Dlaczego warto wybrać projekt domu z poddaszem? Za i przeciw

0

Projekty domów z poddaszem są popularnym i najchętniej wybieranym rozwiązaniem. Dają możliwość uzyskania powierzchni do 100-140m2 nawet na bardzo małych działkach budowlanych. Pozwalają też spożytkować całą przestrzeń w sposób racjonalny i wysoko funkcjonalny. Co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o budowie domu z poddaszem?

Projekty domów z poddaszem – zalety

Projekty domów z poddaszem użytkowym łączą w sobie zarówno korzyści domów parterowych, jak i domów piętrowych:

  • Wygodny podział na strefę ogólnodostępną (na dole) oraz strefę prywatną (na górze)
  • Oszczędność energii. Poddasze z dobrze zaizolowanym dachem pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza. Ciepło nie ucieka od razu przez dach – zatrzymuje się na poddaszu zapewniając dodatkowe ocieplenie.
  • Możliwość realizacji projektu poddasza z balkonem lub tarasem. Jest to dodatkowy metraż z przeznaczeniem wypoczynkowym, który zapewnia doskonały widok na okoliczną przyrodę.
  • Projekty z poddaszem mogą realizować potrzeby domów jednorodzinnych, a także domów dwupokoleniowych. W każdym przypadku zapewnia intymność oraz swobodę w codziennej eksploatacji.
  • Niskie koszty budowy. Inwestor nie jest zobligowany do wykończenia całego budynku jednocześnie. Chwilowe zaniechanie aranżacji poddasza w żaden sposób nie przeszkadza w użytkowaniu pozostałej części domu i nie zaburza estetycznego odbioru dolnej kondygnacji.

Projekty domów z poddaszem – wady

Mimo wielu niezaprzeczalnych zalet, domy z poddaszem mają także swoje minusy. Warto być ich świadomym podczas podejmowania decyzji o zastosowaniu poszczególnych koncepcji w projekcie wymarzonego domu:

  • Nachylenie połaci dachowej tworzy skosy, które wymagają zastosowania mebli o dokładnie przemyślanych kształtach i wymiarach. W przeciwnym wypadku powstanie zbyt wiele obszarów wyłączonych z codziennego użytkowania. Należy też liczyć się z tym, że przy wyborze dachu czterospadowego lub wielopołaciowego powierzchnia użytkowa może zmniejszyć się nawet o połowę.
  • Temperatura na poddaszu może okazać się uciążliwa. Ten problem dotyczy zwłaszcza miesięcy letnich i zimowych. Dla niektórych kłopotliwe są także odgłosy wydawane przez deszcz spadający wprost na okna dachowe.
  • W przypadku poddaszy użytkowych konieczna jest izolacja chroniąca przed wilgocią i utratą ciepła, a to generuje dodatkowe koszty. Warto mieć też na uwadze konieczność zainwestowania w schody, specjalne okna, a także stropy i podłogi na poddaszu.

Poddasze użytkowe i nieużytkowe – czym się różnią?

Poddasze nieużytkowe nie jest traktowane jako dodatkowa kondygnacja i nie wymaga ani ocieplenia, ani wykończenia. Służy ono jako przestrzeń wentylacyjna, strych do przechowywania cennych pamiątek oraz miejsce na konstrukcję więźby dachowej.

O poddaszu użytkowym można mówić wtedy, gdy posiada pomieszczenia przystosowane do tego, by mogli przebywać w nich ludzie. W tym celu konieczne jest uwzględnienie w projekcie domu elementów takich jak: silny strop, bezpieczne schody, średnia wysokość pokoju 1,9-2,2 m, ogrzewanie i instalacja elektryczna. Decydując się na poddasze użytkowe warto zastosować dach mansardowy. Ma niewiele niskich skosów przez co umożliwia racjonalne zagospodarowanie dodatkowego metrażu.

Sposoby na adaptację poddasza użytkowego

Poddasze posiada swój unikalny klimat, dzięki któremu ta dodatkowa przestrzeń ma szansę stać się jednym z ulubionych miejsc w domu. Standardowe projekty z poddaszem uwzględniają pokoje dzienne na dole, zaś strefę prywatną wraz z sypialniami na górze. Nie ma jednak reguły, która nakazywałaby stosować wyłącznie takie rozmieszczenie pokoi. Coraz częściej w planach poddasza pojawiają się: gabinet, siłownia, garderoba, spiżarnia, a nawet małe kino domowe.

Decyzja o zastosowaniu poddasza w projekcie domu parterowego jest złożona i wymaga gruntownego przemyślenia. Rozwiązanie to ma swoje zalety oraz wady i nie musi być tak samo korzystne dla każdego inwestora. Osoby, które nie są całkowicie zdecydowane na zastosowanie lub odrzucenie poddasza mogą skorzystać z alternatywy w postaci poddasza z możliwością późniejszej adaptacji.

Poprzedni artykułPrądnik Czerwony – modna dzielnica Krakowa
Następny artykułJakie sprzęty warto posiadać na budowie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj