Roboty ziemne są ważną częścią budowy. Zapewniają właściwe wsparcie dla budynku i pomagają obniżyć koszty eksploatacji. Poprawiają również trwałość budowli, zatrzymując wodę deszczową, zmniejszając jej spływ i zapewniając izolację.
Roboty ziemne to proces związany z używaniem ciężkiego sprzętu do przemieszczania ziemi i innych materiałów na budowie. Termin ten jest zwykle używany w odniesieniu do pracy fizycznej, ale może również odnosić się do ciężkiego sprzętu budowlanego.
Czym są roboty ziemne i dlaczego są ważne?
Roboty ziemne to grupa prac inżynieryjnych, które są zwykle wykonywane w celu pozyskania gruntów pod budowę i poprawy istniejących cech terenu. Prace mogą obejmować wały, systemy odprowadzania wody, stabilizacje gruntu, makroniwelacje, równanie czy niwelację nierówności, jak również wykopy i inne prace przygotowujące grunt. Jednym z ważnych etapów prac ziemnych, na przykład przy budowie dróg i autostrad, jest utworzenie systemu do odwadniania. W standardowych pracach ziemnych odwodnienie zapewnia się za pomocą rowów i ścieków otwartych bądź drenów.
Rodzaje robót ziemnych – wykopy
Wykop to budowla ziemna w postaci odpowiednio ukształtowanej wolnej przestrzeni, która powstaje na skutek usunięcia zalegającego w niej gruntu. Wykopy pod budynek stanowią pierwszy punkt podczas budowy domu. Pierwszym etapem prac ziemnych jest właśnie wykonanie wykopów pod fundamenty, nie ważne. czy wykonujemy przygotowanie pod ławy fundamentowe czy płytę fundamentową. Pierwszym krokiem realizaccji jest zawsze wykonanie wykopu.
Techniki ulepszania gleby
Roboty ziemne to również rodzaju techniki ulepszania gleby. Można wykonywać je w celu wyrównania terenu. Wśród robot ziemnych wyróżnia się makroniwelacje, czyli proces przeprowadzany dla wyrównania większych powierzchni terenu, często powiązany ze zmianą rodzaju występującego na nim podłoża. Stabilizacja gruntu jest procesem technologicznym polegającym na rozdrobnieniu zastanego na danym terenie gruntu i wymieszaniu go ze spoiwem hydraulicznym dla uzyskania wymaganych parametrów wytrzymałościowych.Właściwe przeprowadzenie robót ziemnych są niezbędne dla powodzenia całego projektu budowlanego. Prace mogą obejmować przenoszenie ziemi, usuwanie jej w z terenu budowy, wyrównywanie gruntu, ulepszanie podłoża poprzez podbudowę zasadniczą lub pomocniczą, uzyskanie lepszych parametrów terenu pod budowę. Koszty różnego rodzaju robót ziemnych zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj obróbki gleby, wielkość i ukształtowanie terenu oraz stopień trudności wykonania prac.