Parapety wewnętrzne, w tym parapety kamienne, spełniają sporo kluczowych funkcji. Poza względami ozdobnymi, ta część naszego domu chroni przed wilgocią, pomaga w regulacji temperatury, chroni ściany przed zabrudzeniami. Parapety kamienne mogą stanowić również oryginalną ozdobę wnętrza. Dla spełnienia tych wszystkich funkcji ważne jest jednak zachowanie parapetów w jak najlepszej kondycji. Co zrobić, gdy nasz parapet wymaga odnowienia?
Wewnętrzne parapety kamienne, chociaż nie są bezpośrednio narażone na deszcz i mróz, to jednak z czasem mogą ulegać nieestetycznym przebarwieniom, czy zarysowaniom. Jeśli konstrukcja parapetu nie została naruszona, można go odnowić samodzielnie.
Parapety kamienne — rodzaje
Najpopularniejsze parapety kamienne to te wykonane z marmuru oraz granitu. Mimo iż kamień naturalny jest stosunkowo odporny na uszkodzenia czy ścieranie, raczej łatwo go zabrudzić. Tutaj warto zabezpieczyć parapet przede wszystkim przed bezpośrednim kontaktem z owocami, czy sokiem z pomarańczy bowiem powstałe w ten sposób plamy są trudne do usunięcia
Pamiętaj o odpowiednim czyszczeniu kamienia
Odświeżając parapet kamienny, powinniśmy mieć na uwadze, że kamień naturalny nie toleruje płynów czyszczących zawierających kwaśne substancje, jak kwas octowy, czy kwas fosforowy. Tego typu środki, jak choćby woda z octem stanowią dla kamienia szczególne zagrożenie. Aby wyczyścić parapet z kamienia, należy sięgnąć po środek przeznaczony do konkretnych kamiennych powierzchni. Bez kłopotu nabędziemy taki w sklepie z chemią gospodarczą, w zakładzie kamieniarskim, czy po prostu w internecie.
Nie zapomnij o zabezpieczeniu parapetu impregnatem
Gdy już starannie oczyścimy nasz kamienny parapet, kolejny krok to jego impregnacja. Tutaj także należy sięgnąć po preparat ściśle przeznaczony do tego typu zadań. Potraktowanie kamienia impregnatem:
- poprawi wygląd kamienia,
- zasklepi mikro szczeliny w powierzchni parapetu,
- zapobiegnie osadzaniu się brudu i wnikaniu wody w powierzchnię parapetu.