalety daszków tarasowych

Daszki tarasowe mają wiele zalet, dzięki którym stanowią coraz częstszy wybór wśród osób, stawiających na komfort, wygodę i zarazem także estetykę. Atutów tych konstrukcji jest bardzo wiele, zdecydowanie warto poznać wszystkie z nich.

 • Daszki zapewniają wysoki komfort – daszek tarasowy wykonany z odpowiednich materiałów gwarantuje wygodny wypoczynek w praktycznie każdej chwili. Można się nim osłonić od upalnego słońca latem lub chłodnej, jesiennej mżawki. W rezultacie domownicy mogą komfortowo relaksować się we własnym towarzystwie lub wspólnie ze znajomymi, a także pracować przy komputerze na świeżym powietrzu. Nawet gdy dookoła pada deszcz, grad lub praży upalne, letnie słońce.
 • Daszki zwiększają bezpieczeństwo – wypoczynek na świeżym powietrzu nie zawsze jest bezpieczny. Starsze osoby, które są bardziej narażone np. na przegrzanie i idący za tym udar słoneczny. Powinny zatem rozważnie spędzać czas na zewnątrz, z zachowaniem szczególnej ostrożności. Podobnie jest z dziećmi, które również źle znoszą długie chwile w upale.
 • Daszki są atrakcyjnym dodatkiem – pomysł na zadaszenie tarasu nie wziął się tylko i wyłącznie ze względów praktycznych, tak naprawdę konstrukcje te również pozytywnie wpływają na estetykę całego domu. Rozłożyste i prawidłowo dopasowane urządzenia do elewacji zwracają na siebie uwagę gości i przechodniów.

Czym zadaszyć taras, aby uzyskać atrakcyjny rezultat?

Jeśli zastanawiasz się, czym zadaszyć taras, koniecznie weź pod uwagę wygląd i estetykę swojej elewacji. To ona powinna mieć największy wpływ na to, w jakim stylu daszek zakupić i jak go wkomponować do aktualnej aranżacji. Wiele osób podchodzi do tego etapu w nieprawidłowy sposób. Największym błędem jest podjęcie decyzji wyłącznie na podstawie swojego własnego gustu. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż warto zachować spójność ze stylem istniejącej aranżacji. Drewniane, klasyczne daszki tarasowe sprawdzą się najlepiej w przypadku tradycyjnych elewacji, podczas gdy te oparte na szkle i aluminium – w nowoczesnym budownictwie. Oznacza to, że nawet najpiękniejsze daszki nie stworzą z elewacją atrakcyjnego i harmonijnego połączenia, jeśli nie będą do niej pasować. Wybierz odpowiedni kolor, wielkość, kształt i materiał – wszystkie detale mają tak samo duże znaczenie.

Daszki tarasowe – z czego są wykonane?

Daszek tarasowy wykonuje się z kilku standardowych materiałów, które wykazują bardzo dużą odporność w przypadku konstrukcji przewidzianych do zewnętrznego użytkowania. Wszystkie zalety wynikają głównie z dopracowania wszystkich surowców do perfekcji. Dlatego są odporne, mocne i trwałe – zapewniają w większości przypadków wiele lat intensywnej eksploatacji.

 • Szkło hartowane – to surowiec, który do niedawna w przypadku zadaszeń był stosowany najczęściej. Jednak powoli to się zmienia. Szkło jest sztywne, a tym samym także kruche i łatwo ulega uszkodzeniom. Jest również bardzo ciężkie i trudne w montażu oraz kosztowne. W rezultacie coraz więcej firm wymienia je na poliwęglan.
 • Poliwęglan komorowy i lity – najpopularniejszy wybór w przypadku zadaszeń tarasowych. Materiał ten cechuje się bardzo wysoką trwałością i sztywnością, jest jednak także stosunkowo elastyczny, dlatego rzadko ulega stłuczeniom. Jest również lekki, łatwy w montażu i obróbce oraz tani.
 • Tworzywa sztuczne, kompozyty i aluminium – to surowce niezbędne do wykonania trwałej i pewnej konstrukcji. Bez nich daszek tarasowy nie mógłby istnieć. Materiały te są w pełni odporne na uszkodzenia spowodowane zewnętrznym użytkowaniem, łatwo się je obrabia i kształtuje, a także zachowują swoją stylistykę przez wiele lat po zakupie.

Czy warto wykorzystać doskonały pomysł na zadaszenie tarasu?

Zdecydowanie tak! Jeśli zastanawiasz się, czym zadaszyć taras, koniecznie wybierz jednak odpowiedzialną firmę. Wiele początkujących producentów przez zbyt małe doświadczenie nie może zaproponować rozwiązań tak dobrych, jak firmy z wieloletnim stażem na rynku. Takie daszki będą:

 • atrakcyjne wizualnie przez wiele lat,
 • odporne na uszkodzenia mechaniczne,
 • inwestycją w przyszłość,
 • chronić domowników przed skutkami niekorzystnych warunków pogodowych,
 • zabezpieczać urządzenia i artykuły pozostawione na balkonie.

Warto już dziś zdecydować się, czym zadaszyć taras i wybrać daszek tarasowy najwyższej klasy w danej kategorii cenowej. Dobrym pomysłem jest podejrzenie kilku aranżacji i zapytanie specjalistów o najlepszy pomysł na zadaszenie tarasu, który sprawdzi się w naszym przypadku.

Partnerem artykułu jest strona metal-gum.com.

Poprzedni artykułKiedy warto zdecydować się na stół warsztatowy z nadbudową?
Następny artykułOgrodzenia panelowe: z czym to się je?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj