Co jest czym wśród popularnych materiałów budowlanych?

0

Kolokwialne nazewnictwo stosowane przez uczestników procesu inwestycyjnego dla określenia materiałów budowlanych często wprowadza zamieszanie. Te same produkty określane są w różny sposób, dlatego zorientowanie się, co jest czym w nomenklaturze budowalnej to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają z tą branżą wiele wspólnego. Sprawdźmy, jak wygląda to w przypadku betonu komórkowego, ponieważ właśnie ten materiał murowy często jest nazywany w zupełnie inny sposób.

Czym jest beton komórkowy?

Jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, jakie są obecnie wykorzystywane na rynku, jest beton komórkowy. Białe bloczki o jednorodnej strukturze mają wysoką dokładność wymiarową i niewielką masę, dlatego ich wykorzystanie na budowie pozwala na przyspieszenie przeprowadzenia etapu prac murarskich. Czynnikiem zwiększającym tempo postępu prac jest również murowanie z zastosowaniem cienkiej zaprawy, a także łączenie elementów profilowanych na pióro-wpust wyłącznie z wypełnieniem spoiny wspornej.

Surowce użyte do wytworzenia betonu komórkowego, to: wapno, woda, piasek, gips, cement i odpowiedzialny za porowatą strukturę – proszek aluminiowy. Cechą charakterystyczną betonu komórkowego są powstające w jego strukturze w trakcie procesu produkcji, pory, w których zamknięte są pęcherzyki powietrza. To właśnie powietrze – świetny izolator powoduje, że przegrody wzniesione z betonu komórkowego stanowią bardzo dobrą ochronę przed ucieczką ciepła z wnętrza pomieszczeń.

Obszerne nazewnictwo dotyczące betonu komórkowego

Wśród różnych uczestników procesu budowalnego można spotkać rozmaite nazewnictwo stosowane w odniesieniu do tego materiału, warto jednak podkreślić, że technicznie poprawną nazwą jest beton komórkowy lub autoklawizowany beton komórkowy. Czasem producenci do określenia materiału dodają jego markę lub nazwę firmy np. beton komórkowy H+H.

Najpopularniejszymi, jednak niepoprawnymi określeniami kolokwialnymi, z którymi można się spotkać są: pustak suporex lub suporeks. Niepoprawne nazewnictwo wprowadzać może kupujących w dezorientację, dlatego należy go unikać. Niemniej jednak warto zdawać sobie sprawę, że określenia zamienne nie dotyczą innego rodzaju elementu murowego (czy też materiału o innych parametrach), a są jedynie błędnie stosowane w odniesieniu do bloczków z betonu komórkowego.

Poprzedni artykułMieszkanie na wynajem w Gdańsku – jak kupić mądrze?
Następny artykułBadania radiograficzne jako metoda kontroli jakości odlewów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj